Author Topic: [TM] Poduri  (Read 8652 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

savagedanyro

• Executive
    • Piese camioane
[TM] Poduri
« on: October 24, 2012, 12:34:15 PM »
Un articol trist depre realitatea cruda a situatiei podurilor din Timisoara.

http://www.opiniatimisoarei.ro/foto-podurile-expirate-ale-timisoarei-majoritatea-au-iesit-din-garantie-si-sunt-un-pericol-iar-la-un-cutremur-se-prabusesc/14/09/2012

Stiu ca unii dintre userii de pe acest forum au acces la poze frumoase cu aceste elemente de arta din oras.
Poate binevoiesc sa le posteze.

Incerc si eu sa vad ce pot gasi prin arhive.

TIMISOARA 2021 !

Chagall

• Knight
  • Senior
  • *
Re: [TM] Poduri
« Reply #1 on: July 06, 2014, 11:45:54 PM »
Podul cu lacate

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

nenea_hartia

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #2 on: July 06, 2014, 11:58:00 PM »
^ Eu sunt mai acid în ultima vreme și mă deranjează kitschiozitățile preluate worldwide via Facebook. >:(

Oricum, mulțumesc pentru poze.

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #3 on: July 07, 2014, 06:09:29 AM »
Sper sa nu ajungem si la noi sa se darame poduri din cauza lacatelor.

In Cracovia au ajuns la o "solutie" pentru asa ceva (am sa pun si poze in curand in travelogue). Exista un pod care e impanzit de lacate dar care e la limita de rezistenta din cauza lor, iar primaria o data la doua luni schimba plasa si recicleaza metalul din lacate. Cica acum un an au fost proteste masive in strada impotriva acestei decizii a primariei. Am senzatia ca lumea devine tot mai retarda.  >:( Sa nu fiu inteles gresit, nu am nimic impotriva acestor lacate care arata "iubirea vesnica" dar nu pot sa fiu de acord sa fie pusa viata unor oameni in pericol de dragul unui trend.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Vlad94

• Junior
  • **
« Reply #4 on: November 06, 2015, 03:34:17 AM »
Am tot cercetat prin presă,pe la primărie,birou de urbanism etc. si observ că pasajul de la solventul a dispărut ”misterios” din planurile oficialilor. Ciudat,având în vedere faptul că primarul se tot lăuda în 2012,că va face pasaj subteran,apoi barieră,apoi suprateran și acum nimic.Din câte am înțeles,principala cauză ar fi că terenul se află în litigiu și nu poate fi cedat construirii arterei de circulație Dâmbovița-Ronaț.Știe cineva mai mult despre stoparea acestui proiect?

MNU

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #5 on: November 06, 2015, 08:51:29 AM »
Nu am putea pune intrebari pe cale oficiala la Primarie? Si pe mine ma deranjeaza lipsa totala de informatii referitoare la statusul proiectului.

In alta ordine de idei, daca se realizeaza doar pasajul peste/sub CF, cat teren din cel aflat in litigiu ar fi afectat? Pana la continuarea cu pod peste Bega, se poate lega la strada Garii

gmtro

• Youngster
  • *
« Reply #6 on: December 06, 2015, 10:21:53 PM »
Am tot cercetat prin presă,pe la primărie,birou de urbanism etc. si observ că pasajul de la solventul a dispărut ”misterios” din planurile oficialilor. Ciudat,având în vedere faptul că primarul se tot lăuda în 2012,că va face pasaj subteran,apoi barieră,apoi suprateran și acum nimic.Din câte am înțeles,principala cauză ar fi că terenul se află în litigiu și nu poate fi cedat construirii arterei de circulație Dâmbovița-Ronaț.Știe cineva mai mult despre stoparea acestui proiect?
- proiectul primăriei la Solventul e mort... Cauza posibilă e preţul mare(25 mil euro) în versiunea de pasaj subteran faţă de cea cu  pod. Cert e că PMT n-a mai mişcat un deget după ce a făcut "noul" SF
- proiectul primăriei prevede doar unirea Bogdăneştilor cu Strada Gării.... pentru restul nu există nimic.
- după ani de procese, lucrurile la Solventul sunt un pic mai limpezi.... deocamdată cei de acolo, se ceartă în instanţă pe împărţirea profitului (obţinut din tăierile cu flexul 8) )

Cuneo

• Officer
« Reply #7 on: March 18, 2017, 04:19:02 PM »
Proiect Podul Jiul
« Last Edit: March 18, 2017, 06:10:01 PM by Ionut »

chr

• Officer
« Reply #8 on: March 19, 2017, 06:02:05 PM »
Frumos, vii pe strada Jiul cu 4 benzi (2 pe sens), treci peste podul tot cu 4 benzi (2 pe sens) si dai in Splai cu o singura banda (sens unic).

iuliu05

• Youngster
  • *
« Reply #9 on: March 20, 2017, 02:08:08 AM »
Posibila rezolvare pentru descarcare
- un sens giratoriu in capatul podului
- 3 benzi pe o portiune din Splaiul Tudor Vladimirescu 
- Strada Miron Costin

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #10 on: March 21, 2017, 08:11:48 AM »
Are logica ideea aia, mai ales ca e spatiu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

zoltan.csoka

• Toddler
  • *
« Reply #11 on: March 21, 2017, 09:28:13 AM »
Salutare,

Eu mai degraba as vedea logica in inchiderea inelului pe 4 benzi in directia Parvan.
Ochiometric pare sa fie spatiu pentru 4 benzi intre pod si intersectia cu 16 Decembrie

chr

• Officer
« Reply #12 on: March 21, 2017, 10:18:22 PM »
Da, asta ar fi intradevar cea mai buna solutie.

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #13 on: March 22, 2017, 04:16:12 PM »
Patru benzi?!  ???

Chiar nu stiu pe unde le inghesui in curba aia dintre Spitalul CFR si UMF. Uita-te cat sunt de inguste trotuarele, nu mai ai de unde sa lua.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

zoltan.csoka

• Toddler
  • *
« Reply #14 on: March 22, 2017, 09:49:05 PM »
Evident nu este o situatie optima, dar in opinia mea ar încăpea 4 benzi. Acuma se parchează pe ambele margini, la mijloc fiind mai mult de o banda. Mai sunt si ceva fasii verzi+ trotuarele.

Dacă nu se Închide inelul, podul nu mai are nici un rost

Sent from my iPhone using Tapatalk