News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[TM] Canalul Bega

Started by MHN, January 08, 2013, 04:56:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Vaporasele vor intoarce in locuri special amenajate, un fel de golfuri. Adica aici si aici
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

istvan78

#106
Achizitia de vaporase a esuat.
Se pare ca pretul maxim oferit de municipalitate in cadrul licitatiei e nerealist de scazut pentru ceea ce cereau. In consecinta niciun ofertant nu a depus vreo oferta.
Se lucra la reevaluarea cerintelor, ori se vor cere mai putine vapoare in aceeasi suma, ori se va suplimenta bugetul. Licitatia se va relua.

Sursa.http://www.tion.ro/noi-conditii-la-licitatia-pentru-vaporase-autoritatile-cred-ca-au-impus-pretentii-exagerate/1495839

istvan78

Update: S-a aprobat in CL un nou buget pentru vaporase.

QuoteAleşii au adoptat aşadar o nouă hotărâre, valoarea maximă estimată pentru achiziţia unui singur vaporaş fiind de 360.000 de euro, ceea ce înseamnă că se va depăşi suma de 2 milioane de euro pentru cele şapte bucăţi. Bineînţeles, suma finală va fi stabilită în urma licitaţiei.

MHN

Cu un buget estimat la vreo 2 milioane jumate pentru 7 vaporase ar cam trebui sa apara furnizorii de profil!

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Poze de azi! Acum s-a lamurit misterul (cel putin pentru mine) pentru ce foloseau acele cadre metalice din pozele de mai sus













-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Statiile de vaporeto amenajate.















Mai multe poze si informatii gasiti pe forumul RATT
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

Arata superb! M-am plimbat si eu zilele astea pe malul Begai si am observat cum s-au pus acele mici spatii de break din lemn.

Cel mai mult mi-au placut asezarea bancilor in afara zonei asfaltate.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cuneo

Proiectul de reabilitare a malurilor Begăi, aproape de final! Uite ce vrea să cumpere municipalitatea

Proiectul de reabilitare a malurilor Begăi a intrat pe ultima sută de metri, iar Primăria Timișoara a demarat demersurile pentru a veni și ea cu funcționalități, altele decât cele plătite din bani de la Uniunea Europeană. Printre altele, vrea să cumpere două macarale pentru mentenanța vaporașelor, dar și peste 100 de noi biciclete.

Malurile Begăi arată deja foarte bine, iar curând pe canal va ajunge și primul vaporaș. Concomitent cu proiectul european ce trebuie să fie gata până la 31 decembrie, municipalitatea timişoreană se ocupă de dotarea cu echipamente de intervenţie şi de întreţinere a  celor nouă staţii de îmbarcare/debarcare. Practic, Primăria Timișoara a demarat procedura de achiziție pentru 9 posturi de prim ajutor, a 9 stingătoare de incendii dar și a două macarale ce vor fi utilizate la întreținerea celor șapte vaporetto ce vor circula pe Bega. Cei interesați să livreze municipalității aceste echipamente pot depune oferte până în data de 22 decembrie.

Acestea nu sunt singurele funcționalități cu care municipalitatea vrea să vină în completarea proiectului european de amenajare a malurilor Begăi. Primăria a deschis procedura de achiziție și pentru 140 de biciclete similare cu cele întreținute de RATT.
Proiectul de reabilitare a malurilor Begăi a intrat pe ultima sută de metri, iar Primăria Timișoara a demarat demersurile pentru a veni și ea cu funcționalități, altele decât cele plătite din bani de la Uniunea Europeană. Printre altele, vrea să cumpere două macarale pentru mentenanța vaporașelor, dar și peste 100 de noi biciclete.

Malurile Begăi arată deja foarte bine, iar curând pe canal va ajunge și primul vaporaș. Concomitent cu proiectul european ce trebuie să fie gata până la 31 decembrie, municipalitatea timişoreană se ocupă de dotarea cu echipamente de intervenţie şi de întreţinere a  celor nouă staţii de îmbarcare/debarcare. Practic, Primăria Timișoara a demarat procedura de achiziție pentru 9 posturi de prim ajutor, a 9 stingătoare de incendii dar și a două macarale ce vor fi utilizate la întreținerea celor șapte vaporetto ce vor circula pe Bega. Cei interesați să livreze municipalității aceste echipamente pot depune oferte până în data de 22 decembrie.

Acestea nu sunt singurele funcționalități cu care municipalitatea vrea să vină în completarea proiectului european de amenajare a malurilor Begăi. Primăria a deschis procedura de achiziție și pentru 140 de biciclete similare cu cele întreținute de RATT.
http://www.sursadevest.ro/stire/proiectul-de-reabilitare-a-malurilor-begai-aproape-de-final-uite-ce-vrea-sa-cumpere-municipalitatea


iuli

Eu unul sunt foarte incantat de cum arata reabilitarea. Incerc sa imi fac timp sa fac o serie de poze mai reprezentative. Stiu ca nu poate multumi pe toata lumea si mereu sunt carcotasi, dar mie imi place.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

istvan78

De acord. Si pe perioada verii rezultatele s-au si vazut: malurile Begai au fost vara asta pline de oameni ca niciodata in amintirea mea...
Tineri, batrani, la plimbare, in alergare, sau pe biciclete, toate bancile pline, terasele pline cu alte zeci de persoane asezate pe borduri in jur, copii, catei, bunicute si indragostiti, Duminica la pranz si pana tarziu in noapte in orice zi. VIATA, a fost chiar frumos! :cloud9:

iuli

Acum am un coleg venit din State vreo cateva saptamani. E foarte incantat de malul Begai si in fiecare seara iese la alergat. Da, pe vremea asta!!! El tot imi spune ca ar vrea sa aibe asa ceva si in California. Sper ca nu o zice din politete ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Tot timpul cineva va gasi de comentat negativ la orice realizare.

Eu realizez cat de bine arata o investitie dupa impactul pe care il are asupra cuiva "strain" de acel loc.

Prietenii mei din alte orase care m-au vizitat anul asta au fost extrem de impresionati de cat de bine arata Piata Victoriei, de frumusetea extraordinara a parcului Rozelor,de simplitatea si spatiul creat in Libertatii si de proiectul malurilor Begai.

Este adevarat ca tindem sa minimizam ca localnici multe lucruri care altora li se pare WOW !
TIMISOARA 2021 !

Ciobby

Între timp, cel puțin unele dintre zonele de acest gen au fost remediate (după inaugurarea oficială). Nu știu detalii legate de cum s-a făcut decontarea pentru lucrările asociate.


Ciobby

Quote from: iuli on December 14, 2015, 04:24:44 PM
Acum am un coleg venit din State vreo cateva saptamani. E foarte incantat de malul Begai si in fiecare seara iese la alergat. Da, pe vremea asta!!! El tot imi spune ca ar vrea sa aibe asa ceva si in California. Sper ca nu o zice din politete ;)

Nimeni nu spune că proiectul nu aduce îmbunătățiri orașului; e clar că o face și că diferența este semnificativă. Totuși, nu asta este esența argumentelor împotriva lui Robu de pe această temă. Sunt zone în care stâlpișorii separă aleile pietonale de Bega de parcă ar exista riscul ca un cocalar să-și parcheze yachtul pe pistă (vezi poze mai sus). Am văzut multe exemple care dau senzația că proiectul este făcut în stilul 'bricolaj', inclusiv o cale de acces cu o treaptă de vreo 45 de cm (vezi poză mai jos) ori așa ceva este imposibil de conceput fără a avea suspiciuni foarte intemeiate de corupție cu privire la echipa care a lucrat pe proiect.

Că și așa este o zonă mult mai bună pentru plimbări prin oraș decât multe altele asta e cât se poate de clar.