News:

.

Main Menu

Vietnam

Started by Henning, December 25, 2012, 07:01:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Henning

Ne indreptam spre Dau Go Cave (Driftwood Island)










Henning

De la intrarea in pestera jocul si reflectia luminilor te indreapta spre o lume de basm...












Henning

Stai si te intrebi daca ai mai vazut undeva asa ceva,trebuie sa te gandesti bine...












Henning

...la iesirea din pestera junks stau aliniate gata de plecare...




Poarta ,intrarea in Ha Long










Henning

...plutim prin Ha Long












Henning

Am avut optiunea de a ramane pe apa sau pe uscat,fiindca era ajunul Craciunului am ales-o pe cea de uscat.Organizarea a fost impecabila.
Dupa un schimb de junks am ajuns pe Cat Ba Island (The island is a national park of Vietnam and was recognized by UNESCO in December 2004 as a Biosphere reserve of the world)
Este cea mai mare insula din Ha Long ,capitala Hai Phong,mai adaposteste un parc national unde sunt diferite specii rare si pe cale de disparitie,cum ar fi Langur (Tachypithecus poliocephalus)









E ajunul de Craciun,e liniste peste tot insa toata lumea astepata seara,sarbatoarea....












Henning

Lasam in urma Cat Ba Island si ne intoarcem din nou pe apa in peisajul mirific...












Henning

Suntem tot in Ha Long,inca mai plutim...sa prinzi soare trebuie sa ai un noroc extraordinar.












Henning

Cine nu a vazut Tomorrow Never Dies? Intrarea in Phang Nga Bay...














Henning

Floating Village....












Henning


Henning


Henning

In Hanoi mai sunt multe de vizitat nu in ultimul rand mausoleum-ul Ho Chi Minh,despre "uncle Ho" cum ii spun vietnamezii poate stiti mai putine insa de auzit cu siguranta ati auzit.
Intrarea in mausoleum e libera insa dupa un control riguros cam ca si la aeroport,incaperea ,catafalcul unde odihneste Ho Chi Minh e o incapere unde temp. este constanta 24/24 ore adica 20°C grupuri mici sunt lasate inauntru insa nu ai voie sa te opresti, din mers,inconjori doar catafalcul si atat.

Din cauza interdictiei de a face poze si timpul nefaorabil e o zona destul de mare ,imensa insa saraca in poze .







...continuam drumul spre Literature Temple











Henning


Henning

Contraste...le gasesti mai peste tot...e greu sa gasesti un loc mai linistit de galagia scuterelor si a claxoanelor...