Germany (Deutschland)

Started by Henning, January 12, 2013, 05:25:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Henning


Henning



Henning

Germania detine locul trei in lume la km de autostrada,mai exact 12.845 km,dupa Interstate Highway System (75.376 km) USA si National Trunk Highway System (45.400 km) China.
Drumurile sunt impartite in mai multe categorii si sub-categorii,drumuri nationale,regionale,judetene,locale.
Ma opresc doar la Autobahn si Kraftfahrstraße cunoscuta de voi (si in general) ca si Schnellstraße.
Limitarile de viteza difera in functie de categorie,unele sunt clare si nu pot fi depasite altele insa variaza.
Stie cineva care e viteza maxima si viteza minima admisa pe cele doua categorii?

ciprebbe

Eu pot sa iti zic de Autobahn A+ ca la intrare am vazut semnul albastru cu 130 si apoi nici o limitare de viteza, si se circula pe prima banda cu 130-140.
In rest pe autobahn sunt zone cu limitari de viteze(130-120-110) si mai mica de 100 nu am vazut decat in cazul celebrelor STAU-ri cand esti "dirijat" electronic de panouri. Daca nu ai limitare de viteza....  mergi cu cat poti.....motiv pt care multe firme constructoare isi testeaza masinile la ei, facandu-se publice viteze de peste 320 km /h .
Pe Schnellstraße nu cred ca am vazut mai mult de 120... poate gresesc.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Henning

Atat pe Autobahn cat si pe Schnellstraße unde nu sunt semne de limitare, viteza admisa este nelimitata,viteza minima insa pt.Pkw (Personenkraftwagen)adica masinile pana la 3,5 t este de 80Km/h.Viteza recomandata( Richtgeschwindigkeit)  este de 130 km/h.Aici legea germana este putin cam complicata,asta inseamna ca in cazul unui accident poti avea surprize.
Masinile de noua generatie sunt reglate electronic la 250 km/h ,limita,depasirea acestei limite poate sa aduca din nou la complicatii majore.
E adevarat, pe soselele germane vin din toate colturile lumii,unii isi aduca bolizii cu ei taman din America sau Japonia,chinezoii au chiar excursii organizate si sunt plimbati in Porsche cu viteze ametitoare  :D

BMW G Power  :p

http://www.youtube.com/v/-6kpW3zBeus

Henning

...in romana lacul Constanta,malurile sale are o lungime totala de 273 km din care 173 Germania,28 km Austria,72 km Elvetia,suprafata lacului 536 km².Cele mai renumite insule Mainau, Reichenau, Lindau.

Bodensee

Henning


Henning


Henning

Insula florilor Mainau












Henning


Henning


Henning


Henning

Konstanz (Constanta) este cel mai mare oras de pe Bodensee,direct la granitza cu Elvetia,de partea cealalta orasul Kreuzlingen practic cele doua orase fiind lipite,granita trecand printre ele.










Henning