[CJ] Infrastructura sportiva in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, November 27, 2012, 02:36:41 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

QuoteVremea nu împiedică lucrările la Sala Polivalentă. 100 de muncitori se aflau astăzi pe șantier, avansând pe partea de interior a obiectivului de investiții. La data de 15 ianuarie am semnat ordinul de începere a lucrărilor iar, conform contractului, la data de 15 septembrie 2014 vom putea începe perioada de probe și efectua recepția.

Sursa + imagini
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93

#16
^^Lucrările la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca au fost reluate astăzi. Construcţia, care a început în luna mai 2011,si  a intrat în conservare în luna decembrie a anului 2012.





Mai multe poze aicea.


Schumy

Quote from: ciprebbe on January 09, 2014, 03:40:34 PM
Nu are parcare si intradevar e putin 445, dar e si aia ceva in conditiile in care romanul e invatat sa mearga pana in tribuna daca poate cu masina.
Zona stadionului si polivalentei sunt foarte bine acoperite de mijloacele de transport in comun si se bate moneda ca suporterul sa invete sa vina cu tramvaiul sau autobuzul pana la stadion( ai statie fix langa stadion).
Mai dificil e in cazul celuilalt stadion ca e sus pe deal in cart Gruia unde sunt strazi inguste si ai 2-3 linii doar de autobuze. Aici exista parcare sub tribuna insa e accesibila doar "pilosilor" iar accesul auto in zona e inchis pe perioada partidelor.

Stadionul are parcare. Din pacate nu a fost data niciodata in folosinta si doar s-au organizat diferite evenimente(regulile FIFA cica ar interzice folosirea parkingului de sub stadion cand sunt meciuri de fotbal - posibil din cauza asta sa nu se fi sinchisit primaria sa il dea in folosinta).
Cat despre mersul la meciuri/evenimente cu autobusul, cand se desfasoara acestea toata zona adiacenta(inclusiv si peste Somes pe o raza de 200-300 de metri) sunt pline trotuarele de masini...


doryan93

Lucrările la noua Sală Polivalentă din Cluj-Napoca sunt în grafic, potrivit constructorului, iar aceasta va fi terminată până în 15 septembrie. Cele 7.300 de scaune au început să fie montate, iar cubul electric gigant a ajuns deja la Cluj.






Sursa


Harry

Stadionul arata exceptional insa sala sporturilor nu prea imi place.....parca totusi ar fi mers o arhitectura mai curajoasa.

doryan93

#23
Ai dreptate Harry, insa nu stiu daca ceva mai indraznet nu ar fi urcat si costurile de realizare.





Sala Polivalentă va putea fi configurată, astfel încât numărul de locuri să se modifice, în funcţie de tipul sportului practicat aici. Astfel, pentru un meci de baschet vor fi 7.252 locuri, pentru handbal: 7.252 locuri, volei: 7.252 locuri, gimnastică: 6.792 locuri, box: 9.777 locuri, concert: 7.889 locuri pe scaune, 9.560 locuri în total. Valoarea totală a lucrărilor la Sala Polivalentă se ridică undeva la circa 80 milioane lei. La concerte vor putea participa circa 10.000 oameni datorită unei tribunei retractabile dinspre strada Uzinei.

Sursa a

dragos76

Eu tot nu mă prind unde ar încăpea 7000+ de oameni pe scaune la un meci de baschet. Pozele nu mi se par foarte relevante, așa că aștept ca să văd cu ochii mei :)

ciprebbe

#25
Sala Polivalentă finalizată în septembrie, conform graficului

Inaugurarea oficială a Sălii va fi marcată prin concertul artistului internațional James Blunt din data de 31 octombrie 2014.







Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


doryan93

#27
A fost terminata constructia Salii Polivalente din Cluj, iar Parimaria a demarat astăzi prin Comisia de recepţie  procedurile de verificare a lucrărilor.



Cubul:



Sala de bashet:




Parcare subterana de 445 locuri:

Sursa Adevarul


ciprebbe

#29
Marii sportivi ai Clujului au inaugurat Sala Polivalentă!

https://www.facebook.com/polivalentacluj

85 imagini, sa va saturati!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe