News:

.

Main Menu

Vroom vroom... pe tren

Started by Ionut, November 02, 2012, 06:04:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#90
Nici asta nu prea stiu unde sa o pun...
Un idiot de sofer de autocar care se urca chinuit pe linia trenului Nakhon Pathom, in apropiere de Bangkok, tocmai cand vine trenul...

https://www.youtube.com/v/T1qMBZXf6yM
Soferul mort pe loc, alti 2 morti la spital, 30 de raniti...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

posibil....(o problema care s-a intamplat sub ochii mei) in Romania, sa fi ramas suspendat pe sine. Datorita denivelarilor prea mari la trecerile la nivel, un trailer cu garda foarte mica (venea din ungaria incarcat cu o macar foarte mare), a ramas suspednat pe o trecere la nivel.

Am coborat in viteza maxima macaraua, s-a ridicat cativa milimetri si a putut sa plece. Dar o amenda zdravana tot a platit soferul la politie, ca deja sunasem la 112 sa oprim trenurile. Si aia de la 112 tot zicea ca nu e treaba ei...sa sunam la gara. Ca parca stia cineva care e numarul garii dintr-un orasel oarecare din Romania. In final a anuntat ea Poltia TF, Politia Locala si pe cineva de la CFR.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

acum vreo 2 sapt am fost cu mocanita pe V.Hartibaciului,din jud.Sibiu ( drumul SB-Agnita ),pe o portiune de aprox 3 km intre Cornatel si Hosman.Se incearca resuscitarea acesteia dar mai este mult pana departe















"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ioandorin

Pentru "vânătorii" de trenuri :azi noapte cu tr.30638 (DBSR)  a trecut spre Giurgiu,parcă doua garnituri de Siemens Valero.Fiind întuneric si nepregătit nu am apucat să-l si surprind !  P.s.: daca am greşit locul,rog să fie mutat !

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk


strumf11

Probabil se duceau spre Turcia....singura tara din zona care a cumparat asa ceva ....

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk


ioandorin

@srumf11: da,erau pentru turcia ,am intrebat mecanicul,confirmandu-mi acest lucru,ei având in"documente" denumirea si destinația  "mărfurilor " transportate .

Trimis de pe al meu GT-I9060I folosind Tapatalk


cristi5

#96
Pe valea Vaserului zilele trecute



Alimentare cu apă:



Alimentare cu combustibil (lemne...)



Destinația e Paltin, cotlete, cârnăciori (nu mici!) si program artistic, și chiar un traseu de 45 min care se poate parcurge in 30. Daca pierdeam trenul nu era nimic, că luam trenul următor (au fost trei, dar in peak season sunt și mai multe)



Coborâre, locomotiva nu frânează vagoanele...



... ci se frânează manual. Observați bușteanul de la picioare



Bușteanul se foloseste la deraieri, ca aceasta (în plan îndepărtat)



Deci aventura a fost completă :) Manevre pt izolarea vagonului defect





A fost tras pe o linie secundară în gara Cozia
 


Apoi, după trecerea trenului, a fost lăsat sa "curgă" la vale si atașat la coada trenului, unde a deraiat din nou de câteva ori. La fiecare oprire de urgență, personalul CFF fluiera de 3 ori, locomotiva raspundea la fel. Standard CFR cred?

Operațiunea "bușteanul"


"Coșlariu" in padure



In gara CFF Vișeu, o electrica pe linie îngustă, pe post de exponat (scuzați contre-jour)



Mai există o locomotivă cu aburi cu ecartament normal (din depoul Oradea), un vagon reataurant DDR unde am luat cina și micul dejun (serviciu german, șefa de "sală" abia o rupea pe românește) si două vagoane de dormit, unde am petrecut noaptea ca să prindem plecarea de la 9.



Per total ireproșabil, mai puțin faptul că pachetul cu cazare nu include automat produsul "mocanița special" care asigură loc în mocănița de 9. Dar s-a rezolvat pt cea de 9:20

Cu toate deraierile am ajuns la timp la Vișeu :)


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

yetiman

Sunteti siguri ca nu e CGI?  :lol:
Ca prea bine arata "Pasarea Maiastra".  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

CFR Călători a încasat 439 milioane lei din vânzarea de bilete în primele şapte luni

Transportatorul feroviar de pasageri CFR Călători a înregistrat venituri de 439,2 milioane lei (98,6 milioane euro) în primele şapte luni ale acestui an din vânzarea de bilete, în creştere uşoară faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, pe fondul majorării distanţelor parcurse de pasageri, care a compensat scăderea numărului de călătorii, potrivit datelor transmise de companie.

http://www.digi24.ro/stiri/economie/cfr-calatori-a-incasat-439-milioane-lei-din-vanzarea-de-bilete-in-primele-sapte-luni-556025

Vice33

#101
https://www.youtube.com/watch?v=v2EQz9Qt-cc

Se circula in 2012 cu 110 intre Feldioara-Brasov pe anumite portiuni...

andrey_tm

Calatorie cu trenul intre Pojorata si Mestecanis (judetul Suceava)

https://www.youtube.com/watch?v=Zbr9NzukQ7Q