[TM] Canalul Bega

Started by MHN, January 08, 2013, 04:56:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MHN

Quote from: mile
Initiativa privata...


sursa

Quote from: Chagall
Pirati pe Bega?!?



Sursa foto: Timisoara - oras european
sursa

MHN

QuoteUn tânăr din Timişoara s-a mutat... pe Bega

Căsuţa ancorată pe Bega se numeşte Patricia, iar cel care se află la cârma ei este Florin Manca. Student, actor, muzician. De doi ani, proprietar de velier, şi de două luni chiriaş ,,pe apă". ,,La început mi-a fost teamă, că e greu fără computer, fără televizor, fără Facebook", ne mărturisește Florin Manca.

Spre deosebire de eroii naufragiaţi pe care îi urmărim în cărţi sau filme, Florin nu e singur în călătoria pe parcursul căreia învaţă în fiecare zi. Părinţii şi prietenii îl vizitează mereu, iar piesele de teatru şi festivalurile îl ţin pe uscat ore bune.

Şi-a adus însă, în barcă, toate lucrurile de care are cu adevărat nevoie. Instrumente din toate colţurile lumii, un ceas cu rol strict decorativ, cadouri primite de la cei care i-au trecut pragul, toate îşi găsesc locul în noua sa locuinţă.

















[...]
sursa

iuli

Îl știu pe tip. Mereu a fost împotriva curentului. În plus e smart...:))
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

doryan93

Navigaţia pe canalul Bega va fi închisă la Timişoara începând din 31 iulie. Măsura vine din cauza lucărilor ce au loc pe podul de la Michelangelo şi are în vedere evitarea unor eventuale accidente.

http://ziuadevest.ro/actualitate/40963-se-inchide-navigaia-pe-bega.html


doryan93


Chagall

Reabilitarea malurilor Canalului Bega

Poze de azi 18.11.2013

Statie de vaporeto in constructie



Alei pietonale si piste pentru biciclisti









Mai multe poze si detalii despre proiect, gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

Aproape nu-mi vine sa cred ce s-a mobilizat prestatorul!
Bravo lui si tuturor factorilor implicati!

iuli

Am să încerc să îmi fac timp într-o zi să fac poze și din zona Dâmbovița.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Iuli, sunt poze si de acolo, realizate duminica trecuta.  ;)
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

Nu am intrat să văd că citisem postul de aici de pe mobil.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Da, pe ratt.ro, la link-ul indicat de Chagall in mesajul de mai sus, sunt chiar foarte multe imagini din diferite zone.

MHN

Planuri pentru poduri noi pe Bega, pentru reabilitarea si largirea unora dintre cele existente, precum si pentru corelarea denumirii podurilor cu bulevardele ce le traverseaza:

QuoteAmbiția primarului în următorii ani: trei poduri noi peste Bega și încă trei vechi reabilitate

Traficul ar putea fi fluidizat în oraș și prin lărgirea la patru benzi a unor poduri vechi, da și prin construcția altora noi peste Bega, este de părere primarul Nicolae Robu.

Nu există destule poduri peste Bega, iar în următorii ani vom construi câteva, probabil că patru, la Solventul, Jiul și Bobâlna cu prioritate și este posibil să mai facem încă unul în vecinătatea Podului Decebal. Dar prioritare sunt primele trei. Asta e o problemă, că nu avem destule poduri. Pe de altă parte, nici cele pe care le avem nu sunt corespunzătoare, nu au patru benzi de circulație. Vrem să reabilităm podurile și cu această ocazie să le și lărgim. Tocmai am semnat astăzi (n.r. – joi) documentația pentru tema de proiectare, pentru Podul Ștefan cel Mare, care este situat între bd. Dragalina și gară, apoi pentru Podul Eroilor, din cartierul Iosefin și pentru reabilitarea Podului Muncii din zona Iuliu Maniu. Michelangelo rămâne așa cum a fost făcut acum, urmează să se monteze și parapeții pentru că la Podul Michelangelo lucrările sunt finalizate, s-a turnat inclusiv betonul, într-o zi când vremea va fi prielnică se va pune hidroizolația și apoi va fi turnat asfaltul. Oricum, se va putea circula peste el chiar dacă nu realizăm hidroizolația, a declarat, joi, primarul Nicolae Robu.

Deocamdată, primarul nu poate preciza cât vor costa lucrările la poduri.
Sumele nu le știm, deocamdată se lucrează la tema de proiectare. În cursul anului 2014, când vom avea toate datele cunoscute, vom lansa licitația pentru studiile de fezabilitate și proiectele tehnice, apoi, în mod eșalonat, vom trece și la execuție pentru că nu putem să abordăm totul deodată. În această fază, noi spunem ce vrem și specialiștii ne spun ce putem să facem. Cele trei poduri sunt ieșite din garanție și ca toate podurile noastre sunt ieșite din garanție și se impun aceste lucrările de reabilitare.

În ceea ce privește denumirile lor, cred că dacă am întreba timișorenii cum se numesc diversele poduri, cred că foarte puțini ar știi. Nu știu de ce, nu există nicio asociere între numele unui pod și bulevardul care îl traversează. Nu este normal dacă ai, de exemplu, un bulevard Mihai Viteazu și unul Andrei Șaguna, podul Andrei Șaguna să fie în cu totul altă parte și Podul Mihai Viteazu la fel. Pentru cele mai multe va trebui să ne gândim la denumiri mai adecvate. Părerea mea este că cel mai bine ar fi ca podurile să primească numele bulevardelor pe care le traversează, a mai spus Robu.
sursa

Chagall

Reabilitarea malurilor Canalului Bega

Statie de vaporeto











Mai multe poze gasiti aici. :)
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

Multumiri de poze!

Abia astept sa vad malurile gata, si sa pot sa ma plimb cu bicicleta. Imi place la nebunie ideea de trotuare serpuite, iese din cotidian... Bravo lor, pana acum!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog