News:

.

Main Menu

Motorway spotting

Started by radutm, January 03, 2013, 10:32:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

radutm

Stiu ca termenul de spotting nu e tocmai corect, se foloseste pentru avioane, dar am putea face acelasi lucru si pentru autostrazi. Din experienta de pe SSC si Peundemerg.ro, am constatat ca exista un trend al fotografiilor:

1. in prima faza toata lumea se straduieste sa puna poze din diversele stadii de constructie a autostrazilor
2. apoi se cauta pe cat posibil sa apara fotografii in avanpremiera cu autostrada functionala
3. are loc deschiderea si intr-un timp scurt apar o sumedenie de poze si filme cu autostrada in functiune
4. subiectul nu mai e la fel de interesant, toata lumea se concentreaza pe restul santierelor.

Cred ca ar fi interesanta si faza post-deschidere, de exploatare propriu-zisa. Ar fi misto sa fie facut un fel de spotting pe autostrazile existente, functionale. Ele pot fi fotografiate din multe ipostaze si locatii, asa cum sunt si avioanele interesante de fotografiat in orice situatie. Poate fi si o ocazie de intalnire intre forumisti. Mi-am dat seama si din propria experienta, pentru ca am incercat treaba asta recent la un nod pe A1, la Ortisoara, si mai demult la 2 pasaje diferit peste Giarmata - Izvin. Si a fost chiar f. fain! Desi erau 2 pasaje la distanta relativ mica, au iesit poze cum nu ma asteptam, a fost interesant. 

Daca ma gandesc numai la A2 sau A3, imi dau seama ca s-au facut f.putine poze cu autostrazile functionale, de la intersectii, noduri, pasaje, pozitiii geografice diferite. Dupa ce s-au deschis, nu a mai aparut nimic interesant de acolo.

Na ce parere aveti despre treaba asta? Va bagati? :)
cont inchis

Ionut

I'm in. :) Si acest thread poate fi pus tot in trafic.

radutm

Quote from: Ionut on January 04, 2013, 07:06:14 AM
I'm in. :) Si acest thread poate fi pus tot in trafic.
N-am stiut unde sa il postez. Fa cum crezi ca e mai bine.  :) Sa vedem daca mai sunt si alti interesati
cont inchis

ciprebbe

+1  in
Si eu cred ca merge pus la  trafic, infrastructura rutiera...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

radutm

Quote from: ciprebbe on January 04, 2013, 01:40:53 PM
Si eu cred ca merge pus la  trafic, infrastructura rutiera...
Mai bine asa.

Quote from: ciprebbe on January 04, 2013, 01:40:53 PM
+1  in
Ma bucur! De la Cluj se pot face niste chestii f.faine pe A3 care e plina de supratraversari usor accesibile.
cont inchis

radutm

Daca tot am deschis threadul, am sa vin si cu prima propunere. M-am gandit sa fotografiez autostrada Giarmata - Izvin din punctul marcat cu rosu pe harta de mai jos. Acolo este un pasaj peste autostrada, un drum comunal care leaga Giarmata de Ianova. Ma astept sa fie destul de rau drumul. Dar cred ca de acolo se vede si lacul si parcarea. Sper ca pana la sfarsitul lunii, daca am drum in apropiere si prind si vreme buna, incerc sa vad daca ajung. Cu verde am marcat locul unde facut primul meu reportaj de gen spotting pe 31 octombrie.


Mai jos am marcat cu verde locul de unde am facut al doilea reportaj pe 2 noiembrie, iar cu rosu am marcat capatul autostrazii, de unde s-ar putea face un alt set de poze interesante, cu capatul dinspre Izvin si intrarea pe autostrada:

Intre cele doua puncte rosii mai exista si alte pasaje de drumuri agricole, mai greu accesibile.
cont inchis

ciprebbe

#6
QuoteMa bucur! De la Cluj se pot face niste chestii f.faine pe A3 care e plina de supratraversari usor accesibile.

Eu stiu doar de una in zona carierei de la Turda...... sti tu altele? :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

radutm

Quote from: ciprebbe on January 04, 2013, 10:17:23 PM
QuoteMa bucur! De la Cluj se pot face niste chestii f.faine pe A3 care e plina de supratraversari usor accesibile.

Eu stiu doar de una in zona carierei de la Turda...... sti tu altele? :D
Nu cunosc, n-am vazut fotografiile-dovada :p nu am studiat locatia decat sumar, pe harta, asa ca nu stiu cum e! dar oricum e zona de dealuri si cine vrea, reuseste :p la ses e mai cu dichis daca nu ai unde sa te urci sa pozezi
cont inchis

radutm

Quote from: ciprebbe on January 04, 2013, 10:17:23 PM
QuoteMa bucur! De la Cluj se pot face niste chestii f.faine pe A3 care e plina de supratraversari usor accesibile.

Eu stiu doar de una in zona carierei de la Turda...... sti tu altele? :D
Am studiat mai bine traseul A3 Gilau - Campia Turzii. Intr-adevar, nu prea sunt pasaje peste autostrada ca pe A1, ci sunt traversari pe dedesubt si din punctul asta de vedere e clar ca americanii au alta conceptie in modul de a construi. Totusi, autostrada este flancata de drumuri judetene si comunale pe aproape toata distanta, ceea ce permite un acces foarte usor in punctele de spotting. Relieful traversat, varfurile de debleu, curbele sinuoase, dealurile sunt mult mai multe si mai spectaculoase decat pe A1 Arad-Izvin, in zona de campie, unde nici relieful nu e generos, nici nu sunt drumuri paralele si accesul e mai dificil.
cont inchis

radutm

Azi a fost o zi frumoasa, numai buna de pozat, asa ca daca tot eram in zona, am tras o fuga pe autostrada sa fac niste poze dintr-un loc pe care aveam de gand sa il fac. Este vorba despre capatul tronsonului Giarmata-Izvin (cu rosu pe harta, in dreapta jos):


In prima faza am mers pe breteaua de la intrarea dinspre DN6:


Desi nu poate fi folosita, breteaua este facuta asa cum trebuie:


Sistemul de scurgere, daca nu are o continuare, duce la baltirea apei:






Capat de drum:


Breteaua vazuta din sens invers:


Asa incepe autostrada:



cont inchis

radutm

Urmatorul set este facut de pe pasajul care traverseaza autostrada, in directia Izvin, catre capatul autostrazii:



Prezentul in prim plan, sperantele noastre in plan secund:


Capat de drum:


Detaliu lucrae:


De aici inainte speram sa vedem multa multa miscare in 2013:


Asa se intra acum pe autostrada:

cont inchis

MHN

#11
Cu adevarat profesionisti cei de la UMB!
Puteau sa lase ciotul din imagini, precum au facut-o Astaldi si FCC la Giarmata... :(

radutm

Al treilea set este facut tot de pe pasaj, in directia opusa, catre Giarmata:



Trafic:




Detaliu pasaj:


In departare satul Ianova:



Aici se observa mai bine sistemul de iluminare:




Vedere din lateral:

cont inchis

radutm

Ultimul set este de la capatul bretelei pe directia de mers Giarmata:

Aici vedere catre pasaj:


Viitoarea intrare in nod dinspre Lugoj:


Trafic:




Autostrada vazuta din zona moarta de la capatul autostrazii:


Aici se vede ca cineva si-a facut loc ca sa intre pe drum (insa am remarcat ca tot ce inseamna marginea autostrazii este imprejmuit de garduri si nu am vazut vreun fel de bresa in ele):


Ultima poza: pe aici va veni traficul din tara cate vestul Europei:


Sper ca v-a placut! :)
cont inchis

Rashid

 :D
Excelent reportajul, multumim inca o data!

Autostrada se vede mereu bine inspre vest, ce ne facem cu capatul celalalt, unde nu-i decat..herghelia? (si nu ma refer la respectabilele si nobilele animale - caii).