Author Topic: [CJ] Lucrari in Cluj-Napoca  (Read 99671 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexV

• Knight
  • Hero
  • *
Re: [CJ] Lucrari in Cluj-Napoca
« Reply #450 on: October 26, 2017, 02:17:02 AM »
Pentru informatii apelam la porumbei calatori, cu stafeta. +1 pentru interactiunea cu DRDP Cluj, care cauta raspunsuri mai sus la CNAIR.
Centura apartine de autoritatile centrale.

Aceste 5 sectiuni din PMUD Cluj:
  C9a Gilau Vest - A3
  C9b A3 - Cluj Vest (Cora)
  C9c pasaju peste DN1
  C5a Cluj SudVest - zona Selgros (principalul)
  C5b Selgros - bd. Muncii  (o prelungire pe langa aeroport, asigura continuitate catre Dej)

au fost combinate in:
- faza 1: Gilau - A3 - Cluj Vest - Cluj Sud Vest, in lungime de 14,10 km si un cost estimat de 40,56 milioane Euro;
- faza 2: Cluj Sud Vest - Selgros - Bulevardul Muncii - Apahida, in lungime de 24,20 km, cu un cost total estimat de 85,79 milioane Euro.

Primarul Emil Boc anunta, mai devreme anul asta, ca de la centru au unda verde pentru faza 1, pentru pregatirea SF.
kumar ne-a dat de veste ca autoritatile locale vor sa se implice in faza 2, fiindca de la centru ioc.

daca nu e evident, faza 2 e alfa si omega acestui proiect. caut niste desene din PMUD sa le pun aici

[EDIT]
vedere de ansamblu cu faza1 + faza 2. am supradesenat cu verde traseul.
observati ca se leaga cu A3 UMB si cu A3 podul peste somes al lui TS

A3 UMB si TS cu rosu, bretele ale centurii cu verde si galben

doua variante propose pentru traversarea DN1, cu roz si cu albastru

centura Cluj plus cateva conexiuni catre cartiere

prelungirea pe langa aeroport

extinderea la doua benzi a actualului drum catre Dej

Bogdan_Cluj

• Executive
    • ClujEuropean
« Reply #451 on: October 26, 2017, 06:02:02 PM »
+1
Haha, exact la acest ma gandeam si eu (on-and-off), adica sa scot niste imagini din PMUD si sa le pun intr-un singur loc, cap la cap, ca sa priceapa oricine despre ce este vorba (cel putin, asa la nivel orientativ) cand vine vorba despre "centura de Sud" a Clujului, care este legata de A3 prin "centura de nord" a Gilaului si Florestiului.

Cred ca acum este clar pentru toata lumea care urmareste acest thread despre ce este vorba. Dar pentru "simpli cetateni non-PUM" nu cred ca este :(
http://clujeuropean.com    
             Transport: Traficul de tranzit  |  Conexiune A3-DN1 Tureni  |  Lucrari infrastructura jud. Cluj  |  Monitorizare lucrari | Transport alternativ: Piste biciclete | Flota CTP |
             Economic: Buget: General Cluj Napoca | Transporturi Cluj Napoca | PNDL2: Nivel national | Regiunea Nord-Vest | Regiunea Centru | Regiunea Vest |Judetul Cluj |
             Book review: Indrumar pentru primari |

Bogdan_Cluj

• Executive
    • ClujEuropean
« Reply #452 on: October 28, 2017, 10:42:17 PM »
Am dat o fuga pana la Parking Negoiu:
Se pare ca au terminat exteriorul, mie personal imi place foarte mult cum arata.
Pozele sunt succesive dinspre Estul parkingului print Nord spre Nord-Vest (ultima poza facuta din parcul de copii).

Vedere fatada cu intrarea nr 1:

Termen trecut deja de o luna:

Se pare ca si la interior sunt avansati (vedeti pe protiunea in semi-intuneric pat de cablu, scurgere, neoane, etc)

Mai au de lucru:

Vedere intrare nr 2 (dinspre parkingul existent):

A disparut macaraua:

Si ultima poza in care se vede ca au terminat si terasa superioara si exteriorul:
             Transport: Traficul de tranzit  |  Conexiune A3-DN1 Tureni  |  Lucrari infrastructura jud. Cluj  |  Monitorizare lucrari | Transport alternativ: Piste biciclete | Flota CTP |
             Economic: Buget: General Cluj Napoca | Transporturi Cluj Napoca | PNDL2: Nivel national | Regiunea Nord-Vest | Regiunea Centru | Regiunea Vest |Judetul Cluj |

ladposta

• Youngster
  • *
« Reply #453 on: October 28, 2017, 10:45:51 PM »
Wow, chiar arata bine. Sper sa fie si practic.

Multumiri domnule.

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk

Bogdan_Cluj

• Executive
    • ClujEuropean
« Reply #454 on: October 29, 2017, 11:53:50 AM »
Str. Andrei Muresanu si str. Zrinyi Miklos finalizate (cred ca au fost finalizate de ceva vreme, dar doar acum am ajuns sa fac poze)

Andrei Muresanu - portiunea dintre Titulescu (Cipari) si str. Zrinyi Miklos (cea cu pasapoartele) - lucrarea a inclus si parcari si trotuare

Intersectia Str. Andrei Muresanu cu str. Zrinyi Miklos
1. Vedere Andrei Muresanu spre Cipariu

2. Vedere Zrinyi Miklos spre Brancusi

3. Vedere Andrei Muresanu spre piata Engles

4. Vedere Zrinyi Miklos spre Brancusi

Iceman

• Senior
« Reply #455 on: October 29, 2017, 03:22:35 PM »
Sau terminat lucrarile dar nu sau receptionat....Pe str.A.Muresanu cu Cipariu trebuie modificat cap.de trotuar si trecere de pieton....Este inaccesibil pentru pers. cu dezabilitati......Nimeni cu aplica normativul NP-051-2012 :)....Inaltimi intre 3-8 cm la borduri......

Iceman

• Senior
« Reply #456 on: October 29, 2017, 03:36:58 PM »
Am uitat sa mentionez toate trecerile de pieton si cap.de trotuar ar trebui facute la pas pentru accesibiliza toate categoriile de persoane din mediul urban........Dar suntem in Romania ,aici orice e posibil :D :D

voicul

• Hero
  • *
« Reply #457 on: October 29, 2017, 06:07:24 PM »
Mare, mare, mare pacat ca macar la lucrarile noi nu se fac la nivel/line.
Intre timp in RO au aparut specii noi de mobilitate: biciclete, trotinete, hoverboard, monociclu.

Chiar nu trebuie sa fiu handicapat sa am nevoie de borduri la nivel/inclinatie corecta.
Bucuresti - infrastructura special creata pentru statul in trafic.

Iceman

• Senior
« Reply #458 on: October 29, 2017, 07:41:07 PM »
Cam asa se face PT pt lucraririle de capat de trotuar in Cluj-Napoca in ultimi 4 ani... la treceri de pietoni putin este mai jos intre 3-8cm ;))..

« Last Edit: October 29, 2017, 07:51:42 PM by Iceman »

dragos76

• Senior
« Reply #459 on: October 29, 2017, 07:42:48 PM »
Să nu mai vorbesc de faptul că nu s-au montat stâlpișori la marginea trotuarelor. Din păcate fără o astfel de măsură nu putem vorbi de mobilitate urbană, pietonii o să trebuiască să facă tot timpul slalom printre mașini, să se strecorare în eventualul spațiu îngust lăsat de cei care opresc pe trotuare.

Sau soluția de a impune sensuri unice pe acele străzi, și parcări pe una sau ambele laturi. Din păcate propunerea mea pe proiectul de bugetare participativă care descria un proiect cu aceste măsuri exact în acea zonă nu a fost considerat eligibil, din considerente că depinde de decizii ale comisiei de circulație. Iar aceeași propunere înaintată acelei comisii acum 5 ani zace tot prin sertare.

kumar

• Officer
« Reply #460 on: November 02, 2017, 11:34:07 AM »
Primăria cere teren de la Ministerul Transporturilor ca să facă un nou pod în oraș

Mai multe suprafețe de teren din zona liniei ferate sunt cerute de Primăria Cluj de la Ministerul Transporturilor. Administrația locală a identificat trei suprafețe de teren din zona liniei ferate (Oașului-Răsăritului) peste care se suprapune proiectului noului pod peste Someș din zona gării avut în plan pentru decongestionarea traficului din oraș.
      Deocamdată Primăria Cluj nu a demarat studii pentru a vedea exact care va fi suprafața direct afectată de proiectul podului. Ca să demareze studiile, precizează instiruția, este nevoie ca terenul să fie în domeniul public al municipiului.
      Podul rutier  nou peste râul Someș din zona Răsăritului-Oașului urmează să aibă o singură deschidere în albie și o lungime de 50-70 de metri, în funcție de posibilitățile de racordare la cele două artere. El va afecta trei parcele (idendificate cu numere cadastrale) aflate în proprietatea Ministerului Transporturilor prin Regionala de Căi Ferate.
      Consilierii locali urmează să discute la ședința ordinară din 3 noiembrie un proiect de hotărâre prin care să solicite transferul respectivelor parcele în domeniul public al orașului. Abia după aceea administrația locală urmează să demareze studiile pentru construirea noului pod.

http://actualdecluj.ro/primaria-cere-teren-de-la-ministerul-transporturilor-ca-sa-faca-un-nou-pod-in-oras/
« Last Edit: November 02, 2017, 11:35:48 AM by kumar »

Bogdan_Cluj

• Executive
    • ClujEuropean
« Reply #461 on: November 08, 2017, 09:42:07 PM »
Giratoriu Campului - Calea Manastur
Se pare ca s-a inceput lucrul la rondoul de la giratoriu de ceva vreme. Scuzati de intarziere, dar de cand au scumpit banditii astia combustibilul (indirect prin taxe), nu mai circul cu masina, folosesc autobuzul, care nu trece pe acolo. Am zis ca anul aceasta nu mai alimentez nici macar 1 litru de combustibil, si la anul foarte rar. Sa se spele cu ele pe cap de taxe.

In fine, sa revenim, azi chiar a trebuit sa folosesc masina asa ca va aduc poze "calde":

Bogdan_Cluj

• Executive
    • ClujEuropean
« Reply #462 on: November 14, 2017, 12:54:15 PM »
Parking Negoiu:

"Parkingul Negoiu cu 376 de locuri va fi gata la sfarsitul lunii noiembrie.
In luna decembrie va avea loc receptia parkingului in vederea darii lui in folosinta clujenilor."

Sursa + poze:
https://www.facebook.com/EmilBoc.Intotdeaunapentruclujeni/posts/1539149236173896

ladposta

• Youngster
  • *
« Reply #463 on: November 14, 2017, 12:56:21 PM »
in sfarsit

alexV

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #464 on: November 15, 2017, 02:08:07 PM »
Centura aia trebuie implementata de la centru sau local?
Daca de la centru, intrebi la DRDP. Daca local, la primarie si CJ.

DRDP au amanat raspunsul pana si-au clarificat si ei situatia. Pe scurt:
Centura (a.k.a. TR35 Transregio Feleac) trece de la DRDP la UATM Cluj-Napoca (presupun primarie) pentru realizarea studiului de fezabilitate. Dupa aceea va reveni la DRDP pentru licitatie de construire.

Inca nu e semnat protocolul intre DRDP si Primarie. Si cumva e implicat si Ministerul Sanatatii in acest protocol. oare in ce fel?! vor sa includa spitalul regional in proiect?

voi intreba la primarie despre proiect si calendarul de lucru. aveti sugestii?