News:

.

Main Menu

Motorway spotting

Started by radutm, January 03, 2013, 10:32:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Bravo radutm, excelent reportaj.
Un singur lucru nu mi a placut....cum balteste apa. Probabil la final se va face si scurgerea ca lumea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

radutm

Quote from: ciprebbe on January 24, 2013, 04:28:58 PM
Bravo radutm, excelent reportaj.
Un singur lucru nu mi a placut....cum balteste apa. Probabil la final se va face si scurgerea ca lumea.
Nici mie nu mi s-a parut in regula si nici nu pot sa stiu care este principala cauza. Cert este ca baltea bine de tot.
cont inchis

MHN

Quote from: radutm on January 24, 2013, 03:17:44 PM
[...]

Aici se vede ca cineva si-a facut loc ca sa intre pe drum (insa am remarcat ca tot ce inseamna marginea autostrazii este imprejmuit de garduri si nu am vazut vreun fel de bresa in ele):

Roxana, pentru reportajul de acum cateva zile?! :)

Quote from: radutm on January 24, 2013, 03:17:44 PM
Sper ca v-a placut! :)
Evident!
Multam inca o data.

Ionut



M-am uitat de 2 ori la poza asta. Mi se pare mie sau nu se termina la nivel banda? Sau e la nivel si e doar iluzie optica? Ar trebui oricum pus ceva parapet.

Rashid

#19
Quote from: Ionut on January 24, 2013, 07:27:59 PM
M-am uitat de 2 ori la poza asta. Mi se pare mie sau nu se termina la nivel banda? Sau e la nivel si e doar iluzie optica? Ar trebui oricum pus ceva parapet.

Ar fi bine sa existe o diferenta de min 1 m in capat, dar te asigur ca  in spatele lui Radu era blocat accesul, conform legislatiei.

udar

#20
Quote from: Ionut on January 24, 2013, 07:27:59 PM
M-am uitat de 2 ori la poza asta. Mi se pare mie sau nu se termina la nivel banda? Sau e la nivel si e doar iluzie optica? Ar trebui oricum pus ceva parapet.

aici este blocat accesul pe aceasta banda





:cheers:


la min 00:55
http://youtu.be/QhRdA3QRM2A



:cheers:

radutm

#21
^^
Aceasta e banda si e blocata intrarea pe ea, daca la asta se referea Ionut:

Eu am sarit peste parapet si am mers pana in capatul ei, sperand sa pot ajunge si la partea centrala a autostrazii, dar nu era legatura intre ele si ar fi trebuit sa trec printr-un noroi pana la gat, asa ca m-am intors.

Quote from: MHN on January 24, 2013, 05:23:09 PM
Evident!
Multam inca o data.
Cu placere! Sper sa decoleze ideea de spotting si colegii din tara sa vina cu mai multe fotografii inedite de la autostrazile inaugurate anii trecuti.
cont inchis

radutm

Pe lapovita si un vant taios, am facut cateva poze "de incalzire" pe Arad-Timisoara, de la nodul Ortisoara:







Sper ca odata cu vremea buna sa reusesc sa fac poze mai bune din diferite locatii. Bonus, 2 poze mai putin clare, facute din mers:



Pozele care surprind situatia de pe santier, se gasesc pe threadul A1.
cont inchis

Ionut

Tot nu s-a deschis nodul Ortisoara?! :o

radutm

E deschis "ad-hoc". Trei bretele din patru sunt relativ ok de folosit. A patra, intrarea in nod dinspre Timisoara, nu este facuta si este f. periculoasa. Intrarea in nod se face practic pe breteaua de iesire, adica pe contrasens...
cont inchis

user201

Poze făcute pe A1, porțiunea de ocolire a Sibiului.
Totul părea ok după cum se vede din poze. Am intrat venind de la Mediaș și am mers spre Șelimbăr, de fapt în ultima poză fiind imortalizată tocmai această ieșire. Nu am mai sesizat nici un "hop" pe autostradă pe această porțiune, deci deduc că totul s-a reparat între timp, deși nu sunt sigur dacă nu cumva "hopul" era pe sensul de mers spre Sebeș.













laurashgeo

Trebuia sa pastrezi pozele pentru Ghiceste drumul :D
Superbe peisajele. Vara trecuta am stat vreo 4 zile in Elvetia si pot spune ca e cea mai frumoasa tara pe care am vizitat-o!

Bogdan.j

Sa sti si eu chiar daca am trecut de multe ori prin Elvetia tot timpul am ramas impresionat.Adevarul e ca si stiu sa isi valorifice ceea ce au :)
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

davyl

Superbe poze! De cate ori am fost pe acolo, de fiecare data am vazut Elvetia intr-o alta lumina. Asa este: stiu sa valorifice, insa sunt si seriosi. Toata lumea isi vede de treaba si cine nu intra in tipar, este tras de maneca. Stiati ca cei care nu respecta viteza in Elvetia sunt denuntati la Politie de ceilalti participanti la trafic? Iar locatiile radarelor fixe (chiar si pe GPS) sunt interzise si se da amenda?

get

  .. și că dacă mașina ta face bip-bip când încui/pui alarma primești în cel mai bun caz priviri reprobatoare, și posibil o amendă ?  O:-)
Asta prin cantoanele nemțești, că în cele franțuzești e mai lejer un pic: jegul pe stradă nu lipsește cu desăvârșire, se mai claxonează, e așa în aer un je ne sais quoi latin.
Ca să nu mai spun că experiența cu vameșul elvețian neamț diferă drastic de cea cu cel elvețian français. Sau poate doar am nimerit eu unul mai têtu.