Author Topic: [BV] Ce-am mai vazut din mers in Brasov  (Read 20464 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Goldmund

• Hero
  • *
    • Google Maps-Stuttgart
Re: [BV] Ce-am mai vazut din mers in Brasov
« Reply #15 on: May 03, 2014, 09:37:58 AM »
"Huffington Post: Oraşul Sibiu, unul dintre cele mai fermecătoare oraşe din Europa

Oraşul Sibiu din România se numără printre cele mai fermecătoare oraşe din Europa, care trebuie vizitate cât mai repede posibil, scrie huffingtonpost.com."
http://www.b1.ro/stiri/externe/huffington-post-orasul-sibiu-unul-dintre-cele-mai-fermecatoare-orase-din-europa-81755.html

ashbird

• Senior
« Reply #16 on: June 02, 2014, 12:30:53 PM »
Emil Niţă vrea să rezolve problema Gării Braşov
După ce conducerea Companiei Naţionale de Căi Ferate (CFR SA), care deţine staţiile CFR din România, a respins cererea Primăriei Braşov, care a solicitat preluarea în administrare a staţiei din Braşov pentru a o reabilita, ieri, într-o conferinţă de presă, deputatul braşovean Emil Niţă a anunţat că se va implica personal în rezolvarea acestei probleme. „Săptămâna viitoare voi avea discuţii cu reprezentanţii Ministerului Transporturilor, pentru a afla punctul lor de vedere în ceea ce priveşte administrarea gării şi a vedea de ce nu au fost de acord cu predarea ei către Primăria Braşov. Dacă nu va fi posibil ca acest obiectiv să fie predat autorităţilor locale, voi solicita ministerului să efectueze lucrări de reabilitare a staţiei CFR Braşov, pentru că este singurul obiectiv din zonă care arată deplorabil”, a explicat Niţă. (R.C.)
« Last Edit: June 02, 2014, 05:53:19 PM by ashbird »
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

ashbird

• Senior
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

madsnowman

• Junior
  • **
« Reply #18 on: June 20, 2014, 09:12:46 AM »
era cazul sa faca ceva cu gara; chiar arata deplorabil!

ashbird

• Senior
« Reply #19 on: October 06, 2014, 05:33:24 PM »
Parcul zoologic din Noua își redeschide porțile 6 oct 2014 O:-)

Parcul zoologic din Noua își va redeschide astăzi porțile, la mai bine de doi ani de când a fost închisă publicului pentru a se finaliza executarea lucrărilor de modernizare și de extindere. Lucrările de la zoo au început încă din 2010, iar valoarea investiției a fost de 31,12 milioane de lei, din care 22,23 de milioane de lei au fost alocate de Ministerul Mediului. La ceremonia de inaugurare de astăzi este invitat să participe și ministrul Mediului Attila Korodi. Prin acest proiect de modernizare suprafaţa funcţională a Grădinii Zoologice a fost extinsă de la 4 la 10 hectare, iar edilii au în vedere ca, pe viitor, parcul să se extindă şi mai mult, astfel ca la Braşov să fie aduse şi alte specii de animale. Printre construcțiile și facilitățile ce împânzesc aleile grădinii, se numără și un planetariu, care deocamdată nu va fi funcțional, o bucătărie furajeră, un spitalul veterinar, dar și noi corpuri de clădire destinate reptilelor și păsărilor exotice, precum și adăposturi noi pentru toate animalele.

Începând de astăzi biletul de intrare pentru copii, elevi, studenţi va costa 5 lei, adulţii vor plăti 10 lei, iar în cazul grupurilor organizate formate din copii, tariful de intrare a fost stabilit la 4 lei de persoană, iar adulţii care vor face parte dintr-un grup organizat vor achita câte 8 lei de persoană.

radu24

• Junior
  • **
« Reply #20 on: October 21, 2014, 03:11:42 PM »
Au inceput lucrările la Centrul de Afaceri din Bartolomeu:

Poza nu e a mea. ;)

O mica galerie foto.

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #21 on: October 21, 2014, 03:56:05 PM »
Arata foarte foarte bine. Ceva mai multe detalii legate de proiect?

ashbird

• Senior
« Reply #22 on: October 22, 2014, 10:31:42 AM »
Proiect pentru afaceri în inovare-cercetare
Proiectul “Dezvoltare Zona Economică Braşov Nord - Centru de Afaceri, Transfer Tehnologic şi Incubator de Afaceri” este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 1 – „Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – poli de creştere”, Domeniul major de intervenţie 1.1 - Planuri integrate de dezvoltare urbană.
Valoarea totală estimată a proiectului a fost de 70,9 milioane lei, din care finanţarea nerambursabilă reprezenta 25,6 milioane lei, adică 50% din cheltuielile eligibile.
Lucrările au fost adjudecate pentru suma de 49,96 milioane lei inclusiv TVA, faţă de  66 milioane de lei cu TVA inclus, cât au estimat proiectanţii.

Proiectul îşi propune să contribuie la dezvoltarea economică şi socială a Polului de Creştere Braşov şi a competitivităţii economice a regiunii Centru prin susţinerea sectoarelor economice cu potenţial de creştere şi stimulare a colaborării în domeniul activităţilor de cercetare inovare.
Mai precis, CATTIA îşi doreşte să sprijine dezvoltarea de noi afaceri în domenii viabile şi la nivel de vârf, să asigure condiţiile de infrastructură pentru favorizarea transferului de know-how între structurile de cercetare şi dezvoltare şi mediul de afaceri şi nu în ultimul rând să sprijine medierea de afaceri între companii şi firme, cu mai ales din zona Braşov, sau între acestea şi companii naţionale şi internaţionale, cu precădere în domenii de implementare a rezultatelor cercetării ştiinţifice şi inovării.

Centrul de Afaceri din Bartolomeu Nord va fi construit de compania Integral SA din Buzău care a câştigat licitaţia. Din valoarea totală a contractului (49,967 mil. de lei) 50% sunt fonduri nerambursabile și 50% fonduri de la bugetul local.
“Sper ca această lucrare să se finalizeze în timp util, pentru că reprezintă o oportunitate de dezvoltare pentru mediul de afaceri şi comunitatea braşoveană”, a spus primarul George Scripcaru.
Proiectul presupune crearea unei structuri de afaceri pe o suprafaţă de peste 18.000 de metri pătraţi, unde vor fi atrase un număr de 70 IMM-uri iar la finalizare va asigura 128 de locuri de muncă noi. Centrul se adresează firmelor din Regiuniea Centru, ce vor avea la dispoziţie dotări IT, laboratoare, servicii de asistenţa şi consultanţă, spaţii de expoziţii şi congrese, dar şi un parc multifuncţional tematic de agrement, care va fi folosit şi pentru experimente în domeniul energiei durabile, activităţi de cercetare şi expoziţii. Din plan nu lipsesc nici amenajările de spaţii verzi.

« Last Edit: October 22, 2014, 10:33:37 AM by ashbird »

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #23 on: October 22, 2014, 11:22:38 AM »
Parca nu se prea pupa randarile :(

igorashu

• Hero
  • *
« Reply #24 on: October 22, 2014, 11:33:43 AM »
Cred că poza din postul lui @ashbird e mai veche. Cele din galeria pusa de @radu24 sunt consecvente.

ashbird

• Senior
« Reply #25 on: October 23, 2014, 03:14:09 PM »
asa este // e o poza din un articol mai vechi.

ashbird

• Senior
« Reply #26 on: October 30, 2014, 05:34:21 PM »
Braşovul este primul oraş din provincie „sedus” de retailul modern, cu 46 de magazine ale reţelelor de comerţ. Cel mai bine reprezentaţi sunt francezii de la Carrefour, care au 14 magazine, de la hypermarket până la magazine de proximitate, urmaţi de cei de la Mega Image, cu zece magazine. Reţeaua Profi este prezentă în Braşov cu şapte magazine, în timp ce Lidl şi Billa au fiecare câte patru magazine. Braşovul mai are două magazine Metro Cash&Carry şi câte o prezenţă a laţurilor Penny Market, XXL Mega Discount, Selgros, Kaufland şi Auchan.

Bucureştiul este de departe lider în ceea ce priveşte prezenţa retailerilor moderni, cu 408 magazine, din care 275 sunt ale reţelei Mega Image, în timp ce pe locul trei în acest top este Constanţa, cu 43 de magazine, aici Mega Image şi Profi fiind lideri cu câte nouă magazine. Clujul şi Timişoara, completează un Top 5 al retailului modern cu 36 şi, respectiv, 32 de magazine ale lanţurilor modele de retail.

După Bucureşti, Braşov şi Constanţa sunt oraşele care au atras cele mai multe investiţii ale retailerilor străini.
Cele două centre urbane nu sunt în top 3 ca populaţie, însă sunt cele mai importante poluri turistice după Capitală. Fiecare dintre cele două are peste 40 de magazine, însă acest lucru reprezintă doar 10% din totalul unităţilor din Bucureşti.

„Puterea de cumpărare peste media naţională şi apetitul crescut pentru cumpărături sunt cele care îi îndreaptă pe retaileri către aceste oraşe. Mai mult, în centrele urbane consumatorii au venituri peste medie şi educaţie peste medie astfel că preferă să meargă la cumpărături în magazinele din comerţul modern. În zona rurală consumatorii încă aleg magazinul universal”, explică Daniel Mocanu, directorul general şi acţionarul majoritar al DAAS, unul dintre cei mai importanţi furnizori de echipamente pentru hoteluri, restaurante şi magazine alimentare. DAAS va termina anul 2014 cu peste 100 de magazine utilate, dintre care zece sunt hipermarketuri. Cele mai multe unităţi rămân însă cele pe format mic, respectiv supermarketuri. „Mai mult, recuperarea investiţiei este mai rapidă în oraşele mari”.

În cinci ani harta comerţului va arăta diferit

Încă de la intrarea pe piaţă jucătorii din comerţul modern s-au orientat către zona urbană, însă în ultimii ani au atacat timid şi zona rurală. Comerţul tradiţional din localităţile din mediul rural este reprezentat în general de afaceri de familie şi proprietarii respectivi şi-au format deja o clientelă loială prin serviciile oferite, astfel că intrarea reţelelor internaţionale este mai dificilă. Mai mult, în multe cazuri vânzarea se realizează pe datorie, balanţa creditului urmărindu-se pe celebrul „caiet dictando“ şi stingându-se la finalul lunii, odată cu încasarea pensiilor şi a salariilor.

Jucătorii din comerţul modern au intrat pe piaţa locală în 1996 şi au schimbat faţa comerţului în zona urbană, transformând vânzarea „pe caiet” într-o amintire. „Primele lanţuri internaţionale care au intrat pe piaţa din România au fost cele pe format mare – cash&carry şi hipermarketuri, iar acestea au acoperit oraşele mari pentru că au nevoie de o masă critică de clienţi pentru a-şi justifica investiţiile şi costurile şi pentru a deveni rentabile”, explică Alexandru Vlad orientarea unor jucători către oraşele mari. El precizează însă că în prezent suprafeţele mici şi medii sunt în plină expansiunea, astfel că în cinci ani harta comerţului modern va arăta diferit, reţelele urmând să se orienteze către zona urbană mică şi medie şi chiar către zona rurală. „Într-adevăr, multe dintre oraşele mari sunt mai bogate decât media, însă în timp vor fi acoperite şi celelalte localităţi”.
Chiar dacă acum abia sunt în plină expansiune, lanţurile de supermarketuri şi de magazine de tip discount au cele mai extinse reţele, în frunte cu Mega Image, Profi, Lidl sau Penny Market. Lanţurile de discount – Lidl şi Penny Market –, datorită politicii de preţ mic au mers şi către oraşele mai mici de provincie, motiv pentru care mai puţin de o treime din totalul reţelei se concentrează în cele mai mari zece oraşe din ţară.

La polul opus, lanţurile de hipermarketuri şi magazine cash&carry şi-au concentrat atenţia pe cele mai mari oraşe din ţară unde au deschis mai bine de jumătate din totalul magazinelor.

http://www.bizbrasov.ro/2014/10/30/brasovul-este-cel-mai-important-oras-din-provincie-pentru-comertul-modern/

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #27 on: October 30, 2014, 07:25:13 PM »
Cu tot respectul dar numaratoarea e gresita. Constanta are 47 de unitati de retail parte din lanturile internationale :)
Din ce am inteles si la Timisoara din numaratoarea astora lipsesc 2.

pasadia

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #28 on: October 30, 2014, 09:06:38 PM »
Numaratoarea apartine Ziarului Financiar, "stirea" practic e copiata de acolo.

Eu nu stiu exact unde sunt cele 14 Carrefour Total (stiu doar 3 sau 4 magazine cu numele francezilor pe ele). Dar m-as bucura daca Brasov-ul ar fi ultimul in topul asta - asa macar as sti ca afacerile locale au loc sa se dezvolte si sa creasca.

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #29 on: October 30, 2014, 09:21:10 PM »
La ZF ma refeream ca si eu am citit articolul in ZF, dar din pacate de la an la ZF scade in calitate. Nu mai e ce a fost candva. Era o vreme cand chiar cumparam si ziarul scris.