[CV] Infrastructura sportiva in Covasna

Started by elphax, March 03, 2020, 12:02:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

elphax

Am creeat topicul pentru complexul din Sf. Gheorge
Se contruieste un stadion pt echipa Sepsi, o sala polivalenta si terenuri de antrenament. Sala de 3000 de locuri este deja functionala din 2017. Exista si un patinoar acoperit cu balon.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sepsi_OSK_Sf%C3%A2ntu_Gheorghe
Ce este foarte interesant, se pare ca finantarea este 100% a guvernului Ungariei - 15 milioane de euro pentru o arena de 8000 de locuri. Unele srse spun 7300 de locuri.
Sg. Gheorghe este un oras de cca 55.000 locuitori, deci stadionul nu e prea mic. Dar daca erau destepti faceau un proiect care in timp sa permita o extindere spre 12-15000. Ca sa se poata folosi in competitii majore.




Stadionul este destul de avansat, se deschide anul acesta




link Eurosport



elphax

interesanta forma acoperisului. daca puneau sindrila pe el, ar fi aratat ca si casele vechi taranesti din zona :)

thefrenzybudgeter

Intretinerea, intretinerea cat este?. Arata fainosag dar sa vedem de unde or scoate ei camesa sa sustina costurile cu mentenanta. O sa scoata stadionul asta 600.000E profit anual ca in 25 de ani sa arate ca fiind rentabil?. Bine is banii ungurilor

Ce nu suport eu stadioanele si salile si ce o mai fi... toate astea in timp ce de canalizare, incalzire centralizata a orasului, gestionarea deseurilor , apelor uzate sa mearga nu bine ci brici si de abia mai apoi sa te gandesti la stadioane. Oi fi eu mai inapoiat sa vreau chestii esentiale si mai apoi distractie.

Dar arata fainosag.

mircea

Vine Orban o dată la 4 ani să-și facă un miting electoral ( o grămadă de maghiari, printre care nevastă-mea, socrii mei, prieteni, colegi au și cetățenia maghiară, deci implicit și drept de vot în Ungaria) și investiția se justifică. Ba chiar vor primi bani extra nu doar pentru întreținere ci și pentru dezvoltare. La Miercurea Ciuc vor construi o nouă tribună, tot cu banii ungurilor, desigur. Pentru că ei nu fac stadioanele pentru binele românilor. Tot ce scoate capul din academiile astea ( au 3) va trece automat la naționala maghiară. Pentru că unii oameni înțeleg că și sportul poate fi un ambasador. Iar dacă te uiți doar la fotbalul din astea două țări, noi suntem în picaj, aproape de impactul cu solul ( nu mai e mult până ne vom chinui să egalăm Andorra sau Lichtenstein atacând cu portarul în prelungirile meciului), pe când ungurii urcă încet dar sigur către elită. Să mai zic că la mine-n sat au deschis un patinoar acoperit plătit de unguri, iar în "oraș" administrația o freacă la cald de mai bine de 10 ani cu patinoarul și tot nu știe nimeni nici măcar cu o aproximație de 2 ani când va fi gata?

Cât despre "întâi să scăpăm de probleme și apoi dăm banii pe altele": probleme vor exista întotdeauna. Iar scuza asta a apărut mereu când a fost vorba de dat banii pe ceva. Dacă s-ar fi concentrat banii pe rezolvat problemele în loc să investim în diferite chestii ( pentru ce să facem CF si trenuri când există căruțe și trăsuri?!) și acum speranța de viață ar fi fost sub 40 de ani.

mld85

Pare ca sunt aproape de finalizare cu stadionul


Earthchild

Nu are nimeni imagini cu stadionul finalizat?
Köszönöm.