[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

E o zonă de case, din care cred că majoritatea sunt vechi și fără pretenții, doar că probabil că nu e tocmai ieftin. Însă de când ne tot câcâim dacă cumpărau câte 10 pe an până acum erau aproape gata :)

paullie

Quote from: carutasul on July 05, 2022, 04:08:52 PMîn sfârșit, ceva mai consistent de la Nicușor...
16 luni mai târziu ...  :sleep:

carutasul

well, din păcate pălăria e prea mare probabil :)
E evident că nu poți conduce un oraș ca Bucureștiul fără să ai o echipă de încredere pe care să te poți baza, oricât de multă bunăvoință ai avea...

Sorinus

Stiu ca o dam off-topic, dar nu e ca si cand topic-ul asta really took off. Nu am fost fan Nicusor, dar am ajuns sa apreciez ce face. Sunt de acord cu voi ca, daca nu ai resurse si echipa, nu conteaza intentiile tale bune, daca nu se intampla nimic.

DAR, in cazul lui, se intampla multe lucruri relativ mici si medii, ce au fost complet ignorate de administratiile anterioare: zona centrala chiar arata mai bine datorita atentiei la detalii, gen reparat pavaje, spatii verzi, marcat strazile, etc.

La proiecte medii, reabilitarea liniilor de tramvai (tre sa inceapa) si mediu spre mare, termoficarea.

Inainte, focusul era pe proiecte mari, gen pasajul Basarab (f util de altfel), dar la nivel micro, de detaliu, Bucuresti-ul se degrada treptat.

Are si noroc oarecum, sectoarele au inceput sa-si faca lucrari mai importante singure, si degreveaza/complementeaza munca lui.

Si chiar il cred ca a preluat o PMB in pragul falimentului.

carutasul

cred că banii au fost împărțiti cumva în așa fel încât aparent sectoarele au. Primăria mare trage "ponoasele" cu încălzirea, cu subvenții pentru transport etc, găuri fără fund, pe când primăriile de sector au activități mai viabile economic, au un buget clar de investiții și obiective la fel de clare. Nu am prea multe să îi reproșez lui Nicușor - și poate după multă vreme e singurul primar care nu a avut nici o acuzație de corupție - era doar o constatare a unei situații de fapt. Un partid vine și cu dezavantaje ("guri" de mulțumit) dar, cel puțin teoretic, vine și cu o echipă tehnică pe care să te poți baza. "Trăim în cea mai bună dintre lumile posibile" sau pe românește "atât s-a putut". Alternativele erau mult mai rele.
Dar concret, proiectul ăsta nu se mișcă și, întâmplător, am trecut ieri prin zona Pucheni și văd că a răsărit și acolo un cartier la fel de înghesuit ca toate celelalte, acum câțiva ani nu era, dacă nu se rezervă măcar traseul de închidere a inelului atunci în viitor va costa și mai mult, dacă va mai fi fezabil...

lone_wolf32

Mda
Eu sunt foarte enervat ca nu se misca lucrurile pe Prelungirea Ghencea dar il cred ca nu sunt bani.
Si chiar daca se lauda ca primaria are rating bun, nici nu e perioada sa te imprumuti... sunt dobanzi mari la toate monedele
Asa ca e de inteles ca nu se fac lucruri noi si mari in contextul asta