News:

.

Main Menu

Prin Germania

Started by user201, December 30, 2012, 01:12:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Imagini de pe "Romantic Road" dintre Füssen și Landsberg am Lech. În "fructul" de pe marginea drumului era cineva care chiar vindea fructe.




[/URL]



user201

Landsberg am Lech însuși. Un orășel frumos:











user201

Orașul Nürnberg are unul dinte cele mai bine păstrate centre medievale:





















user201

Mai multe imagini din același oraș:




















user201

Imagini din Görlitz, un orășel din E. Germaniei de la granița cu Polonia. Totuși, spre deosebire de orașele din V. Germaniei, orașul părea depopulat și lipsit de forfota din orașele din Vest.











user201

Ultimele 4 imagini surprind de fapt granița cu Polonia, imaginile 7 și 8 surprinzând partea Poloneză a orașului.




















user201

Imagini dintr-un orășel de la granița cu Polonia și de la o mănăstire situată în imediata apropiere a acestuia. De fapt în prima poză se și vede borna germană pe un mal și cea poloneză pe celălalt mal al râului Lausitzer Neiße:















user201

Schimbăm anul la 2008 și landul la Rheinland-Pfalz, pentru a prezenta orașul Speyer. Este un oraș cochet din Vestul Germaniei,ce are un muzeu tehnic foarte bine pus la punct și de asemenea un Sealife. Imagini de la muzeu și Sealife mai târziu, sau mâine, între timp prezentând câteva imagini cu orașul în sine și domul său maiestuos.
































Ionut

Foarte fain jurnalul, frumoase locuri. Multumesc! :cheers:

user201

Quote from: Ionut on April 03, 2013, 04:00:21 PM
Foarte fain jurnalul, frumoase locuri. Multumesc! :cheers:

Mersi. Măcar e cineva pe forum căruia îi plac pozele mele. O să revin cu altele, dar încet încet se gată.

Ionut

Cu siguranta sunt multi colegi care se uita la poze dar nu zic nimic. :)
Astept(am) si restul! :cheers:

user201

Ok, continui cu Muzeul Tehnic din Speyer, a cărui vedetă era la momentul respectiv un avion Lufthansa, dar după cum se vede nu era singurul exponat demn de văzut: