Author Topic: [CJ] Lucrari in Cluj-Napoca  (Read 78376 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BogdanCluj

• Officer
    • ClujEuropean
Re: [CJ] Lucrari in Cluj-Napoca
« Reply #255 on: June 04, 2017, 12:00:43 PM »
Si pentru ca turneul santierelor sa fie complet, bonus ... strada Campului (largire la trei benzi):
Traseul pozat: de la intersectia cu Mehedinti pana aproape de magazinul Denver. Pozele au fost facute vineri seara in jurul orei 19.00 cand inca se lucra in zona intre sensul giratoriu si Denver.
 (harta aici)

Prima poza: de la intersectia cu Mehedinti.
Pe partea dreapta (cum se merge spre oras) pe tot traseul inca se lucreaza, bordurile sunt asezate aproape 100%, mai au de lucru la terasament si apoi sa asfalteze.

A doua poza: pe partea stanga pe aproape tot traseul s-a finalizat trotuarul cu asfaltare cu tot. Mai raman doar de plantat copacii. Se paote observa cat de mult au "mancat" din trotuar pentru largirea strazii. Cam pe tot traseul largimea este aproximativ aceeasi. In schimb pe partea cealalta au "mancat" cam 1/4, maxim 1/3 din cat eu luat de pe aceasta parte.

A treia poza: intoarcere 180 grade, vedere spre intersectia cu Mehedinti.
Asa arata trotuarul iar frecventa viitorilor copaci este (dpmdv) destul de buna.

ladposta

• Youngster
  • *
« Reply #256 on: June 04, 2017, 07:57:55 PM »
multumiri @BogdanCluj

Respecte

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #257 on: June 13, 2017, 09:34:11 PM »
Podul Traian

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

kumar

• Officer
« Reply #258 on: June 15, 2017, 11:57:48 AM »
Un trotuar din Piaţa Unirii se îngustează. Apare în schimb altul nou

Lucrările din Piaţa Unirii s-au reluat şi vor fi complet finalizate peste trei luni, anunţă Primăria. În această săptămână au început lucrările la latură nordică a Pieței Unirii, ultima rămasă nemodernizată: se lucrează la reamenajarea trotuarului și a carosabilului. Trotuarul va fi îngustat pentru alinierea benzilor de trafic cu cele care vin de pe Bulevardul 21 Decembrie 1989. De asemenea, se va realiza un nou trotuar pe partea cu parcarea și se vor înlocui stâlpii de iluminat public.

După finalizarea lucrărilor din Piața Unirii, urmează să fie amenajată o bandă dedicată mijloacelor de transport în comun, din Mărăști (Biserică Sf. Petru) până la primărie. Se vor planta tei, la fel ca și pe celelalte laturi ale pieței. Termenul de finalizare a lucrărilor este de trei luni. Valoarea estimată a lucrărilor pe această latură este de 1.030.063 lei fără TVA.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/un-trotuar-din-piata-unirii-se-ingusteaza-apare-in-schimb-altul-nou--160134.html

kumar

• Officer
« Reply #259 on: June 19, 2017, 07:35:36 PM »
Traian, podul. Începe să arate cumva

Podul Traian este pe ultima sută de metri. La finele săptămânii trecute au fost instalaţi primii parapeţi. Arhitectura podului separă trotuarele şi pista de biciclete de carosabil. Trotuarul a fost deja amenajat, dar el nu şi-a primit încă parapeţii şi stâlpii de iluminat. Mai este nevoie şi de turnarea stratului de uzură.

"Mai sunt de instalat stâlpii de iluminat şi cei pentru liniile de troleibuze, trebuie aplicat asfaltul final şi făcute marcajele. S-a refăcut deja parcarea de pe strada Iaşilor, unde a fost organizare de şantier. Podul va fi gata cel târziu în 30 iunie, aşa cum s-a anunţat, iar tot atunci se va redeschide circulaţia şi pe strada Iaşilor", a spus viceprimarul Dan Tarcea.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/traian-podul-incepe-sa-arate-cumva-foto--160295.html
« Last Edit: June 19, 2017, 09:40:47 PM by kumar »

kumar

• Officer
« Reply #260 on: June 21, 2017, 04:30:42 PM »
A început şantierul pe strada Islazului

Primăria municipiului Cluj-Napoca a demarat lucrări de modernizare a străzilor şi trotuarelor, dar şi de reorganizarea circulaţiei în cartierul Mănăştur, pe strada Izlazului. Termenul de final de execuţie al acestor lucrări este data de 10 septembrie 2017.
„E o lucrare mare acolo, pentru că se va face o reorganizare totală. Se va lucra la partea de trotuare, se va face un sens giratoriu, la intersecţia cu strada Mehedinţi, iar parcările oblice vor fi înlocuite cu parcări la bordură.
Se vor pierde câteva locuri de parcare, dar în zonă sunt puţine abonamente. Izlazului are patru benzi, dar se folosesc doar două, din cauza parcărilor. Dimineaţa se creează ambuteiaje. Este o stradă importantă, una dintre ieşirile către oraş ale celui mai mare cartier din Cluj", a subliniat viceprimarul Clujului, Dan Tarcea.
Mai există un alt şantier care urmează să se deschidă în Mănăştur. Este vorba despre intersecţia dintre Calea Mănăştur şi Câmpului, unde urmează să se realizeze de asemenea un sens giratoriu. Ca o idee nouă, primăria a anunţat că şi aici se va lărgi Câmpului cu o bandă, care va juca rolul de bretea.
Cei care vin dinspre hipermarketul Kaufland vor putea vira dreapta, spre centru, fără a mai intra în sensul giratoriu. În plus, Calea Mănăştur ar urma să fie lărgită la cinci benzi, dar acest proiect nu are încă termene concrete de execuţie. Şi aici, cei care vor pune în operă directivele municipalităţii vor fi tot cei de la Regia Autonomă a Domeniului Public.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/a-inceput-santierul-pe-strada-islazului-foto--160410.html

dragos76

• Officer
« Reply #261 on: June 21, 2017, 05:23:05 PM »
Am observat că se lucrează la înlocuirea bordurilor pe A. Mureșanu și Zrini (cel puțin pe ceva porțiuni). Știți ceva dacă acolo se lucrează doar ca niște lucrări de "întreținere", sau chiar e un prim pas pentru reabilitare?

alexV

• Knight
  • Executive
  • *
« Reply #262 on: June 21, 2017, 10:52:58 PM »
Islazului... strada pe care treceau toate tirurile tranzitand DN1 prin Cluj, inainte sa fie A3 - asta care incepe de nicaieri si duce nicaieri

BogdanCluj

• Officer
    • ClujEuropean
« Reply #263 on: June 23, 2017, 10:24:37 AM »
Am trecut ieri cu bicicleta pe la cateva santiere din Cluj.
Pe Ilazului nu am facut poze, sunt cam la acelasi stadiu cu ce s-a postat mai sus. Lucreaza la trotuarul de pe partea dreapta (cum se merge spre Floresti), dar nu l-au spart pe tot (deocamdata). Si au raschetat cele doua benzi + parcarile de pe aceeasi parte de la semaforul de la Big pana la cel de la sensul giratoriu cu linia de tramvai. In sensul giratoriu Islazului - Campului stationau utilaje de asfaltat (dar cred ca pentru strada Campului ... aici o sa revin cu poze de acolo). Din ce observ eu pe Islazului nu cred ca o sa schimbe bordurile ... cel putin asa pare la acest moment.

Revin mai incolo cu poze de la celelalte santiere. Stay tuned :)

vladb

• Officer
« Reply #264 on: June 23, 2017, 12:12:56 PM »
La santierul de la Sfantul Ion s-a turnat primul strat de asfalt astfel: cam jumatate din distanta baza Unirea - restaurant Roata (intreg santierul) pe ambele benzi + o banda (cea spre Faget) dintr-un capat in celalalt. Azi cred o sa fie asfalt complet dintr-un capat in celalalt. Se circula la paleta...

BogdanCluj

• Officer
    • ClujEuropean
« Reply #265 on: June 23, 2017, 12:31:21 PM »
Strada Campului, ieri ora 20.30:

Se lucra la intersectia cu Mehendinti, mai spargeau din asfaltul vechi, il nivelau ca sa poata turna pe cel nou:

Au finalizat si trotuarul de pe dreapta (spre sensul giratoriu) de cateva zile

Este "raschetat" pe ambele parti + turnat asfalt pe zonele rezultate din micsorarea trotuarelor. Singurul lucru pe care il mai au de facut este asfaltarea stratului de uzura. Dupa cum ziceam mai sus, erau utilaje de asfaltare in zona. Estimez ca in cateva zile (daca nu chiar azi) o sa toarne asfaltul pe intreaga portiune modernizata a Campului:

dragos76

• Officer
« Reply #266 on: June 23, 2017, 12:34:15 PM »
fără stâlpișori puși pe trotuare nu o să rezolve prea multe. mașinile vor parca parțial pe ele, și partial pe B1, așa că tot nu se va putea circula pe 3 benzi, cum e intentia.

BogdanCluj

• Officer
    • ClujEuropean
« Reply #267 on: June 23, 2017, 12:35:37 PM »
Piata Unirii - latura nordica (cea cu MyWay)

Din cate am inteles se micsoreaza trotuarul pentru cabenzile sa fie aliniata cu benzile de pe Memorandumului si cele de la Sora, sa nu mai fie "cotire".
Nu am prins in imagine (sorry) dar trotuarul pare ca o sa fie foarte ingust. Estimez ca o sa fie cam pana la plasa verde, poate jumatate de metru mai lat. Era plantat un stalp pentru semaforul de pietoni dar nu apare in poza.

BogdanCluj

• Officer
    • ClujEuropean
« Reply #268 on: June 23, 2017, 12:41:10 PM »
Si bonus:
1. Parkingul de pe Clinicilor (BCU) pare sa stagneze. Nu am sesizat nici un advans. Mi se pare o prostie sa tii echipamentul acela acolo si sa nu il folosesti.

2. Bretelele sudice de la podul Calvaria, si trotuarele aferente:

Breteaua de la Bila spre sensul giratoriu de sub pod: bordurile sunt puse, trotuarul pare aproape pregatit pt asfaltare

Breteaua dinspre sens spre semaforul cu Campului: se lucreaza doar in partea de sus, dar se lucreaza mult la trotuare. Sunt in stadiu de "spargere" a trotuarelor. La bretea s-au pus bordurile (aproximativ 100m).

ciprebbe

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #269 on: June 23, 2017, 01:43:58 PM »
Tot la trotuare si borduri se lucreaza si pe Dorobantilor, de la C.J. pana in capat spre ex Cehoslovaciei.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik