News:

.

Main Menu

Vroom vroom... pe tren

Started by Ionut, November 02, 2012, 06:04:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Wadan

Singurul mic detaliu este ca se discuta de aproximativ 150 de ani de el  O:-)


Goldmund

#47
Pentru ca nu exista o pagina specializata cu trenurile din Europa(inclusiv Romania), pun aici un video despre o aventura cu trenul din vestul Germaniei spre rasaritul Europei, via Berlin, Praga-Budapesta-Belgrad-Bucuresti cu multe explicatii despre trenuri, garnituri, locomotive.
Vizionare placuta!

http://www.youtube.com/v/GG1OAHT-jfU


iuli

Noul Mers al Trenurilor intră în vigoare pe 15 decembrie. CFR Călători pune pe şine 1169 de trenuri

QuoteDin 2014, CFR Călători pune zilnic la dispoziţia călătorilor 1169 de trenuri, din care 247 InterRegio şi 922 Regio. Călătoria cu trenul din Bucureşti până la Viena va costa de anul viitor 39 de euro pe sens, iar până la Budapesta - 29 de euro. Preţurile apar în noul plan de Mers al Trenurilor 2013-2014, care intră în vigoare peste două zile.

Faţă de acest an, din 2014, toate trenurile InterRegio vor circula zilnic, cu excepţia a trei perechi de trenuri pe ruta Bucureşti Nord — Ploieşti.

,,În traficul intern, se va asigura şi în 2014 serviciul public de navetă între marile oraşe şi localităţile din proximitatea acestora. În plus, se va menţine mersul de tren cadenţat pe rutele unde condiţiile de circulaţie şi exploatare permit acest lucru şi unde traficul de călători plătitori este cu preponderenţă de navetă: Bucureşti Nord — Piteşti — Craiova prin Roşiori Nord, Bucureşti Nord — Ploieşti şi Constanţa — Mangalia (în sezonul estival). În ceea ce priveşte zonele turistice precum Valea Prahovei, Vatra Dornei etc., pasagerii vor avea în continuare la dispoziţie un număr suficient de trenuri în funcţie de sezon şi de trafic", se arată într-un comunicat al companiei.

În traficul extern, în afară de Viena şi Budapesta, circulă zilnic trenuri pe direcţia Bucureşti - Sofia, Istanbul, respectiv Chişinău. ,,De asemenea, oferta de transport internaţional include trenuri zilnice directe către Budapesta din Timişoara, Braşov, Târgu Mureş şi Cluj Napoca. Din Timişoara, pasagerii pot călători zilnic către Belgrad, prin Vârşeţ, cu numai 14 euro", se mai spune în documentul citat.

Broşura ,,Mersul Trenurilor" de Călători 2013-2014 poate fi achiziţionată din principalele staţii şi agenţii CFR din Bucureşti şi din ţară, la preţul de 13 lei.

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

anacronox

#50
un clip gasit pe net despre rama Hyperion

http://www.youtube.com/v/1Oy0E_SuBNo

in clip mai apar si transmontana 10 si inca o transmontana. era o discutie ca doar 10 transmontana for fi construite. stie cineva daca a crescut numarul de locomotive din seria Transmontana

anacronox

#51
Am venit azi noapte cu 1822 de la Deva la Bucuresti. Am fost surprins ca trenul a ajuns in Bucuresti exact la ora mentionata pe bilet.
Insotitorul de vagon foarte amabil (spunea si el ca e de putin timp la CFR)
Pe 202 au ridicat viteza intre simeria si petrosani, nu mai sunt restrictii, sau sunt mult mai rare

Si tot ceva interesnt: asteptand trenul in gara am vazut 2 trenuri care transportau semiremorci de tiruri. Unul era tras de o locomotiva a constantin grup si al doilea de o locomotiva seria 40 a cfr (probabil inchiriata la un privat). Ambele trenuri au trecut foarte tare prin gara si anuntul de "feriti linia" a fost facut cu foarte putin timp inainte.

Un lucru pozitiv la cfr calatori e ca anuntarea trnurilor se face de un robot.
Partea proasta e ca nu se mai anunta compunerea trenurilor si ordinea vagoanelor.

Goldmund

"Preşedintele Traian Băsescu le-a spus, vineri, jurnaliştilor germani, că România ar fi foarte interesată ca Deutsche Bahn să participe la licitaţia pentru privatizarea CFR Marfă."
http://www.economica.net/basescu-am-fi-foarte-interesati-ca-deutsche-bahn-sa-participe-la-privatizarea-cfr-marfa_72529.html

alecu26

Profetul Baiazid...adevar graieste.
Drumurile noastre POATE;

erw78ar

#54

anacronox

am avut ocazia sa stau la Ibis Central Station in Amsterdam, asa ca am facut putin trainspotting:








bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

madsnowman

Hyperion pe ce rute circula?


dorum

...vad ca tot membrii forumurilor posteaza comentarii pertinente...in rest dumnezeu cu mila... :(