Bursa locurilor de munca in infrastructura

Started by paulikk92, November 02, 2016, 03:15:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/lipsa-de-muncitori-pe-santierul-autostrazii-sibiu-pitesti-znu-vor-sa-munceasca-sumele-cerute-de-potentialii-angajati.html

Quote
Lipsă de muncitori pe șantierul autostrăzii Sibiu - Pitești. Salariile cerute de meseriași

Construcția autostrăzilor dă de lucru oamenilor de pe traseu. De pildă, pe șantierul deschis între Pitești și Curtea de Argeș ar trebui să muncească 1.000 de angajaţi. Antreprenorul a cerut sprijinul autorităților locale pentru a găsi personal, dar, după cum spun primarii din zonă, localnicii nu se înghesuie la lucru.

Pe raza comunei Merişani, aflată la 16 km de Piteşti, şi-au făcut apariţia primele utilaje, iar constructorul autostrăzii ce duce spre Sibiu are planuri ambiţioase.


Francesco Bernabe, cooordonator adjunct de proiect: "Noi preconizam de avem în şantier în jur de 1000 de angajaţi, forţă de muncă, evident, cu care vom ataca toată lucrarea; dacă vorbim de scule, vom depăşi 200 de scule mobilizate pentru a executa şantierul ăsta"

Prefectura Argeş a anunţat că firma caută 200 de fierar-betoniști, 100 de dulgheri, 10 ingineri şi lucrători calificaţi.

Posturi vacante:
- 200 posturi de fierar betonist;
- 100 posturi de dulgher;
- 1 post de operator buldozer;
- 1 post de operator greder;
- 10 posturi de inginer căi ferate, drumuri și poduri;
- 2 posturi de operator calculator;
- 2 posturi de primitor – distribuitor;

Salariile încep de la 2.300 de lei net.

Luigi Ionescu, primar Merișani: ,,Am primit decât vreo cinci angajaţi care au depus cerere, ceilalţi ne întreabă: "Cât îmi dai? Cât mi se oferă? Care e programul?" Nu vor să muncească! Au angajaţi din toată ţara, Astaldi, la ora actuală, pe raza comunei. Au peste 200 de angajaţi din toată ţara. Ce am înțeles vor să aducă şi nişte vietnamezi, vreo 200 de vietnamezi!"

Un bărbat de 58 de ani se odihneşte la cârciuma din localitate. Spune că e bolnav şi nu poate lucra, dar că în sat ar fi tineri buni de muncă.

Bărbat: ,,Sunt, dar sunt puturoşi! Nu ştiu, cred că-i ţine părinţii! Ai mei s-au dus amândoi părinţii! Mă ţinea părinţii, pe mine!"

Reporter: ,,Cât credeţi dvs. că ar fi un salariu bun, să munceşti la autostradă?"
Bărbat: ,,Undeva la 2.000 de euro, că e şantier, nu?!"

Şi mama unui tânăr de 21 de ani spune că oferta salarială e neatractivă.

Femeie: ,,Mi se pare puţin. Pentru că unde a lucrat era undeva la 30 de milioane pe lună!"
Reporter: ,,Deci nu credeţi că s-ar duce?"
Femeie: ,,Nu, pe banii ăştia, nu! Pe banii ăştia nu!"

La agenţia judeţeană de ocupare a forţei de muncă sunt înregistraţi doar câţiva şomeri care ar îndeplini condiţiile.

Claudian Baciu, şef serviciu ALOFM Piteşti: ,,La acest moment nu avem decât trei posturi, din păcate, avem un singur dulgher înregistrat în baza de date, doi operatori de calculator şi un inginer drumuri şi poduri."

Constructorul nu a cerut ajutorul AJOFM pentru a-şi găsi angajaţi, dar promite că va termina lucrarea la timp: 30 de kilometri de autostradă în 4 ani.

Stirea are si un video, dar este MP4...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

calino

Nici eu nu inteleg de ce ar fi interesant vre-un localnic sa lucreze la Astaldi pe 2300 de lei cand banii astia ii pot castiga inclusiv ca zilieri in agricultura sau constructii daca lucreaza doar 3-4 zile pe saptamana.

alin2pas

Primele 4 meserii căutate (fierar-betonist, dulgher, operator buldozer, operator greder) sunt de muncitori calificați în meserii pentru care nu ai școli sau cursuri de calificare și nu am auzit de vreun program (gen ,,România educată" sau altele asemenea) care să urmărească rezolvarea acestei probleme. Cursurile de calificare organizate prin POSDRU, cu profesori policalificați și specializați în toate domeniile nu sunt o soluție, pentru că o hârtie primită aproape pe degeaba nu-l face pe om mai pregătit. Un alt aspect: UMB își găsește forța de muncă necesară, deci nu putem da vina (doar) pe oameni, că nu vor să muncească. Și piața forței de muncă e o piață unde se respectă legea cererii și ofertei. Cu ce atragi un muncitor calificat să vină la tine, când în alte părți câștigă mult mai bine sau cu un program mai lejer?

hadrian

In tara asta e o mare inechitate in salarii, chiar si in corporatii.
Dau un exemplu: la o ruda, un casier la banca X avea 2300 ron (!) iar director de agentie cu 4 oamen in subordine -3100 ron.
Acum, preturile autostrazilor la noi sunt comparabile cu cele din vest , dar muncitorii se vor a fi platiti mai rau ca gunoierii. Si sa isi rupa si spatele la pachet pt asta. Nu stiu cine e mai mare hot : politicianul sau firma de constructii ?

pentium10

#34
Astaldi da salarii mici, va mai amintit si la Iernut nu au gasit, si au gasit bangladesheni si sri lankezi.
S-a postat si imagini cu ei atunci.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

MihaiD

Un executant care dă salarii sub medie, oameni care preferă să stea la cârciumă sau acasă dacă nu iau 2000 euro doar ,,pentru că e șantier", fără a fi clar ce știu să facă, și autorități locale care ridică din umeri = combinația perfectă.   :(

voicul

Cica facem JDmii de km de A ... PA hartie!

VIDEO - Avertismentul constructorilor: În 2-3 ani va fi mai ușor să găsim un doctor decât un instalator. Criză uriașă de muncitori în domeniu

Creșterea prețurilor pentru materialele de construcții este dublată și de o criză a forței de muncă. În 2-3 ani va fi mai simplu să găsim un medic decât un instalator, spun constructorii. Iar România trebuie să facă rapid rost de angajați în acest sector, dacă vrea să implementeze toate proiectele prinse în Programul Național de Redresare și Reziliență.

Pentru asta însă ar fi nevoie de încă 200.000 de muncitori în construcții, potrivit patronatelor din domeniu. Aceastta în condițiile în care sectorul se confruntă deja cu un deficit de circa 100.000 de angajați.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/avertismentul-constructorilor-in-2-3-ani-va-fi-mai-usor-sa-gasim-un-doctor-decat-un-instalator-criza-uriasa-de-muncitori-in-domeniu-1668071

mircea

Nu mă surprinde. Fostul meu liceu ( de construcții) a fost comasat cu cel de Poștă iar apoi desființat.

marinul

Strabag angajeaza personal

Alăturaţi-vă echipei noastre pe drumul către locul 1 în cadrul industriei construcţiilor din Romania. STRABAG SE este unul dintre primele concerne europene în domeniul tehnologiei construcţiilor şi este prezent în peste 30 de ţări cu un număr de peste 76.000 de angajaţi.

Pentru firma noastra SC STRABAG SRL cautam cu incepere imediata a activitatii:

Electrician/Electromecanic/Mecanic reparatii utilaje de constructii drumuri si autostrazi

Pentru atelierul din Cluj-Napoca si santierele aferente din Ardeal (inclusiv proiectul de centura Oradea) cautam electrician/ electromecanic/mecanic pt. reparatii utila-je de constructii drumuri si autostrazi. Premizele ideale sunt: studii de specialitate in domeniu, cunoastere utilaje de constructii, seriozitate si punctualitate, spirit de echipa, permis conducere cat. B. Experienta in munca de santier constituie un avantaj. Se accepta si tineri absolventi de scoli profesionale de profil, fara experienta Retributii salariale atractive, inclusive plata orelor suplimentare.

Va rugam sa trimiteti CV-ul Dvs. pe adresa: SC STRABAG SRL Cluj-Napoca, str. Fabricii nr.131 dl. Vasile TUDOR E-mail: vasile.tudor@strabag.com, tel: 0720 660 396

Advertorial! CH: 14030

Bihon

hvm

Trist dar adevărat. asta o sa crească și sumele vehiculate la salarii....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici