[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

Avem 12 oferte depuse in 21.08.2017.
STRABAG nu a depus, dar MAX BOEGL da. ;)

Ionut

Atunci e la revedere. Asa ramane. O sa fie distracție maximă cu licitațiile pe OMT 600. Sa vedeti contracte reziliate la greu.

NGC

^^^ Sa nu uitam ce s-a scris referitor la podul de la Braila. ;)

Quote from: NGC on December 11, 2017, 09:42:40 PM
Nu am vazut sa fie mentionat deja acest lucru, dar si aceasta licitatie are la baza conditiile din OMT 600 / 2017.
Sa vedem acum care este urmatorul pas al CNAIR, adica daca semneaza contractul sau anuleaza licitatia.

Quote from: Ionut on December 11, 2017, 09:45:19 PM
Sa anuleze licitatia din cauza OMT 600? Nu se doreste asta, cel putin nu la nivel declarativ. Ba dimpotriva. Pozitia lor este ca toate licitatiile lansate merg inainte pe OMT 600. Deci inclusiv asta.

bogdix


dorum


Quest

Ceva e deeply wrong cu legislatia daca la 5 luni dupa depunerea ofertelor, ofertantii pot amina data comunicarii cistigatorului, din cauza unor cereri de clarificari financiare. Deeply wrong.
Cum poti sa ceri clarificari din moment ce ai inaintat deja oferta ? Aveai timp sa ceri clarificari pina la data depunerii ofertei. Imi scapa ceva ?
Common sense will get you far !

NGC

Ti-a scapat motivul contestatiilor.
Nu este vorba despre clarificari, ci despre descalificarea ofertantilor. ;)

Quest

Inteleg. Cine sint descalificatii ? Maltauro cumva ? Conationali de-ai lor din bransa spun despre Maltauro ca n-au vazut in viata lor asfalt :)
Common sense will get you far !

bogdix

#263
@NGC
As completa putin, daca se poate, motivul celor 2 contestatii inca "active" este descalificarea ofertantilor (Societa Italiana per Condotte D'Aqua si Asocierea condusa de ICM) la faza de analiza a ofertei tehnice.
Din ce am citit eu in seap in textul contestatiilor, am inteles ca s-a ofertat ceva care a ridicat dubii Autoritatii Contractante. Aceasta din urma a cerut clarificari Ofertantilor si clarificarile "nu au multumit-o" implicit descalificandu-i.

CNSC poate decide ca:
- Autoritatea Contractanta are dreptate, deci se continua cu evaluarea financiara si s-a pierdut putin timp,
- Contestatarul are dreptate, deci se vor reanaliza ofertele in anumite conditii impuse de CNSC (de ex. fara a se tine cont de un anumit criteriu).

Evident ca mai sunt riscuri care mai pot duce termenul spre finalul 2018... dar sa fim optimisti. Sau ?

NGC

Quote from: NGC on December 19, 2017, 01:55:15 AM
Stati linistiti ca mai dureaza, pentru ca firma SOCIETA ITALIANA PER CONDOTTE D'ACQUA a contestat.

Quote from: NGC on January 04, 2018, 09:55:09 PM
Vrabiutele spun ca avem o contestatie si din partea asocierii conduse de "prietenii" mai vechi ICM (Maltauro).

Contestatiile au fost respinse. Nu va grabiti sa va bucurati pentru ca trebuie asteptat sa treaca cele 10 zile pentru eventuale contestatii la CAB si apoi mai trebuie eventual asteptat pentru rezolvarea contestatiilor la CAB, in caz ca se va contesta.

Apoi mai trebuie incheiata etapa de evaluare financiara si emis raportul corespunzator, care poate fi contestat la CNSC si apoi eventual putem avea iar CAB.

Cum am mai spus, adie un vant din Sud-Vest. ;):p


NGC

Nu e nici o noutate. Am scris chiar deasupra despre asta inca de saptamana trecuta.
De asemenea, informatia nu este completa, pentru ca au fost 2 contestatii.

Armin

din cate intelege eu din decizie, CNSC s-a pronuntat pentru ambele contestatii!!!

NGC

Corect! Mai sus scrie ca "s-a respins contestatia" (singular), iar eu am zis ca au fost 2 contestatii.
In schimb este o singura decizie pentru ambele, asa cum era de asteptat, pentru ca dosarele pentru aceeasi procedura se "conexeaza".

infraAdi_ro


Quote from: NGC on January 04, 2018, 09:55:09 PM

Cum am mai spus, adie un vant din Sud-Vest. ;):p

Am informatii ca a castigat Tirena Sccavi.... :)
Romania are un viitor doar daca are prezent!