Author Topic: [TM] [Constructie] Centura Timisoara  (Read 40933 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC20

• Count
  • Legend
  • *
Re: [TM] [Constructie] Centura Timisoara
« Reply #105 on: January 04, 2017, 04:33:59 PM »
Da, e vorba de VO Timisoara Sud.
Imaginea de care vorbesc eu contine si variantele de traseu studiate.
National Geographic Channel / Discovery Channel

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #106 on: January 04, 2017, 04:51:39 PM »
^

« Last Edit: January 04, 2017, 04:53:16 PM by Ionut »
Autostrazi: stadiu la zi | in exploatare 732,95 km | contractati 221,33 km (fara Centura Bacau) | in licitatie 15,50 km!
Evenimente: deschidere A1 Dumbrava-Margina posibil 20-25 februarie!

Cuneo

• Junior
  • **
« Reply #107 on: January 04, 2017, 08:56:12 PM »
A fost lansata licitatia pentru realizarea studiului de fezabilitate a centurii sud de ocolire a Timisoarei

Unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură pentru Timişoara a făcut, miercuri, un important pas înainte. În sistemul naţional de licitaţii a fost lansată procedura de atribuire pentru realizarea studiului de fezabilitate pentru centura sud de ocolire a Timişoarei.

Veste bună pentru timişoreni. Reprezentanţii guvernului au lansat la licitaţie proiectul studiului de fezabilitate şi a documentaţiei aferente pentru centura sud. În sistemul naţional de achiziţii publice a fost lansată miercuri licitaţia pentru „Elaborarea revizuirii Studiului de fezabilitate, Proiectului tehnic, Detaliilor de execuţie, Documentaţiei tehnice pentru Autorizaţia de Construcţie (DTAC) şi a documentației de atribuire pentru Varianta de Ocolire Timişoara”.

Mai precis este vorba despre centura sud, continuarea actualei porţiuni, deja circulabilă, care va asigura legătura cu Calea Şagului. Noua porţiune va ocoli Timişoara, existând mai multe variante propuse, dar se ştie că şoseaua de centură va traversa teritoriul localităţilor Ghiroda, Moşniţa Nouă, Giroc, Sînmihaiu Român, peste Calea Şagului, până în zona parcului industrial din Freidorf, unde, într-o etapă ulterioară, va fi realizat un nou pod peste Bega, traseul urmând să continue spre Săcălaz.

Valoare estimată a lucrării este de 6.487.500,00 lei fără TVA, iar termenul de depunere a ofertelor este 10 aprilie 2017. Termenul de predare a studiului de fezabilitate este de şase luni de la ordinul de începere a proiectării, iar termenului de predare a proiectului tehnic este de trei luni de la avizarea studiului de fezabilitate în Comisiile Tehnico-Economice ale Direcţiei de Drumuri şi Poduri Timişoara, a Companiei Naţionale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere şi a Ministerului Transporturilor.
http://www.tion.ro/a-fost-lansata-licitatia-pentru-realizarea-studiului-de-fezabilitate-a-centurii-sud-de-ocolire-a-timisoarei/1760994

vancouver

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #108 on: January 05, 2017, 12:09:35 AM »
Prefer varianta 1 in prima faza. Si exproprieri facute si pentru varianta 2a+3+3a (cea cu legatura directa cu nodul Izvin de pe A1), pentru o executie in viitor. Din punctul in care cele 2 variante se intalnesc si pana la intersectia cu DN59 ca autostrada (ca 8km, incl. pe zona nodului cu DN59 si inca 1 km dupa aceea spre vest), in rest DN 1+1.
... pauză. Noua guvernare trebuie să oprească tot ce au făcut cei de dinainte, să facă o comisie de anchetă. După un an de scărpinat o să vedem că stăm ... cam prost. Așa că hai repede o concesiune cu 8 miliarde de euro între Comarnic și Brașov... a, nu stai, că 8 miliarde era în 2013. Acum 10 miliarde.

chr

• Officer
« Reply #109 on: January 05, 2017, 09:30:07 AM »
Eu prefer variant 2, fiindca lasa Mosnita Noua in interior.
In present Mosnita Noua s-a dezvoltat foarte mult, dar este legata la Timisoara doar pe DJ592.
Daca se face varianta 1, va fi foarte dificil / scump sa se faca ulterior noi legaturi, intrucat vor trebui facute treceri denivelate peste / pe sub centura.

Mi se pare interesanta si Subvarianta 3a, e cea mai avantajoasa pentru traficul de tranzit. Dar nu e deloc avantajoasa pentru accesul timisorenilor la aeroport.

elphax

• Youngster
  • *
« Reply #110 on: January 05, 2017, 11:57:12 AM »
drumul Timisoara - Mosnita Noua e prevazut a se largi la 2 benzi
pana la urma trebuie si autoritatile locale sa mai faca ceva, dar din pacate acolo s-a proiectat si construit cam aiurea, pentru cei din Mosnita Veche nu va fi usor
mii de hectare de padure taiate ilegal dar nu putem amenaja cateva partii de ski pentru ca nu putem taia cativa copaci?

culi

• Youngster
  • *
« Reply #111 on: January 05, 2017, 01:20:28 PM »
Varianta 1 este cea aprobata anterior (si nu cred ca vor schimba acesta varianta). Sunt prevazute alte scenarii pentru drumuri expres, centuri viitoare, etc. Acestea apar si pe site-ul primariei Mosnita la pagina cu PUG-ul: http://www.mosnita.ro/pages/245, unde exista o harta cu diverse obiective de infrastructura, care nu stiu cat este de actuala: http://mosnita.ro/public/userfiles/file/anunturi_urbanism/Incadrare_Mosnita25000_15_07_30_2.pdf

nenea_hartia

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #112 on: January 07, 2017, 12:07:45 PM »
Varianta 1, pentru cei cu Google Earth instalat.