News:

.

Main Menu

Prin Germania

Started by user201, December 30, 2012, 01:12:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Stai linistitit ca ne uitam si ne place, eu mi-am si notat unele chestii de vizitat cand mai merg prin zonele pozate de tine....asa ca da-i bataie mai departe. :gj:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

ciprebbe, mersi de aprecieri.
Continui cu niște poze de la Sealife Speyer
















user201

Orașul Heidelberg este un oraș studențesc, dar și turistic. Există și un castel situat pe un deal, castel ce părea a fi în restaurare în anul 2008. Acolo se găsea un muzeu al farmaciei, un restaurant și erau și niște butoaie mari unde se spunea că își păstrau castelanii vinul. Dimensiunile butoaielor erau enorme, după cum se va putea vedea în imaginile din partea a doua.
























user201

În prima poză se văd oameni comparați cu mărimea butoiului.






























user201

#49
Imagini din 2008 de la Circuitul de Formula 1 de la Hockenheim aflat to în landul Baden-Württemberg, în apropiere de Speyer. Oarecum tot în incinta circuitului există și un muzeu al acestuia, cu diferite motorete, motociclete, mașini de curse și un panou cu câștigătorii Marelui Premiu de Formula1:






























user201

Fiind chiar pe granița cu Germania, ocazia de ajunge și acolo nu putea fi ratată. E un oraș superb, în care toată lumea vorbește doar ... franceză. Fiind la granița cu Germania și aparținând chiar acesteia pentru o vreme te-ai fi așteptat să existe mulți care vorbesc și germana, dar nu a fost cazul:

















user201


user201


user201


user201

Un frumos oraș universitar din Landul Baden-Württemberg. Avea un parc cu grădină zoologică, un palat princiar și de asemenea era locul de reședință al manufacturierului de ceramică Majolika, de fapt antepenultima poză prezentând intrarea în muzeul lor.

Penultima poză din acestă primă parte ne prezintă parcul de lângă castel într-o supă amiază de Duminică. Se vede destul de multă mizerie de la oamenii care au venit la un picnic în acel parc. Luni dimineață acel parc era curățat complet de resturi și nici nu ai fi spus că Duminică arăta așa.
























user201

Alte imagini din același oraș. Legat de palatul princiar, el a fost distrus în 1944 de bombe incendiare și a fost refăcut complet ca și aspect doar la exterior, interiorul căpătând un aspect modern.




























user201

Imagini cu palatul și un frumos parc din Karlsruhe:






















user201

Elrangen, un mic și cochet oraș de lângă Nürnberg, cu o frumoasă grădină botanică:





























Cu aceasta locațiile pozate de mine s-au terminat.. deocamdată. Fotografii mai am, dar surprind în general aceleași obiective.

Dacă mai aveți altele poze și obiective pozate de prin Germania, puteți adăuga pe acest thread fără supărare. Sper că v-a plăcut.

Ionut

Super super super!
Mie mi-au placut foarte mult! Atat de tare incat vreau sa ajung din nou prin D, am fost doar prin Bavaria la castele si nu pot spune ca Munchen m-a impresionat intr-un mod deosebit. Cred ca trebuia sa ma uit mai atent si prin alte parti ale tarii. Merci!

laurashgeo

Felicitari pentru jurnal!!
Cu ajutorul tau mi-am facut o idee de ce as mai putea vedea prin Germania.