[CV] Ce-am mai vazut din mers in Comandau

Started by b1, October 20, 2021, 09:55:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

b1

Un pic de istorie 5 (un pic de istorie 1un pic de istorie 2,un pic de istorie 3, un pic de istorie 4):

Un foto-reportaj realizat pe la începutul lui septembrie 2012:
Comandau a fost una din primele localități din tară dotate cu iluminat electric (a doua din România după orașul Timișoara). Curentul era produs de un generator acționat cu abur. Cazanul folosea drept combustibil rumegușul, disponibil in mari cantități. De la gater exista o banda transportoare care evacua rumegușul către cazan. Iată clădirea generatorului electric:


În interior este cazanul. Avea pistoane ce acționau un volant si de acolo - cu o curea de transmisie - generatorul electric. Pe aici se alimenta cu rumeguș:




Diverse componente:






Camera de fum:


Aici era cureaua de transmisie:


Si generatorul electric:






La două zile de la foto-repotaj >:( :((:
Credeați ca fierul vechi din Comandau e in siguranță? Ei bine, nu. După fix două zile după ce am făcut pozele de mai sus au apărut tăietorii...Se pare ca patrimoniul Brafor trebuie valorificat si singura metoda de care sunt in stare e vânzarea la fier vechi. Din ce am aflat de la muncitori, o persoană fizică din Zărnești a câștigat dreptul de a valorifica fierul si iată-i la lucru! Prima victimă, elevatorul de bușteni:




Pe urmă uscătorul de rumeguș:





și strungul din atelier, făcut la Viena (Ernst Dania & Co, Wien) si aflat în Comandău probabil de la ~1890:




















În afară de asta au luat și un șasiu de vagon care, târât fiind, a rupt o șină și a pierdut pe drum o cutie de osie. Urmează probabil și cazanul cu abur și generatorul electric.
Comunitatea locala probabil nu pricepe că pierde unul din lucrurile care îi diferențiază de alte zeci de mii de sate. Nu toate cătunele aveau curent electric in 1890... Mă gândeam că vor protesta, că nu vor permite sa fie jefuiți de un bun al comunității, dar...nimic. Era seară si după o zi grea pică bine o bere, doua, trei sau frecatul telefonului mobil...

Ca sa nu închei pesimist, cred ca trebuie sa semnalam abuzuri si anomalii dar nu sa ne limitam la a smiorcai pe forumuri sau la Tv. E bine sa luam actiunea in propriile mâini, nu să așteptăm de la alții. De aceea, de exemplu, observând că într-o zonă băltește apa pe terasament, am pus eu însumi osu' la treabă să decolmatez șanțul de drenaj:


Încep sa apară primele rezultate:


După vreo două ore de muncă, făcusem aproximativ 10m. Nu am mai continuat pentru că a venit noaptea, dar oricum terminasem ce îmi propusesem:




Cam așa era înainte:


Foto-reportajul a fost realizat de @TVlad pe trenuletz.forumz.

Păcat :zen:.

LE: Acesta este al 200-lea mesaj al meu. :cheers:
Powered by API/PUM imgur uploader
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)