News:

.

Main Menu

Motorway spotting

Started by radutm, January 03, 2013, 10:32:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan.j

Fiecare au uscaturile lor :P uni mai mult,altii mai putin :D
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

Bogdan.j

La inceputul acestui topic radutm mentiona dorinta lui in legatura cu furnizarea unui "reportaj" de pe bucata de autostrada Giarmata-Izvin si mai precis de pe pasajul Giarmata-Ianova.Azi find vreme frumoasa si avand mult timp liber am zis ca indata ce ies de la Ironman 3(btw nice movie) sa trag o fuga pana la Giarmata la pasaj.Zis si facut,am luat in prealabil aparatul foto cu mine si m-am inarmat cu multa rabdare pentru ca odata ce am parasit asfaltul din sat am inceput sa am indoieli cu privire la ajungerea pana la pasaj :)).Drumul pana la aproape jumatatea distantei dintre sat si pasaj e acceptabil,poti merge cu aproape orice masina mica si asta din cauza ca pe la mijlocul distantei in mijloc de camp e o casa,in schimb cealalta jumatate m-a facut sa cred ca voi fi nevoit sa intorc.Tot drumul e brazdat de sleauri facute de basculantele celor de la UMB iar mai apoi cu deschiderea autostrazii aceste sleauri au fost adancite si mai mult in sezonul ploios de catre tractoare.Am ramas si impotmolit din cauza ca pamantul la prima impresie e uscat la suprafata dar sub crusta ascunde surprize mai ceva ca cele de la Surprize Surprize cu Andrea Marin.Per total eu zic ca a meritat iesirea,in continuare las pozele sa vorbeasca de la sine.

Enjoy! :)















1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

Bogdan.j

1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

Bogdan.j

1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

Bogdan.j

#34
Part 4.








+Bonus: Cea care m-a ajutat sa fac pozele azi :)


1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

iuli

Superbe pozele şi mii de mulţumiri!
Eu aveam de gând ca mâine să trec şi eu prin zonă să văd cum e pe pasaj dar mai amân acum.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Bogdan.j

Iuli daca ai tractor sau un 4x4 cat de cat echipat cu cauciucuri calumea te poti duce linistit,in rest nu iti recomand.Drumul daca il pot numi asa e distrus rau detot,cu o masina mica reusesti sa mergi cam pana la jumatate,mai departe nu iti recomand doar cum am zis daca ai ceva prieteni prin Giarmata si au tractor sa te scoata.

Pana una alta nu ai pentru ce!Poate pe viitor facem o iesire impreuna pe noile tronsoane :)
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

radutm

^^
Foarte frumos reportajul! Multumiri! Si calitatea pozelor este excelenta! Eu asteptam, sincer, sa vina vara, sa fie totul uscat, ca sa ajung acolo, nu as fi putut intra cu masina. Te-ai aventurat, nu gluma! Ma bucur ca ai reusit sa aduci imagini de acolo, se vede ca e un loc f.bun de poze. Intre Giarmata si Izvin mai raman cateva pasaje de unde se poate poza, dar asta era cel mai bine amplasat din cele ramase.
cont inchis

Bogdan.j

Cu placere Radu! Si altadata :)

Apropo ca mi-am adus aminte,a-ti observat ca pe sensul de mers Izvin-Giarmata pe langa gardul de protectie e sapat un sant,pe alocuri sapatura e proaspata in alte locuri e mai veche chiar si astupata la loc si din ce am vazut azi langa pasaj pe sensul de mers mentionat gardul de protectie era demontat cam cat sa incapa un excavator.Era demontat si de o parte si de alta a pasajului.Stie cineva pentru ce s-a sapat santul acela?
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

MHN

ITS?
Multumim pentru imagini.

radutm

#40
Pentru cei din Bucuresti si imprejurimi, nu se baga nimeni sa faca un reportaj foto pe la pasajele de peste A3? La Moara Vlasiei sau Snagov, ar fi locuri interesante. Sau pentru cei din Ploiesti, in zonele de mai jos ar iesi niste poze excelente, pe timp frumos, cu muntii pe fundal:


Chiar si pe vechea A1 sunt locuri multe unde se pot face poze faine. Pe centura Pitesti, mai spectaculoasa, ar fi un loc fantastic aici:


Pe A2, cand plecati la mare, daca iesiti 5 minute de pe autostrada la unele dintre iesiri, se pot face niste poze super cu traficul spre mare.  La Medgidia sau Valea Dacilor, ar fi niste locuri bune.
cont inchis

penad2007

Quote from: Bogdan.j on April 27, 2013, 10:48:24 PM
Cu placere Radu! Si altadata :)

Apropo ca mi-am adus aminte,a-ti observat ca pe sensul de mers Izvin-Giarmata pe langa gardul de protectie e sapat un sant,pe alocuri sapatura e proaspata in alte locuri e mai veche chiar si astupata la loc si din ce am vazut azi langa pasaj pe sensul de mers mentionat gardul de protectie era demontat cam cat sa incapa un excavator.Era demontat si de o parte si de alta a pasajului.Stie cineva pentru ce s-a sapat santul acela?

Scuze nu sunt de inginer de meserie, dar pe A2 portiunea noua tot asa au sapat sant pentru telefoane si sistemul acela de monitorizare pe camere video. O fi pt. acelasi lucru?

radutm

Daca Bogdan a facut un set fantastic de poze, azi trecand prin zona nu m-am putut abtine sa nu trag si eu o fuga la autostrada, desi nu m-am aventurat pe unde a mers Bogdan, ci pe pasajul de la Giarmata, unde am mai facut poze si in trecut. Nu sunt noutati, doar placerea de a vedea autostrada in functiune, incadrata de un peisaj foarte frumos.

Drumul de legatura a fost pietruit recent si se poate ajunge cu masina fara probleme pana la pasaj. Utilajele erau parcate acolo, s-ar putea sa se si asfalteze:


Capatul dinspre Bencec, cu niste culori uluitoare:


In departare e drumul de Bencec, de pamant. La un moment dat a venit o masina pe acolo dar la cat de incet venea, se pare ca e f.rau:


Autostrada, directia Izvin, trafic destul de redus:


Giarmata:


Directia Arad, se vede un panou electronic montat intre timp:


Ceva trafic, lejer:






cont inchis

radutm

Si inca o tura de poze:




















Cam atat pentru o oprire scurta de 10 minute! Happy spotting tuturor!
cont inchis

Bogdan.j

Foarte faine pozele! E un peisaj mirific cu alternanta aia de culori.

Keep up the good work :D
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.