Cambodia (Kingdom of Cambodia)

Started by Henning, December 09, 2012, 03:15:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Super interesante locuri, super tare jurnal! Asteptam detaliile zborului inapoi. :D

Henning

La plecare din Siem Reap, pe aeroport la primul control am fost oprit,in bagajul de mana aveam doua "Angkor" beer primite ca ramas bun de la Frank (gazda noastra),tipa de acolo razand imi spune insa"Nu trebuie sa le aruncati,puteti sa le beti chiar aici!" Wow,am ramas surprins de acest gest,ma gandeam ce imi faceau nemtii cu democratia (lu peste) a lor,in fine am stat linistit le-am baut si am plecat mai departe.Dupa un scurt zbor am aterizat pe Suvarnabhumi(Bangkok) iar cam peste o ora aveam zborul spre Frankfurt,insa nu a fost chiar asa,chiar inainte de boarding suntem anuntati ca avionul are probleme la unul din motoare si trebuie reparat,dureaza cam o ora,insa a durat in jur de 4,timp in care am fost alimentati cu apa si racaoritoare.In sfarsit am luat directia Frankfurt,dupa 13 ore jumate de zbor aterizam insa aici apar alte probleme,zapada e f.mare,ningea inca iar avionul nu poate sa intre in terminalul lui,era o debandada sa zic asa,asteptam semnalul de decolare spre un alt aeroport mai degajat insa nu putem pleca asa de repede pana avionul nu e curat de zapada,totul a durat alte doua ore,in final ne ridicam din nou in aer,si atunci mi-am dat seama cu cata usurinta ridica pilotii un "777" in aer doar pt. cateva minute, insa cu multe "curbe".Aterizam din nou (Baden Baden) insa aici apare o alta problema,aeroportul nu este international deci nu coboara nimeni,asteptam unda verde spre un alt aeroport care trebuie neaparat sa fie international.Se ia in calcul varianta intoarceri inapoi in Frankfurt insa totul dureaza,dupa alte cateva ore capitanul anunta unda verde pt Frankfurt insa totodata isi aduce aminte ca avionul mai trebuie si alimentat,iar timp pierdut,insa na am plecat cu stangul,in final "777" se ridica din nou maret in aer,aterizam din nou cu bine de data asta exact unde trebuie.Rasuflam usurati cand suntem jos in gara din Frankfurt.

Henning

Quote from: Telvanni on December 16, 2012, 10:51:05 AM
Iti multumesc ca impartasesti cu noi aceasta experienta.
Te rog, daca poti, sa ne spui si alte date despre calatorie: aspecte legate de costuri (transport, cazare, mancare, intrari la muzee...), vize, vaccinuri sau alte particularitati despre care ar trebui sa stim inainte de a pleca spre acele meleaguri.

Asezata in SE Asiei in golful Thailandez,intre tarile Laos, Thailand si Vietnam in vest marele lac Tonle Sap iar in est unul din cel mai mari fluvii din lume, Mekong. Cunoscuta pentru ruinele sale celebre, Angkor, Preah Vihear, Banteay Srei, Roluos toate sub patrimoniul mondial UNESCO. Pana in 1953 colonie franceza,intre 1975-1979 sub dictatura khmerilor rosii. Tara a fost macinata de razboaie cel din urma fiind si cel mai sangeros.

Capitala Phnom Penh este si cel mai mare oras cu aprox. 2 mil. loc. urmat de Battambang, Siem Reap, Kompong Cham si Sihanoukville. Cea mai mare parte a populatiei (93%) sunt Buddhisti (Teravada-Buddhism), populatia majoritara in jur de 90% este cea khmer urmata de vietnamezi, cham si chinezi intr-o proportie foarte mica. Populatia tarii este in jur de 14 mil. locuitori.

Actual tara este in plina dezvoltare ramura de baza fiind turismul. Viza de intrare este de 20$ si se obtine direct la intrarea in tara sau E-Visa (online) 25$, pasaportul valabil cel putin inca 6 luni. Viza este valabila 30 de zile. La iesirea din tara se mai plateste o taxa de 25$.

Zboruri directe nu sunt,legaturile se pot face via Bangkok,Saigon,Kuala Lumpur,Singapore.Actual se pare ca Air France(Paris) a introdus o cursa directa spre Cambodia(neverificat)

Cazarea se face in hoteluri, guesthouse iar preturile incep de la 5$ (camera) mergand pana la cateva sute in hotelurile de lux. Moneda nationala este Riel (KHR) 1 euro ca. 5000 riel insa se poate plati in dollari sau baht (Thai). Un exemplu curios, intr-un restaurant meniul este in dollari plata se face in baht iar restul il primesti in riel. Se pot scoate bani de la ANZ sau Canadian Bank cu cartea de credit.

Inainte de plecare e bine sa ai vaccinurile la zi,in special cel pt. hepatita si tifos, chiar pt turbare insa cel mai bine este sa consulti un doctor de specialitate. Datorita climei moderate 26-30°C pe toata durata anului (perioada cea mai buna perioada este decembrie-martie) la fel trebuie sa ai un echipament adecvat,cat mai usor posibil din materiale speciale.

Ca turist limba de circulatie este engleza, limba oficiala este khmer, generatia mai in varsta mai vorbeste si franceza. Un avantaj impresionant este daca reusesti sa inveti cateva cuvinte in khmer.

Cambodia este in general o tara sigura insa este de evitat iesirile tarziu in noapte. Inamicul nr.1 sunt minele dupa un raport UN inca 6 miloane.In general zonele turistice sunt curatate de mine insa mai sunt locuri unde nu ai voie sa te abati din drum in special in zona de granita Preah Vihear.

Eu imi organizez singur aceste tururi,am nevoie de un bilet de avion si de un cartier general,restul decurge de la sine,binenteles un plan de bataie e facut in mare dinainte insa pot aparea devieri in orice moment.
Zboruri directe spre Cambodia inca nu exista,deci tre sa faci cel putin o escala,o deviere la unul din aeroporturile apropiate,in cazul meu am ales Bangkok(Suvarnabhumi) si Thai Air insa la fel de bine poti alege si Saigon sau stiu eu ce alte legaturi.
Binenteles poti alege si unul din pachetele oferite de agentiile de turism care costa insa mult mai mult ,unde ai un program stabilit insa nu prea poti sa te misti asa liber cum ai vrea tu.
E bine sa ai anumite vaccinuri la zi o anumita conditie fizica un echipament adecvat,apoi stiu ca pentru multi pare cumva curios cum poate functiona turismul intr-o asa o tara.Aici as putea spune multe insa ma limitez la cuvantul impecabil insa pe primul loc as situa Thailanda pe care am strabatut-o in lung si-n lat,vecinii lor insa nu vor sa se lase mai prejos si invatza inca multe de la ei cu succes as putea spune.

radutm

Multumesc pentru jurnal. L-am urmarit cu interes de cand ai inceput sa il postezi si, de fiecare data cand am vazut noi poze, am reusit prin intermediul pozelor tale sa ma deconectez pentru scurt timp de realitatea cotidiana. Cel mai mult apreciez ca ai ales sa mergi pe cont propriu, ceea ce se vede si din poze, ca sunt originale si mai aproape de realitatile locale, decat vizitele ghidate in locuri special amenajate pentru turisti. Asia de sud-est e fascinanta si desi eu n-am avut ocazia sa ajung in acea zona, ma bucur cand aud de romani care au ajuns. Ma bucur pentru ca prea multe generatii au fost izolate de lumea larga si de aceea tot ce inseamna redescoperirea lumii de catre noi romanii, este un plus pentru noi toti. Mersi inca o data si asteptam cu interes si alte jurnale. :)
cont inchis

Henning

Pe cont propriu iesi si mai ieftin ,nu trebuie sa fi cu ochii pe ceas, sa respecti un anumit program.In tot SE Asiei e simplu sa te deplaseszi de la A la B sunt f.bine organizati in toate directiile.
Pe vremuri am inceput cu Thailand apoi Laos,Vietnam si in final Cambodia.Pot derula si Vietnam, de la primele doua insa nu am imagini digitale.
Puteti pune orice fel de intrebari!

ciprebbe

Felicitari pt jurnal!
Cate zile a durat toata ceasta aventura? si ce buget ai avut alocat pt ea?
Mi-a placut faca cu taxa de la plecare (vrei sa pleci de la noi ..platesti :d). Autoritatile de acolo cum se comporta cu turistii?
Eventual pe o scara de la 1 la 10 a pericolului unde ai incadra aceasta experienta inedita ?
Ms anticipat si felicitari  ca ai reusit sa ajungi pe astfel de meleaguri si ne-ai impartasit si noua o parte din cultura cestei tari despre care sincer sa recunosc nu stiam mare lucru.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Henning

Aproape cinci saptamani,despre buget ce pot sa spun,depinde de pretentiile pe care le ai ,ma refer la cazare,mancare,cel mai scump insa ramane biletul de avion si de linia aeriana,bilet care e bine sa-l rezervi cu luni de zile inainte,eu l-am rezervat cu 11 luni inainte si a fost cam 1000 euro,acceptabil pot spune insa poate urca si peste 1500 euro,asta depinde de tine si de putin noroc.In rest preturile sunt cu mult sub cele europene,adica f.mici.Nu am avut un buget anume,poti scoate bani cu cartea de credit de la bancile internationale de acolo.Tin minte ca am scos 2000 $ iar aproape 900 au mai ramas,pe care acasa i-am preschimbat in euro,asta pt doua persoane,sa nu vorbesc de pietele de acolo unde poti cumpara de la ceasuri,t-shirts,etc la preturi de nimic.Sunt sigur ca o asemenea vacanta de acceasi durata in Franta sau chiar Romania depaseste cu mult acest buget.

International Airport Departure Tax se plateste si la iesirea din alte tari asiatice deci nu e ceva nou.

Inamicul nr.1 sunt minele,este indicat sa eviti locurile neumblate,apoi ar veni khmerii rosii care majoritatea sunt inca in libertate si mai detin inca armele si munitia din timpurile cand duceau acel razboi sangeros.Precizez ca nu am fost tinta niciunui incident chiar minor as putea spune desi m-am abatut de la unele reguli pe care e bine sa le respecti.

Tara e catalogata ca cea mai corupta din lume,nu stiu insa in ce sens folosesc unuii termenul de "corupt"aici as face o mica paranteza,un politist castiga 25-30$ pe luna,un profesor intre 40-60$,deci daca pe strada o sa vezi politisti care opresc masini,tuk-tuk-uri si incaseaza cativa reali de la acestia iti vei da seama ca e ceva normal.In schimb intr-o alta tara unde un politist castiga de zeci de ori mai mult iar cu salariul lunar poate sa-si intretina familia insa recurge la un asemena gest atunci cuvantul "corupt" poate fi folosit pe drept.

Tara practic traieste din turism,insa autoritatile nu prea isi bat capul,doar la sectorul incasat.In general esti binevenit,orasele mai expuse sunt Phnom Penh si Sihanoukville acesta din urma cunsocut ca si capitala drogurilor si a sex-ului.De evitat iesirile tarzii in noapte,in aceasta zona a Asiei ziua e egala cu noaptea adica jumi-juma 12 ore zi 12 noapte indiferent de sezon.


Inainte de plecare e bine sa studiezi putin despre locurile pe care urmeaza sa le vizitezi sa ai un ghid turistic la tine (ex.Lonely Planet Guide Books) sa citesti cat mai multe.Tot de acasa e bine sa-ti rezervi asa zisul"cartier general" prima ta gazda,daca se poate cu transferul de la aeroport inclusiv,in rest totul decurge de la sine,odata fiind acolo vei vedea usurinta cu ,care poti sa parcurgi etapele urmatoare.


Betuel

Quote from: Henning on December 10, 2012, 04:43:49 AM
O zi normala de iarna, de Decembrie ,aeroportul din Frankfurt pare destul de inchis la culoare sa nu vorbesc de labirintul de acolo si de incompetenta tot mai acuta a celor care lucreaza acolo(cu siguranta Leiharbeiter).Aeronava(Boeing 777)este gata de plecare destinatia Bangkok.






Avionul acesta (de la Thai) e Boeing 747. Cu unul din acesta am trecut oceanul in SUA in august. :)

Quote from: Henning on December 10, 2012, 04:43:49 AM

Suntem doar in zona de tranzit si asteptam urmatorul zbor spre Siem Reap cu Bangkok Air




Acesta in schimb e un Boeing 767. Daca te uiti mai bine scrie chiar pe motor.

bogdymol

#144
Quote from: Betuel on January 25, 2014, 12:00:16 AM
Acesta in schimb e un Boeing 767. Daca te uiti mai bine scrie chiar pe motor.

Nici vorba sa fie Boeing 767. Am zburat cu 767 si arata astfel.

Asta din poza cred ca e Boeing 717.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Betuel

#145
^

Da asa e. Greseala mea.
Cand m-am uitat prima data pe net am vazut ca seamana cu 717 dar vazand ce scrie pe motor (cifra dintre cei doi 7 seamana mai repede cu 6 decat cu 1) am zis ca e 767. Acum, uitandu-ma la link-urile postate de tine, mi-am dat seama ca, in nici un caz nu poate fi 767. Diferenta dintre cele doua modele fiind foarte clara la pozitia motoarelor. La 767 sunt pozitionate sub aripi iar la 717, in spatele aripilor, intre aripi si coada.

bogdymol

Nu mai zic ca B767 e de vreo 3 ori mai mare decat B717 (ca nr. de locuri)...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

Ciudat ca B717 nu apare in flotila lor http://www.bangkokair.com/pages/view/our-fleet.
Eu am zburat prin 2010 din Bangkok in Koh Samui cu un ATR si la intoarcere cu A319.
Genial aeroportul din insula. Primul aeroport open-space si acoperit cu stuf pe care l-am vazut  :)