News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[TM] Canalul Bega

Started by MHN, January 08, 2013, 04:56:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MHN

Nu mai stiu ce prevede contractul, insa sper sa fie refacute si spatiile verzi, la finalizarea lucrarilor :)

MHN

Proiectul unui pod din sticle de plastic pentru competitia "Largest Plastic Bottle Sculpture"

QuoteVom traversa Bega pe un pod spectaculos, unde se vor tine concerte, se vor putea face plimbari, dar si sedinte foto! In mijloc va avea o platforma cu locuri de relaxare si un copac aparte. Intreaga constructie va fi facuta numai din sticle de plastic. Ea ar putea duce Timisoara in Cartea Recordurilor cu Largest Plastic Bottle Sculpture!

[...]

Proiectul a fost facut de Florin Simidreanu, student in anul 4 la Facultatea de Arhitectura din Timisoara. Acesta spune foarte clar ca sculptura din PET-uri va avea o zona de concert, una de fotografii, dar si o platforma belvedere, precum si o zona de info. Prin mijloc se va putea trece cu ambarcatiuni pentru kaiac-canoe. Proiectul spune ca podul ar putea suporta chiar si 40 de tone.

"Cele 2 simboluri care compun chiar sigla asociatiei sunt folosite pentru a dezvolta conceptul pentru cea mai mare sculptura din sticle de plastic. Pentru ca se doreste o avertizare asupra situatiei mediului inconjurator, am creat un element simbolic: poomul are carui frunze s-au transformat in sticle. Am folosit cercul ca forma ce simbolizeaza reciclarea, forma ce determina o compozitie centralizata, asa ca elementul central este chiar pomul cu sticle", isi sustine tanarul student inedit.



[...]
sursa

Chagall

Reabilitarea malurilor Canalului Bega

Poze de azi 23.04.2014









Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli



Aici va ramane asa? Hope not! Speram ca sa coboare putin astfel incat sa poti trece pe sub pod.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Subtraversarea Podului Decebal din zona Neptun







Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

dr4qul4

cam periculoasa panta aia. daca nu esti atent ajungi direct in Bega  :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MHN

Mi-ai luat vorba din gura: in unele zone, traseul este foarte apropiat de mal.

iuli

M-am uitat si eu pe restul pozelor. Eu ma gandesc ca totusi cu o balustrada ar fi fost OK. Inteleg ca s-a ales anumite trasee ale aleii din cauza pomilor existenti. Inteleg ca avem o comunitate ecologica atat de puternica si atat de batuta in cap incat sa nu fi inteles ca mai bine scot acum niste pomi vechi de 30 de ani fac o alee frumoasa si planteaza in loc de doua ori mai multi pomi noi si tineri?

Am citit si anumite revolte din cauza unor portiuni unde traseul e cam sinusoid. Sincer, nu se de acord. Prefer un traseu sinusoid decat o pista dreapta. Pista dreapta incurajeaza la viteza. Marius, ai avea curaj sa te plimbi cu copilul pe alee daca ar fi dreapta si ai vedea ca vin cei cu rolele sau cu biciclete in viteza? Daca traseul are mici "hopuri" biciclistii vor fi obligati sa se plimbe nu sa faca curse, in plus nu va fi plictisitor. Inteleg ca e o alee de promenada nu un traseu alternativ al transportului prin Timisoara, asa ca nu vad de ce ai face o pista dreapta, lina.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Poze de azi (27.04.2014)









Ma multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

Chagall, ai facut cumva pozele de pe Podul Muncii ieri in jurul orei 15:30 - 16:00? Cred ca te-am zarit cu coada ochiului din masina ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

Puteati sa faceti o intalnire spontana :)
Legat de ceea ce ai scris mai sus, iuli, asa este: nu prea as avea curajul sa plimb copiii in conditiile unei piste in aliniament, de viteza.

Harry

^^Frumos podul din ultima poza. In ce an a fost construit?

Chagall

#73
^^^
QuotePodul Eroilor, numit si ,,podul Bem", ,,de la Elba" sau ,,pudul Pietei Iosefin", a fost ridicat pe locul celui mai vechi pod de fier al orasului, construit in 1870 - 1871 cu culei de caramida. In 1927 ajunsese intr-o stare foarte rea si a fost proptit printr-o constructie provizorie din lemn. In 1938 a fost demolat si inlocuit cu actualul pod, construit din beton armat.

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"