News:

.

Main Menu

Motorway spotting

Started by radutm, January 03, 2013, 10:32:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

north

Quote from: radutm on July 27, 2014, 05:32:33 PM
Sambata spre seara, venind dinspre Alba Iulia, am renuntat la placerea de a conduce pe autostrada si am facut o sesiune de spotting pe segmentul A1 dintre Orastie si Sebes.





Ce-i cu traficul ala pe DN 7?! Doar nu mergeau toti aia la Cugir.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Redox

Crede-ma ca e foarte lejer traficul pe DN7 de cand s-a deschis autostrada, nu se compara cu ce era anul trecut pe vremea asta. Totusi traficul usor, cel mia probabil, provine de pe DN1 care ocolesc municipiul Sebes pe DC107 (via Vintu de Jos). In plus, intraznesc sa spun ca o parte din autovehicule chiar merg spre Cugir.

adiarc

acum , Dn 7 , pe portiunile cu autostrada redata traficului , isi indeplineste scopurile reale pe care trebuie sa-l aiba orice Dn , intr-o tara civilizata si anume acela de a deservii traficul local+o alternativa turistica , pt cei ce vor sa mearga mai incet si sa observe peisajele si sa viziteze diverse obiective , lucru mult mai dificil de facut , din goana autostrazii
daca ar fii dupa mine , pe langa toate DN-urile , dublate de autostrada ( si nu numai ) , as realiza piste de biciclete , pe modelul celor pe care le-am vazut in Ungaria+centre de inchiriere in toate localit.mai importante
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Earthchild

Quote from: marius_ar on April 28, 2014, 10:46:10 PM
A3 de la Turda la Gilau, sambata 26 aprilie:

http://www.youtube.com/v/r9rCJEsxPAM

Bonus: Politia e la datorie, vitezomanul de la min 4:31 e oprit pentru lamuriri suplimentare (min 7:00)  :D

Frumos peisaj, frumoasă autostradă, păcat că nu este așa până la frontieră...

iulius

Sa speram ca va fi gata pana in 2020 ;)

adiarc

A2 Constanta-Cernavoda - ultimul segment inaugurat - Max Boegl-Astaldi
conteaza enorm aceasta autostrada...am facut de la Sibiu la Constanta ( cam 600 de km ) ,  6 ore..mergand normal cu 90-100 pe DN-uri ,cam 60-70 in localit. si pe cele 2 autostrazi pe tempomat la 125 km/h.E adevarat ca la Dedulesti am prins verde si am trecut din prima.

la inceput o mica portiune din A4



















"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

o tentativa de a surprinde Centrala Atomo-Electrica de la Cernavoda









sectorul mai vechi - podurile lui Saligny







Fetesti



mai departe avem un curcubeu de panouri antiorbire  :)



cam asta ar fii...e o autostrada ok...cu spatii de servicii intretinute decent si cu un nr suficient de benzinarii , spatii de servicii ( pe multe portiuni este chiar exces....fiind mai dese de 30. de km )...dar prea putine restaurante , moteluri , hoteluri , fast-fooduri , etc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

A2 intre Cernavoda si Constanta este o autostrada superba. Pacat ca nu are spatii de servicii cum trebuie (asa cum spuneai si tu cu SERVICII, nu doar WC si P), in rest are de toate. Merci de poze, mi-ai facut pofta de mers la Constanta. :)

reed

Podul de la Cernavoda in ce an e facut?parapetii sunt foarte ruginiti.Presupun ca e ridicat pe vremea raposatului.

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

adiarc

catva poze din apropierea spatiului de servicii cu iesire spre Pianu de Jos...portiunile proaspat asfaltate sunt cele unde au fost probleme





















"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

in incheiere cateva poze cu sp de serv de la Cut..cel in constructie , pe sensul Sebes-Sibiu







si tunelul Sacel

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mariansb

Poze de ieri din zona Sacel-Cristian

[/URL]

















"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

adiarc

spatiile de servicii de la Cristian sunt practic finalizate...cred totusi ca CNADNR-ul nu le va mai inaugura pana nu are ctr de intretinere pt acestea
din pacate , din nou ne lovim de concetatenii nostri , certati cu cele mai elementare norme de educatie si bun simt
vb unui general american ( si in acelasi timp proverbul meu preferat ) - Nu te intreba ce poate sa faca tara pt tine....Intreaba-te ce poti face tu pt tara )







spre Saliste



si la Saliste e totul aproape finalizat...mai lipseste doar acoperisul garajului pt utilajele de intretinere.Nu se lucra si probabil lucrarile vor fii integral finalizate pe lotul Astaldi , numai dupa achitarea restantelor de peste 70 de mil de lei - f.posibil la urm rectificare bugetara







trebuie sa remarc din nou , viteza melcului turbat , a celor de la CNADNR , in adjudecarea spatiilor de servicii si concesionarea pt constr de benzinarii , restaurante , etc
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura