News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Vietnam

Started by Henning, December 25, 2012, 07:01:33 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Henning

Cu Chi la 40 km de Saigon este un sistem de tunele in care partizanii vietnamezi s-au ascuns si au luptat impotriva americanilor.

Primul tunel dateaza deja din 1948 in razboiul impotriva colonialismului francez.Tunelul treptat a fost marit ajungand la o lungime de 200 km pe trei nivele.Acesta a devenit pt. Vietcong cartierul general,ba chiar a devenit un oras subteran cu scoli,spitale,birouri etc.
Avand  o inaltime de 80 si o latime de 60 cm tunelul a fost conceput doar pt vietnamezi.
Americani au incercat sa bomabardeze acest sistem insa in mare parte nu prea au reusit.

Astazi a devenit o atractie pt. turisti o portiune de 90 m a fost largita la 1,20m inaltime si 80 latime in care mie personal mi-a fost destul de greu sa ma strecor si am inteles imediat la ce pierderi trebuie sa fi avut americanii.











Henning


Henning

HCMC incepe sa devina familiar,incep sa-i cunosc strazile,pulsul, cumva incep sa-l indragesc,are ceva aparte desi urmele trecutului nu se mai fac vazute,totul avanseaza f.rapid devenind cu siguranta unul dintre marile orase ale Asiei.


















Henning

Sunt ultimele imagini din Saigon si totodata din Vietnam
















...ne luam ramas bun si de la gazda noastra Madam Coc






Ionut

Super tari pozele! Multumim mult! :)