News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

DC: Drumuri comunale

Started by ciprebbe, October 18, 2012, 11:10:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

udar

Deci se face Bucovat -Mosnita ce veste buna......

radutm

@MNU asa este, Bucovat-Mosnita fost trecut la drumurile judetene, nu mai este drum comunal. dar i-am raspuns lui Vlad pentru ca am fost pe acolo saptamana trecuta si am vazut ca lucrau. deja se circula mai bine, eu am facut 5 minute maxim, fata de 10-15 min cat faceam inainte din cauza gropilor.
cont inchis

Vlad94

Multumesc de lamurarire,baietii.Abia astept sa fie gata,sa-i dau un test-drive.Va recomand drumul comunal Giroc-Padurea Giroc-Mal Timis(timisorenii stiu drumul).A fost asfalta circa 50% si in rest a fost pietruit.Anul asta va fi gata

MHN

Am fost si eu duminica pe traseul asta din urma. Interesant pare, desi sunt cam dezamagit de terasamentele vazute.

udar

#64
Bucovat-Mosnita nu erau utilaje doar au pus piatra si se circula OK acum

https://www.youtube.com/v/q1H3OIbIBiM

MNU

Parca l-au si largit... semn bun. :)

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

istvan78

Quote from: Vlad94 on March 30, 2015, 06:42:56 PM
Va recomand drumul comunal Giroc-Padurea Giroc-Mal Timis(timisorenii stiu drumul).A fost asfalta circa 50% si in rest a fost pietruit.Anul asta va fi gata

Mai bine ar moderniza DJ595D intre Giroc si Urseni. Ar fi o legatura mult mai utila. In toamna trecuta era la nivel de "urma de tractor pe pamant", neaccesibil autoturismelor.

doryan93

Stadiul lucrarilor pe  drumul Răchiţele-Prislop-Ic Ponor, unde a fost turnat primul strat de asfalt binder de 6 cm pe cea mai mare porţiune de şosea. Urmează să fie pus şi stratul de uzură cu o grosime de 4 cm.





Sursa


__dir

#70
Nu stiu daca a mai fost pusa stirea, dar s-a turnat un strat de asfalt pe 1-2km din DC22 dintre Cheia - Muntele Rosu (jud. Prahova)


Hercule

Asfaltul nu rezista mult acolo daca nu se consolideaza si fundatia drumului. E bine ca se reabiliteaza drumul dar mi-e groaza in ce se va transforma zona de langa cabana.
Deșteaptă-te române!

dragos76

Chiar nu îmi dau seama unde poate fi drumul ăla dintre Giurcuța și Bălcești. Sunt două sate pe malul opus al lacului, pe la jumătatea sa.

GDPR

#73
Cunosc o situatie destul de ciudata  a unui drum comunal care a fost modernizat in ultimii ani, si anume DC 161, DN 74 (pasul Vulcan) - sat Vulcan, comuna Ciuruleasa, jud. Alba.

Lucrarile au fost derulate prin programul privind reabilitarea, modernizare şi/sau asfaltarea drumurilor de interes judetean si de interes local aprobat prin HG nr. 577/1997 si au fost declarate ca fiind finalizate in anul 2012. Numai ca drumul iese la un moment dat din judetul Alba, intra in Hunedoara si dupa un parcurs de cca. 500 metri revine in Alba. Consecinta este ca portiunea de pe teritoriul judetului Hunedoara a ramas neasfaltata, cu multe gropi si pietroaie plus o panta mare pe alocuri asa ca daca ai o masina cu garda mai joasa e aproape imposibil sa urci.

Avand in vedere ca nu exista bani la bugetul comunei Buces, jud Hunedoara, pentru realizarea acestei lucrari, s-au propus mai multe solutii, una dintre ele fiind rectificarea prin HG a limitei administrative dintre judete pentru a aduce drumul in Alba, dar pana acum nu s-a realizat nimic. Ma intreb ce s-ar putea face in cazul asta, probabil ca prin tara au mai fost situatii de acest gen.


(cu verde pe schita sunt portiunile cu asfalt, iar cu rosu cea nemodernizata, magenta = limita de judet)

ashbird

cred ca cel mai bine ar fi sa treaca pe linia magenta un nou drum de la inceput.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!