News:

.

Main Menu

Prin Germania

Started by user201, December 30, 2012, 01:12:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

În continuare diverse imagini din oraș, vechea primărie, biserici vizitate, parcuri, faleza( dacă se poate numi așa ), sediul WDR:

























user201

Acest oraș milenar poate fi considerat o combinație de vechi cu nou. Lângă un mall nou, totul numai din sticlă, găsești o biserică veche de sute de ani. Ca și la noi existau diverse coruri sau filarmonici ce concertau în biserici.

























user201

În încheiere câteva imagini dintr-un orășel situat pe malul Rinului oarecum asemănător cu Sighișoara, dar și cu ceva din Irlanda, orășel denumit Zons:





















Sper că v-a plăcut reportajul meu foto.

Henning

Faine poze...sper ca nu te superi daca mai adaug si io cate ceva  :p

Nordrhein-Westfalen (NRW) este cel mai populat land al Germaniei cu o populatie de 17,8 mil. locuitori insa doar al patrulea ca marime,capitala Düsseldorf.Alte orase mari:Köln,Dortmund Essen,Duisburg.
Echipe renumite de fotbal provin din acest land: Borussia Dortmund, Borussia Mönchengladbach, 1. FC Köln, FC Schalke 04 si Bayer 04 Leverkusen.

user201

Bună, chiar deloc nu mă supăr dacă adaugi și tu poze, sau oricine altcineva.

Düsseldorf, Mönchengladbach, Gelsenkirchen, Duisburg sau Dortmund nu le-am văzut deloc. Cei la care am fost acolo spuneau că nu sunt "așa de interesante". Dacă nu mă înșel, în acel Land s-a născut și Michael Schumacher.

user201

Să continui periplul de imagini din Germania.
Pentru astăzi BMW Welt din München. Înainte să merg aici nu știam că cei de la BMW produceau și motociclete. În pozele 5 și 6 se și vede o demonstrație "live".


































user201

Câteva poze de la Sealife, situat în imediata apropiere a BMW Welt . Una dintre temele recreate acolo, era Delta Dunării.












Câteva poze cu vechiul stadion a lui Bayern, stadion ce se află în vechiul Parc Olimpic și evident câteva poze de pe Alianz Arena, noul lor stadion.










user201

Palatul, împreună cu parcul său, este acum unul dintre cele mai renumite obiective turistice  din München. Fațadele baroce au o lățime totală de aproximativ 700 de metri. Unele camere își păstrează încă decorațiunile originale în stil baroc în timp ce altele au fost reproiectate mai târziu în stil rococo sau neoclasic.




















user201

Există un așa-zis Drum romantic din Germania între Würzburg și Füssen. Mai jos câteva imagini din Füssen, capătul de sud al drumului. Localitatea însăși este un orășel ce se mândrește cu 3 milioane de turiști anual, fiind situat în apropierea castelului Neuschwanstein.













Ionut

Super faine pozele!
Deci mai trebuie sa dau o fuga prin D. :D

user201

Mersi.
Mai așteaptă până mai pun câteva, poate chiar îți dau idei de vacanțe.

user201

Mai multe poze din Füssen, un orășel cochet situat în apropierea castelului din ultima poză.















user201

Castelul Hohenschwangau este situat în apropierea orașului Füssen și a mult mai cunoscutului castel Neuschwanstein. Biletele se cumpără de la aceleași case și intrarea la fiecare dintre castele se face după un orara stabilit în momentul cumpărării biletelor.














laurashgeo

Adaug si eu cateva poze cu acest castel facute in februarie 2012 cand ne intorceam de la ski si am vrut sa vizitam castelul Neuschwanstein, care din pacate era in renovare si era plin de schele. Si doua poze de pe drum mergand dinspre Garmisch-Partenkirchen spre Fussen.





[/img]

user201

@laurashgeo Super pozele, inclusiv cele cu drumul spre Garmisch-Partenkirchen. În direcția aceea nu am fost, pentru că am fost vara.

Legat de schele, fără nici o legătură cu cele văzute de tine, în mod oficial castelul nu a fost terminat niciodată, datorită unui deficit bugetar enorm provocat de regele din acele vremuri. Dacă nu mă înșel, regele însuși a murit înecat într-un lac, alături de doctorul psihiatru ce îl avea în grijă.

Oricum castelul merită vizitat, sala tronului în stil bizantin fiind impresionantă. Din păcate în interiorul castelelor fotografiatul era interzis, mai puțin pe o terasă de unde am făcut poza a treia: