Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mirceaVRo

Daca e un consiliu judetean cum e cel din C-ta de exemplu, adica "putred" inteleg situatia si de acolo ...

nicolaem

apar stiri cum ca Open vrea sa concureze Dacia cu modele low-cost, substituent pt Chevrolet disparut in UE.  stiti cumva daca exista farbrica Chevrloet in Europa sau au nevoie de una noua pt a face asa ceva?

adiarc

#632
toti cei ce vand in Europa au fabrici aici pt costuri reduse , lipsa taxelor vamale
in cazul de fata , fabrica Chevrolet este in Polonia.....mai precis Chevrolet se fabrica la uzina Opel din Polonia....si Opel fiind parte a grupului GM
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Goldmund

Apropo de Opel doreste sa scoata pe piata  un model "ieftin"(sub 10mii euro)
Valurile produse in mass media germana de aceasta stire  au fost mari. In cotidianul Stuttgarter Nachrichten(unul din cele doua mari cotidiene care apar in Stuttgart, citate chiar si de alte cotidiene germane) din 22.iulie 2014 stirea a aparut pe prima pagina a ziarului sub doua forme(stire plus comentariul de fond al ziarului!) si un articol de fond la pagina 11!
Ce mi s-a parut interesant a fost comentariul de fond al ziarului(deci pe prima pagine) in care autorul Klaus Köster explica stangacia de care dau dovada cei de la Opel-presa care se distanteaza de "masinile ieftine" Dacia, la care ziaristul adauga ca prin imitarea unui produs, de fapt i se face cea mai mare reclama produsului originar(foloseste un citat din Oscar Wilde:
"Nachahmung ist die höchste Form der Anerkennung" - "Imitatia este cea mai inalta forma de recunoastere"..../traducerea mea)
Concluzia?
Mai e mult pana departe, experienta celor de la "Dacia" e greu de surmontat peste noapte...

MRS

^^^^
Chevrolet se retrage din Europa; in Romania deja nu mai exista dealeri de aceasta marca...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

bogdymol

Quote from: adiarc on July 24, 2014, 07:11:33 PM
toti cei ce vand in Europa au fabrici aici pt costuri reduse , lipsa taxelor vamale
in cazul de fata , fabrica Chevrolet este in Polonia.....mai precis Chevrolet se fabrica la uzina Opel din Polonia....si Opel fiind parte a grupului GM
Chevroletul meu e produs in Corea de Sud si a venit cu vaporul de acolo pana  in portul Koper (Slovenia) cu vaporul, de unde a fost dus pe trailer in Romania. E vorba de un Chevrolet Aveo.

Uniunea Europeana are un tratat cu Corea de Sud referitor la taxele vamale si de import (nu stiu daca sunt 0 sau doar mai mici).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adiarc

a...ok...interesant...nu stiam
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

doryan93

Din septembrie, gama Mercedes-Benz Clasa E primeşte un număr de modificări, inclusiv introducerea noii transmisii 9G-tronic, produsă în România, la Sebeş de Uzina Daimler, precum şi noi echipamente standard, motoare mai puternice, cu emisii mai mici.


Sursa

doryan93

Pentru iubitorii şi posesorii de Dacia DUSTER, MUDSTER lansează primul concept DUSTER modificat exclusiv în România.





Sursa

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovicor

Adiarc, da clic pe SURSA, vezi si pozele si articolul.

dorum

folosesc eu un Duster cu troliu si scuturi metalice pe dededsubt... si sunt foarte multumit de el, chiar si in conditii grele de offroad... insa tot nu e ca un Landcruiser sau ca un Defender...

stelian222

Dar anvelope adecvate ai? sau sunt cele din fabrica?

adiarc

pai da.......dar diferenta de pret intre cele 2 marci e enorma.

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bogdymol

Cu toate ca Landcruiser-ul e mai bun, cumperi cateva Dustere pentru flota firmei pe aceasi bani. Din cate am auzit Duster e destul de capabil in off-road, mult peste alte SUV-uri.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele