News:

.

Main Menu

Motorway spotting

Started by radutm, January 03, 2013, 10:32:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radutm

Frumoase poze! Multumesc!
In sfarsit autostrada nu mai arata ca un santier. Insa nu i-ar strica niste interventii de amenajare peisagistica.
cont inchis

pasadia

Quote from: iuli on July 14, 2014, 04:18:22 PM
A1 Timișoara - Arad (13 iulie 2014)




Numai mie mi se pare ceva gresit la poza asta? Nu de alta dar vad ca, la alte iesiri spre dreapta, nu e permis sa o apuci in acea directie in ultimul moment...

adiarc

sigur e o greseala de marcaj...doar e banda de decelerare si ar fii f periculos sa intri in ultimul moment...franand puternic si riscand sa fii lovit din spate de un sofer care circula regulamentar
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

MNU

#138
Pe A1 Arad-Timisoara, toate iesirile/intrarile au marcaj intrerupt pe toata lungimea benzii de accelerare/decelerare.

https://www.google.ro/maps/@45.958392,21.285332,3a,75y,21.54h,72.68t/data=!3m4!1e1!3m2!1szlB_pHlH2HuOnZxCukOduQ!2e0

Nu ca ar fi multe, dar toate sunt asa.

iuli

Pai in spatiul de servicii nu e asa:

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MNU

Ala s-a realizat dupa. Inainte acolo era marcaj continuu.

adiarc

autostrada Orastie-Sibiu...in prima parte sectorul Straco - Cunta-Sebes Vest
momentan totul ok...nu se vad probleme...se mai lucra pe alocuri , mai ales la sp.de serv de la Cut







pasaj spre Cut











Kronospanul baga mare...aici sunt padurile noastre



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc



vestitul pasaj peste Cf , care ne-a mancat zilele in trecut....prietenii stiu de ce  :)



nod Sebes Vest - sfarsit lot Straco , inceput lot Strabag
pe lotul Strabag au aparut mari probleme in zona sp de servicii de la Pianu si inaintea acestuia....sunt cateva zone - cel putin 4 unde au aparut adevarate prabusiri ale terasamentului si unde , daca nu reduci , lovesti sigur cu spoilerul sau baia de ulei , daca ai o masina cu garda joasa.Erau ceva baieti de la Topo , care faceau masuratori
La aceea vreme , atat eu cat si Bogdymol , am subliniat faptul ca n-ar fii ok sa faci operele de arta si terasamentul din imediata apropiere sa fie facut doar pe ultima suta de m , lipsind aceea tasare naturala.
De asemenea sunt multe panouri antiorbire , lipsa.











aici e una dintre acele iesiri din sp de servicii , inspre drumul Sibiseni ( VIntu de Jos ) si Pianu de Jos...probabil realizata la insistentele celor cu terenul de golf





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Archi

Asta cu iesirea din spatiul de servicii nu o stiam, poate am ramas eu in urma  :p.

adiarc

da....exista iesiri , cu dublu sens , pe ambele parti , in ambele spatii de servicii ........asadar poti iesi / intra indiferent din ce sens vii / mergi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

north

Un asa-zis "hidden interchange". In Ungaria sunt mai multe asemenea, vezi de exemplu pe M7 la km 5, 33, 45, 50.
Nu este o idee rea si am putea gandi si realiza si noi mai multe.
(De mentionat ca avem ceva oarecum asemanator - in sensul de iesiri combinate cu spatii de servicii: pe A1 pe calea 1 la km 49 - OMV / Corbii Mari - si pe calea 2 la km 94 - Petrom / Cateasca.)
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

adiarc

pt localitatile  mici , cu trafic mai redus mi se pare o idee excelenta cu costuri mult mai mici ca ale unui nod clasic
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Archi

#147
Dar pe autostrada sunt indicatoare de iesire, sau trebuie sa ghicesc?

adiarc

o sa ma uit data viitoare...nu mai stiu  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

trifuhoria

Nu este marcat decat spatiul de servicii. Daca nu stii ca poti iesi...vi pana la Sebes Vest.
Comfirm si eu ca ieri se lucra, tipic romanesc pe lot Strabag. Un individ cu vesta postat in mijlocul drumului, facea masuratori alaturi de altul care era langa parapetii laterali. FARA SEMNALIZARE, doar vesta!!!