[B] Planuri si proiecte Metrorex

Started by Ionut, September 16, 2011, 01:28:46 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 19 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pe acest topic vom discuta si vom pune updateuri cu planuri si proiecte ale METROREX.



imagine la dimensiune maxima

Aceasta fotografie este facuta in martie 2011 - se vede harta cu planurile pe care METROREX le are in vedere in urmatorii ani.

Ionut

QuoteSe bagă lifturi la metrou, până pe peron Se bagă lifturi la metrou, până pe peron

Contractul semnat între Metrorex și asocierea Somet/Schindler România/Tiabcare, care prevede montarea a 75 de lifturi în stațiile de metrou din București, este în toi. Potrivit companiei de metrou, până la sfârşitul anului vor fi inaugurate 47 de lifturi în 22 de staţii, urmând ca în 2012 să fie finalizate ale 28 de ascensoare în 12 stații.

sursa: B365

Ionut

Udriste e optimist. :)


QuoteUdriște: Până în 2030 sa va dubla rețeaua de metrou din Capitală

"Avem o strategie până în 2030. Atunci, metroul va fi principalul mijloc de transport public, având în vedere că s-ar putea transporta zilnic, în medie, 1,5 milioane de călători, aproape cât toată populația înregistrată astăzi în București", a declarat pentru Capital Gheorghe Udriște, directorul general al Metrorex. Practic, asta înseamnă un număr dublu de călători față de prezent, când numărul de călători ajunge la 650.000 zilnic, în perioadele de vârf.

Gheorge Udriște spune că în 12 ani vom avea peste 150 de stații, față de 51 câte sunt acum, și o rețea de cel puțin 140 de kilometri, practic o dublare comparativ cu cei 70 de kilometri de astăzi.

Punctual, potrivit lui Udriște, extinderea rețelei, în următorii 20 de ani, înseamnă finalizarea unor proiecte precum: Linia 4 Gara de Nord – Gara Progresul, Linia 5 Drumul Taberei – Pantelimon, Linia 6 Otopeni – 1 Mai, Linia 7 Bragadiru – Voluntari, cât și extinderea magistralelor existente: Pipera – Tunari, Ghencea – Domnești, Laminorului – Mogoșoaia, Pantelimon – Cernica. În prezent, rețeaua de metrou a Capitalei are patru linii (magistrale).

Printre proiectele care au obținut finanțare se numără și o parte din Linia 5 Drumul Taberei – Pantelimon, prelungirea Liniei 4 cu două stații, dar și Linia care face legătura între Aeroportul Otopeni și Bucureștii Noi.

sursa: B365

Ionut

Asta nu suna bine... nu s-au oprit numirile politice...

QuoteŞef nou la metroul bucureştean
Directorul general al Metrorex SA, Gheoghe Udrişte a fost înlocuit din funcţie. Decizia a fost luată în cadrul Adunării Generale a Acţionarilor (AGA) de luni. Locul lui Udrişte a fost luat de directorul de exploatare Gabriel Constantin Sburlan.

sursa: B365

iuli

Ponta anunţă trecerea Metrorex în subordinea Primăriei Capitalei

Quote
[...]
"În Guvern o să adoptăm în perioada imediat următoare câteva măsuri pe care demult trebuia să le adoptăm. Prima dintre ele ar fi trecerea metroului la primăria Municipiului Bucureşti, pentru că trebuie continuate investiţiile. S-a vorbit destul de mult de tronsonul spre Drumul Taberei şi ăla trebuie continuat, dar trebuie nu să spunem noi de la minister, pe tot felul de interese obscure, cum săpăm în şapte direcţii metrou şi de fapt nu terminăm nicăieri. Trebuie Primăria Generală, cu sprijin de la Guvern şi cu propriile forţe, pe baza mandatului pe care îl au de la cetăţeni, să continue prioritizarea. Întâi fac linia spre Drumul Taberei şi, după aceea, cea spre Pantelimon. Săpăm în şapte locuri de şapte ani şi o să terminăm în 70 de ani", a afirmat Ponta.
[...]

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Da, vrea sa scape de efortul de a finanta de la buget. O greseala, parerea mea.

iuli

Primarul Sorin Oprescu vine azi la şedinţa de guvern

QuotePremierul Victor Ponta a anunţat miercuri că l-a invitat pe Primarul General Sorin Oprescu să participe la şedinţa de guvern, pentru că au de discutat mai multe probleme ale Bucureştiului, dintre care a enumerat situaţia de la RADET şi cea de la Metrorex, relatează NewsIn.

"Astăzi, în parta a doua a şedinţei de guvern, l-am invitat pe Primarul General Sorin Oprescu. Sunt câteva teme importante care privesc autoritatea locală, fie că e vorba de Sala Polivalentă pe care în sfârşit o începem, problema RADET, Metrou. Sunt probleme care privesc mai multe ministere şi vreau să sprijinim Bucureştiul, pentru că are nevoie", a declarat Victor Ponta, la începutul şedinţei de guvern.
El a precizat că ,,avem obligaţia să sprijinim Capitala să se dezvolte în perioada următoare".

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tigrufero

Buna ziua!
Am gasit acest forum dupa multe cautari pentru o "harta" a metroului Bucurestean. Am cautat o harta care sa arate statiile de metrou suprapuse peste harta capitalei ca doream sa ma pot orienta mai usor si, am gasit ceva foarte aproape de ce-mi doream chiar aici "Posted by: Ionut" si, cu acest prilej, o sa rog pe oricine are o harta ca aceasta cu o rezolutie buna sa-mi spuna sau sa-mi trimita e-mail, mesaj privat, orice ca ultima oara cand am fost am schimbat metroul de 5 ori in incercarea de a ajunge de la Gara de nord la Politehnica si apoi la Aviatorilor pentru ca nici oamenii nu stiu foarte bine ce si pe unde sa iau ca sa ajung :))
Sper ca nu am ajuns prea tarziu pentru ca ma uit la data si deja vad ca de anul trecut nu a mai fost activitate :D
O zi superba!

Ionut

N-am inteles ce vrei mai exact. Vrei o harta cu statiile actuale? Atunci foloseste Google Maps... intri si dai "Transit" si vei vedea statiile foarte bine pozitionate peste harta capitalei. Daca vorbesti de o harta detaliata cu statiile viitoare, atunci ea nu prea exista in afara de M5 pana in Eroilor si M4 (prelungirea). Harta de mai sus a lui Udriste are si o versiune mai mare pe care apar destul de clar statiile - vezi ca ai link sub poza.

Sper sa fi fost de ajutor. Si, la urma urmei, la ce-ti trebuie? Ca oricum acele statii de genul Eroilor-Pantelimon sunt aproximative. Sunt planuri frumoase insa nu au studii precise.

Wadan

#9
QuoteTransportul cu metroul se scumpeşte cu 25%-33%

Tarifele pentru călătoria cu metroul se vor scumpi cu 25%-33%, preţul cartelei pentru două călătorii urmând să crească de la 4 la 5 lei, a celei cu 10 călătorii de la 15 lei la 20 lei, iar pentru un abonament lunar cu 62 de călătorii pasagerii vor scoate din buzunar 65 lei, de la 50 lei în prezent.

Creșterea de tarif este prevăzută într-un document publicat pe site-ul Ministerului Transporturilor. DEzbaterea publică a acestui proiect va dura până pe 7 noiembrie, iar apoi se va pune în practică după trei zile de la publicarea în Monitorul Oficial.



Sursa articol

anacronox

Referitor la modernizare statiilor de metrou. Azi la Brancoveanu la metrou am incercat sa platesc abonamentul cu cardul contactless. La casa de bilete era pus cartonul ca abonamentele si cartelele se vand la cealalta casa. m-am dus la cealalta casa si de acolo mi s-a zis ca nu se poate plati cu cardul (desi POS-ul era in spatele femeii care vb la telefon) si sa astept ca vine cineva la prima casa.
Dupa 5 min a venit o doamna care mi-a zis ca nu se poate plati contactless decat cu cardurile BCR/BRD....10 minute pierdute sa imi fac abonamentul.

anacronox

http://www.agerpres.ro/economie/2016/01/28/metrorex-amendat-cu-20-000-de-lei-de-autoritatea-nationala-pentru-protectia-consumatorilor-14-10-12

"În urma primirii unei reclamații a unui consumator care și-a prins piciorul în spațiul dintre tren și marginea peronului, o echipă de comisari din cadrul CPC al Municipiului București s-a deplasat la stația de metrou Piața Victoriei pentru a verifica aspectele semnalate", se arată într-un comunicat al ANPC.


Autoritatea precizează că a fost aplicată o amendă contravențională de 20.000 lei pentru prestarea de servicii care puteau pune în pericol siguranța consumatorilor și s-a dispus măsura de oprire temporară a prestării serviciului până la remedierea deficiențelor.
====================================================
sa inteleg ca au inchis Statia Piata Victoriei? :)))))[/QUOTE]

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nirolf

Trecând peste aberația evidentă cu RATB-ul si Metrorex care in loc sa lucreze împreuna își pun bete in roate când au ocazia, cu tariful de 1,5 lei/ora nu cred ca o sa convingă prea multă lume. Nu e mult, dar mentalitatea la noi e ca mai bine parchezi pe unde apuci (interzis, trotuar, spațiu verde) si e "moca" (sau cel mult 2 lei la parcagii). Poate dacă ar fi inclus in abonament (sau măcar un abonament "plus") ar mai avea șanse.

cezar-mario2012

 Nu prețul este problemă, ci locația. Nu trece nimeni pe acolo și nu va de ce ai ocoli, dacă vi de pe DN1 să iei metroul de acolo?