News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Ionut

Foarte misto arata!
Sper sa se concureze serios Dacia si Ford, castigatori am fi noi toti. :D

Ionut

QuoteCum va arăta noua Dacia Lodgy? Primele poze oficiale cu versiunea de serie a maşinii

Automobile Dacia a prezentat joi primele poze oficiale cu versiunea de serie a Lodgy, care va intra în fabricaţie la uzina Renault din Maroc, fiind primul model al brandului românesc care nu va fi produs şi în ţară. Lodgy va fi prezentată la Salonul Auto de la Geneva din martie 2012.

Astfel, Lodgy este un vehicul de familie în versiuni cu 5 şi 7 locuri şi va fi dotat cu echipamente disponibile în premieră pentru Dacia, potrivit comunicatului producătorului auto.




sursa: Mediafax

Ionut

Ce-mi place cand ne miscam cu talent... :D

QuoteRenault îi arată diseară preşedintelui Băsescu primele imagini cu Logan 2

Traian Băsescu va vizita în această seară, începând cu ora 19.30 Centrul de Design al Renault din centrul Capitalei, acesta fiind alături de centrul de testări de la Titu una dintre principalele componente-cheie are centrului tehnologic Renault Technologie Roumanie, al doilea cel mai mare din cadrul Group Renault după cel de la Paris.

Potrivit oficialilor Dacia în cadrul vizitei oficialii Renault îi vor prezenta preşedintelui Traian Băsescu planul următoarelor investiţii Renault în România dar şi viitoarele proiecte. Până în prezent Renault a investit în România peste 1,7 miliarde de euro şi a menţinut un nivel al investiţiilor anuale de 140-150 mil. euro.

sursa: ZF

Urmatoarele INVESTITII?! Hm, sper sa nu fie vorba doar de noi modele. :D

madad

Deci te astepti sa faca si tractoare?  :D

Ionut

Visez la o fabrica noua. Acum se asteapta pe TVR Info vesti de la Basescu de la Centrul de Design. Sunt tare curios, poate sunt vesti bune.

Chagall

Eu le-as propune sa cumpere Mecatim-ul din Timisoara, unde s-a fabricat pe vremuri Dacia 500 si sa mute toata productia Sandero sau Duster acolo.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Ionut

Quote from: Chagall on January 07, 2012, 09:39:39 AM
Eu le-as propune sa cumpere Mecatim-ul din Timisoara, unde s-a fabricat pe vremuri Dacia 500 si sa mute toata productia Sandero sau Duster acolo.

Ar fi ceva! Sau poate vine Mercedes intre timp.  :D

iuli

Pe terenul de la Mecatim au pus altii ochii. Daca se vrea o fabrica auto in Timisoara va fi undeva in afara orasului, probabil pe langa A1.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Altii?! Care altii?! Sper ca seriosi cu bani multi, nu "tunari"/"tepari".

usernameteg

"Autoliv, cel mai mare producator de sisteme de siguranta auto, ar putea muta in Rusia o parte din productia realizata in tari precum Suedia, Estonia si Romania, relateaza ziarul suedez Dagens Industri. Autolv are 43.000 de angajati si uzine in 29 de tari. In Romania Autoliv activeaza din 1997, iar in prezent detine trei fabrici, la Brasov, Timisoara si Lugoj, care produc centuri de siguranta, chingi pentru acestea, airbag-uri si butelii cu gaz pentru declansarea lor."

Sursa


Ionut

Ups... rusii au salarii mai mici sau ce? :)
Merci de stire, bine ai venit! :cheers:

Ionut

Nice!

QuoteRomânii vor avea preţuri preferenţiale la modelul B-Max produs în România, faţă de celelalte ţări

Noul model pe care Ford îl va produce exclusiv la Craiova va avea pe piaţa locală un preţ special, mai mic comparativ cu cel din ţările unde va fi exportat, întrucăt va fi fabricat în România, a declarat marţi Henrik Nenzen, directorul general al Companiei Naţionale de Vânzări Ford.



"Producţia de serie va avea loc progresiv. B-Max va fi un autovehicul atractiv în ceea ce priveşte preţul. Încă nu ştim în ce volume se va fabrica în primă fază noul model. Volumul este strâns legat de starea pieţei auto din Europa. În prezent ştim cu siguranţă că B-Max va fi asimilat rapid de piaţa europeană şi va fi foarte bine primit în ţări precum Marea Britanie şi Spania", a spus Nenzen.

Reprezentantul Ford a mai spus că fabrica de la Craiova reprezintă în strategia companiei pentru Europa o "megauzină", unde se vor putea produce mai multe modele.

sursa: ZF

usernameteg


usernameteg

Ford estimeaza ca va produce in acest an 60.000 de unitati din modelul B-Max la Craiova, iar in 2013 productia se va dubla, a spus Jan Gijsen, seful fabricii din Oltenia.

Jan Gijsen, seful fabricii craiovene, precizeaza ca 2012 nu este un an complet de productie fiindca B-Max este in productie de preserie, urmand ca productia de serie sa inceapa in al doilea trimestru.
In 2013 obiectivul este ca productia sa treaca de 100.000 masini, a mai spus Jan Gijsen. El a precizat ca in prezent cadenta de productie este de o masina la 1,7 minute, dar se va ajunge la una pe minut.

Intrebat care este gradul de integrare locala a productiei, seful fabricii a spus ca "50-60% din valoarea masinii este facuta in Romania". In prezent se lucreaza in doua schimburi la Craiova, dar se va trece la trei, a mai spus cel care conduce uzina de la inceputul lui 2011.

http://0-100.hotnews.ro/2012/01/25/ford-vrea-sa-produca-45-50-000-de-masini-la-craiova-in-2012/

Ionut

60k in 2012... mi se pare cam putin. :(
100k in 2013 ar fi OK.

Cel mai bine suna faptul ca 50-60% din valoarea masinii provine din Romania.

Vesti bune, totusi. Merci! :cheers: