News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Aeroportul Transilvania Targu Mures [TGM]

Started by lautaxi, October 20, 2012, 10:49:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote from: frunzaverde on December 06, 2016, 09:45:32 PM
E absolut normal ca bugetul national sa prioritizeze la nivel national. CLJ este al doilea aeroport din Romania ca marime, TGM al saselea.
Este normal doar pentru noi, astialalti, care nu avem frustrari ca "vai, orasul meu este al saselea/saptelea/optulea si nu are aeroport"...

Quote from: frunzaverde on December 06, 2016, 09:45:32 PM
CJ finanta RYR si WZZ. Nu stiu cat de mult iti convine tie, dar mie cel putin mi se pare absurd sa sponsorizezi linii aeriene low-cost din banii publici (ai carui impact in business-ul local e foarte, foarte limitat) in loc sa faci drumuri, scoli, spitale, canalizari si alte chestii mai importante pentru viata comunitatii.
>:(
Si cine esti tu sa spui ca "scoli, spitale, canalizari si alte chestii mai importante" chiar sunt mai importante ?!...
Huooooo !... (emoticon aruncat pietre in frunzaverde...)
Alea sunt pentru fraieri, ca baietii destepti se duc la scoala si la spital "in vest". (Doar la dentist "in est"...)
Dar baietii destepti au neaparat nevoie de aeroport langa casa, ca sa nu faca mai mult de 15 minute de la avion pana in batatura in care ii asteapta Joiana... ;)

:lol: :lol: :lol:

:cheers:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

_Minuteman_

Se misca ceva la Pista de la Tg-Mures. Autoritatile vor sa o finalizeze pana in noiembrie.  Dupa parerea mea sa ales solutia cea mai buna.  (Bravo !) Dalele deteriorate de la partea din mijloc a pistei (30mx2000m) for fi inlocuite si se va reface complet acostamentul (partea laterala de 2x7,5m) + se va turna un covor asfaltic de 20cm. Perfect dupa parerea mea ! Aeroportul Transilvania nu are nevoie de o pista mai lunga. Pentru a320/b737 este perfect, la Mures pista se poate folosi pe toata lungimea ei nefiind obstacole in preajma (dealuri, cladiri...)

http://www.zi-de-zi.ro/2017/01/18/ce-consta-proiectul-de-reabilitare-pistei-aeroportului-transilvania/

pentium10

Avem cea mai scurtă pistă din România, iar Consiliul Județean Mureș deține terenul aferent pentru extinderea aerodromului. Se pune întrebarea logică, cu ocazia acestei lucrări de ce nu se prelungește pista măcar până la 2600 metri? De ce nu gândesc edilii noștri în perspectivă?

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#48
De pe Facebook:

MINCIUNA prin care Aeroportul Transilvania a devenit un aeroport regional mic și a fost privat de fondurile de dezvoltare guvernamentale
Dragi Prieteni și Susținători,
În urma petiției semnate de voi am primit răspunsul anexat de la Ministerul Transporturilor (Doc 1) prin care ni s-a explicat faptul că Aeroportul Transilvania a fost declasat la aeroporturile regionale mici (și nu la aeroporturile internaționale sau la cele regionale mari), și din acest motiv noi nu primim fonduri de dezvoltare doar în perioada 2021-2024. E clar, că până atunci, fără fonduri guvernamentale, cu atât de multe probleme, aeroportul nostru nu va supraviețui :(
Ne-am documentat, prin ce metodă am fost clasificați la aeroporturile regionale mici de către Guvernul României. Guvernanții noștri au comandat lucrarea MasterPlan 2014 de la o firmă din SUA (!), AECOM, care a folosit metoda de ierarhizare bazată pe numărul de pasageri (Doc 2). În mod eronat, această firmă a luat în considerare datele din 2010, deși în 2013 Aeroportul Transilvania s-a situat pe locul 4 în România (Doc 3). Așadar, putem enunța că la mijloc este o MINCIUNĂ. Cerem corectarea erorii, și categorizarea Aeroportului Transilvania la aeroporturile internaționale. Cazul a fost sesizat la DNA.
https://www.facebook.com/savetransylvaniaairport/posts/1731104213884794



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

_Minuteman_

Problema uriasa intradevar este ca aeroportul Transilvania nu a a fost inlcus in Master Plan. Al patrulea aeroport din tara ca si trafic de pasageri,sa nu fie inclus in master plan...sper sa se repare greseala si cei vinovati sa fie trasi la raspundere. (sigur nu vor fi..numai zic si eu asa ..)

Despre lungimea pistei..2600m, ar fi ceva fabulos dar o pista costa a gramada de bani. Nu suntem inclusi in master plan deci fonduri EU sunt inaccesibile. Pista se reface din credit bancar..77milione lei..cam 17milioane euro.. O pista noua de 2600m ar costa minim 50-60 milion euro..foarte multi bani..constructia s-ar prelungi probabil ani de zile si nu se justifica..la Tg Mures nu vor ateriza avioan mai mare decat a320 sau b737. Nici la Bucuresti nu aterizeaza avioane long haul, mai mari din cate stiu (tarom a pensionat a310..) La Tg Mures este nevoie de o solutie rapida ca aeroportul sa nu-si piarda licenta de aeroport international. In decembrie o pierde daca nu avem pista. In plus nu avem obstacole gen cladiri, dealuri (ca la Cluj, unde pista este de 2100m lunga).

mircea

@pentium10: în toate cele 3 imagini, nu văd niciunde specificat că AECOM a ţinut cont de traficul anului 2010. E o afirmaţie oarecare, după care se aruncă nişte cifre. Există şi un alt act care să dovedească afirmaţia?


pentium10

personal nu am vazut act 2010 sa vad cifra aia, dar eventual intreaba pe linkul de facebook pe cei care au publicat
oricum nr trecut e gresit si asa a iesit din Master Plan
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

Dar de ce nu facem clasamentul cu datele din 2016? Sau cu cele din 1996, daca tot e vorba?

Voi realizati oare ca prima versiune de MPGT dateaza din 2014 (parca prin septembrie - octombrie il prezenta MT-ul lui Rus, deci era de dinainte gata). Prin urmare colectarea datelro si interpretarea lor probabil ca a fost facuta in 2012-2013. De ce ar fi trebuit AECOM sa lucreze cu alte date decat cele pentru 2010 (oficializate in 2011)?

_Minuteman_

Aeroportul Transilvania nu poate accesa nici credit bancar, nici fonduri europene (  >:( )...sa speram ca judetul Mures poate face pista din fonduri proprii...este vorba de ca.16 milioane euro...cam mult

http://www.zi-de-zi.ro/2017/03/17/comunicat-de-presa-consiliul-judetean-mures-nu-renunta-la-reabilitarea-pistei-aeroportului-targu-mures-investitia-se-va-realiza-din-surse-proprii/

teoneo

O veste nu prea buna care mi-a parvenit spune, asa cum e proverbul acela ca "la omul sarac nici boii nu trag", cum ca, dupa ce toate actele au fost trimise celor indrituiti, s-a constatat ca s-a gresit proiectul tehnic. Nu stiu cine se face responsabil de gafa asta, dar intreg proiectul trebuie refacut dupa care iar trebuie validat totul pentru ca lucrarile sa poata demara! Deci alte intarzieri si, cum am auzit, sunt in pericol pierderi de licente, etc.
Nu ma pricep in domeniul asta. Poate cei avizati pot sa verifice informatia cirip-ită, sa aflam si noi cum sta treaba...  :help: (Nu de alta dar parca incepe sa miroase a altceva). 

_Minuteman_

S-a gresit proiectul technic ?!? Sper ca informatia ciripita sa nu fie adevarata. :(

Daca e asa, atunci vin noi intarzieri..si pierdem licenta, pierdem wizzair-ul de tot, fara licenta vor renunta de tot la aeoport. Putem inchide de tot aeroportul ca si asa numai berzele aterizeaza mai nou acolo..

skylyn

in cele din urma s-a lansat licitatia, va avea loc pe 7 august http://www.licitatia.ro/rk-suprafete-de-miscare-si-resa-inclusiv-instalatii-aferente-la-aeroportul-transilvania-trgu-mures-2392013-restricted.html? . Luand in calcul termenul ce va fi disponibil pentru eventualele contestatii, si cf. dlui presedinte al consiliului de administratie al aeroportului, contestatiile vor fi solutionate in termen de 30 de zile (optimistic vorbind), probabil vor incepe lucrarile undeva spre sfarsitul lui septembrie.

Tinand seama de cele de mai sus, putin probabil sa fie aeroport full operational la TGM anul acesta

ciprebbe

Nu au cum sa refaca pista asa repede. Spre final de 2018 poate sa fie din nou operational. Si asta daca nu se blocheaza licitatia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

skylyn

termenul este de 108 zile, se va lucra 24/24. Cel putin asa declara administratia. Dar putin probabil ca se va respecta termenul tinand cont ca ei se vor apuca de treaba in plin sezon ploios.

pentium10

S-au alocat bani de la bugetul central pentru modernizarea aeroportului din Târgu Mureş

Comisia de Autorizare a Împrumuturilor Locale din Ministerul Finanţelor a aprobat contractarea de finanţări rambursabile în valoare de 176,6 milioane lei pentru realizarea de investiţii publice de interes local, însă sumele pot fi trase abia în 2018, după ce finanţările de la bugetul central pentru investiţii au fost blocate anul acesta din lipsă de fonduri.
,,Astfel, vor fi finanţate investiţii precum: reabilitarea termică a blocurilor de locuinţe din sectorul 6 al Municipiului Bucureşti; lucrările de reparaţii capitale la Aeroportul Transilvania Târgu Mureş; reabilitarea sistemului de iluminat public în comuna Macea, judeţul Arad", a precizat Ministerul Finanţelor, într-un comunicat.
De asemenea, ministerul a autorizat credite de 57,4 milioane lei pentru refinanţarea datoriei publice locale.
Pentru acest an, Guvernul nu a alocat bani pentru finanţarea proiectelor de investiţii derulate de administraţiile locale, în condiţiile în care plafonul precedent, de 1,2 miliarde lei, a fost epuizat.

http://www.punctul.ro/s-au-alocat-bani-de-la-bugetul-central-pentru-modernizarea-aeroportului-din-targu-mures/
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures