Aeroportul Transilvania Targu Mures [TGM]

Started by lautaxi, October 20, 2012, 10:49:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


marisRO


teoneo

Ieri am făcut niște poze de la distanță cu lucrările de la pista aeroportului din Târgu-Mureș.
Am fotografiat la început fără soare, dinspre Târgu-Mureș spre Luduș. Apoi norii au dispărut pentru puțin timp, așa că am făcut un set nou de fotografii pe care le-am intercalat în așa fel încât să se încadreze în ce mi-am propus, să fie cât de cât o ordine a fotografierii, cum subliniam mai sus. Sper că am reușit.
La începutul sesiunii, obiectivele fotografiate erau la peste 2 km distanță. Cel mai aproape am fost la aproximativ 700m.
Încep cu pozele din dreptul aerogării (cele mai depărtate):






teoneo

Intercalez acum trei fotografii din direcție opusă (făcute ultimele).
Prima, de ansamblu:

zoom spre aerogară:

zoom spre pistă:


teoneo

Revin cu pozele din prima locație de fotografiere, continuând pe direcția spre Luduș (spre Vest):






teoneo

Continuăm,

(Aici am pus o poză aproape identică cu cea de mai sus)





teoneo

ne apropiem de capătul pistei, cel opus aerogării:










Cam atât cu pozele.
Printre primele poze se poate observa un fel de puzzle de dale. Unele eliminate, altele păstrate. Sunt șanțuri săpate in jurul pistei. Am lăsat dimensiunea originală  a fotografiilor în speranța că se pot observa elemente interesante.

alex8

Șanțurile sunt pentru cablurile de balizaj si posibil colectarea de apă pluvială.
Pentru lămpile de pe pistă au ales variantă cea mai ieftină, doar că dalele de beton în timp se vor mișca si vor secționa cablurile de la lămpile axiale mai ales în zona de puzzle.

Cât timp are garanție lucrarea?

teoneo

Ieri (4-nov) am mai facut cateva poze catre pista aeroportului TGM, din alt unghi, tot de departe.
Incep cu pozele din fata aerogării si o iau spre Vest:







Powered by API/PUM imgur uploader

teoneo



In urmatoarele poze se pot observa elemente pentru structuri (gata turnate).
Apropo de ce spunea Alex8, acestea sunt pentru cabluri, pentru scurgerea apelor pluviale sau pentru amandoua?





Powered by API/PUM imgur uploader


pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

teoneo

Am dat de un reportaj facut de cei din presa locala ("Zi de zi"). E mai vechi (de aproape o saptamana), dar merită, pentru că e luat din mijlocul lucrărilor. Sunt si poze de pe pistă.

FOTO: Când va fi funcțional Aeroportul Transilvania? Impresii de pe șantier / 31.10.2017, Zi-de-Zi

TibiV

Desi m-a cam ametit cu oridnea la "lucrarile de balizaj", imi place dra Ligia... ;)
Iar pozele sunt bune...

Intr-adevar, mi se pare cam ciudat sa ai termen de finalizare in ianuarie, cand pista urmeaza sa fie asfaltata...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)