News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

culi

https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/foto-centura-timisoara-sud-stadiul-lucrarilor-a-trecut-de-30-dupa-aproape-un-an-si-jumatate-de-santier-1471587/

QuotePotrivit DRDP, au fost finalizate 42 din cele 44 de podețe și se lucrează în continuare la relocarea de utilități și la canalele de irigații din zonele Giroc și Ghiroda. Stadiul lucrării a depășit 30%.

Jale mare pe acest santier. Dupa un an si jumatate au ajuns la 30% si mai e un an si trei luni pana la termenul de finalizare. "Sunt finalizate 42 din cele 44 de podete". Nimic insa de podurile si traversarile de la Sag, Mosnita. Acestea sunt in stadii incipiente. Se vorbea de o mobilizare mult mai mare a constructorului... se vorbea de mutarea utilitatilor care intre Mosnita si Giroc cred ca au o pondele de vreo 70% din toate utilitatile... nu s-a intamplat nimic.  >:(.

Levente_Lucaci

Hai sa vedem cu stam cu lucrarile in august  :D


GIV

la intersectia centurii cu dn 6 nu se putea face un nod trefla?

TibiV

@Levente, felicitari!

De mult nu am mai vazut o filmare atat "muncita" - in sensul bun....
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cozak

Super filamarea, multumim mult, privim cu totii ce greu se naste aceasta centura. AMR 1-1si1/2 ani. Cand o sa numar lunile?
Cheers! :cheers:

Cuneo

In cateva zile se asterne primul strat de asfalt pe traseul Centurii Sud la Timisoara. Zona in care se va turna. Foto si video

TIMISOARA. Lucrari avansate pe un segment al celui mai asteptat proiect de infrastructura de la Timisoara – Centura de Sud.
In aceasta saptamana, antreprenorul de pe santierul variantei de ocolire Timisoara Sud, Tirrena Scavi, a inceput asternerea stratului de forma din piatra sparta in zona localitatii Chisoda.
,,Din punctul de vedere al procesului tehnologic, dupa aceasta etapa va urma primul strat de asfalt,,, transmit reprezentantii Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Timisoara.
Alte lucrari executate in prima parte a lunii august pe traseul Centurii de Sud de la Timisoara sunt: umpluturi cu balast la viitoarele bretele de acces din zona localitatilor Giroc si Ghiroda, cofrare si decofrare radier si elevatie, armari radier la pasajele in constructie, deviere canal de irigatii si relocare conducta Transgaz, reprofilari taluz, consolidare teren, sapaturi si egalizari, fundatie podete.
Miercuri Guvernul a aprobat si ultimele exproprieri si plati pentru terenuri aflate in calea variantei de ocolire sud de la Timisoara.

Va reamintim, lucrarea pentru construirea Centurii de Sud de la Timisoara, in lungime de 25,69 km, a fost atribuita catre antreprenorul Tirrena Scavi S.P.A. Valoarea contractului este de 272.432.921,95 lei fara TVA, avand finantarea asigurata de la bugetul de stat si din fonduri europene.
La finalul lunii martie 2020 a fost emis ordinul de incepere al lucrarilor si de predare a amplasamentului, termenul de finalizare a obiectivului fiind stabilit pentru luna martie 2022, insa acesta va fi depasit.

https://www.opiniatimisoarei.ro/in-cateva-zile-se-asterne-primul-strat-de-asfalt

udar



Archi

Centura Timisoara, zona Giroc, de ieri, 31.08.2021. Enjoy


Adisan


cryu

Multumim de filmare !!! Se pare ca incet incet isi revine TS atat la Tm cat si la Craiova , speram sa mearga proiectul fara probleme de acum incolo , pt ca in oras este dezastru cu ale camioane pe mizeria de fosta centura.

freelancer

salut,

am facut o petitie la CNAIR la care am primit raspunsurile de mai jos.
nu apar in raspuns intrebarile formulate, insa ele aveau legatura cu masurile luate de CNAIR fata de antreprenor, justificarea intarzierilor, termenul estimat de finalizare al obiectivului, exproprieri nerealizate sau alte elemente care sa impiedice derularea proiectului in termenul asumat.

vedeti mai jos pozitia lor oficiala.

pagina 1


pagina 2



Powered by API/PUM imgur uploader

Adisan


reed

Super filmarea.Progres bunisor comparativ cu alte dati.Multumim

Vlad94

Adi, mi-ai făcut un cadou super de ziua mea.