DC: Drumuri comunale

Started by ciprebbe, October 18, 2012, 11:10:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

radutm

Mi-e teama ca sunt niste carpeli :((
cont inchis

davyl

Of, ce aiurea! Am crezut ca mi se pare si n-am vrut sa o zic eu...
Probabil o calitate mai proasta a asfaltului (n-au respectat poate reteta) a dus la degradarea aia.
Stii cumva daca exista o garantie a lucrarii? Ar fi minunat daca s-ar putea reface pe garantie, altfel ar trebui bagata iar mana in buzunar pentru reabilitare.

radutm

Nu stiu mare lucru despre cum s-a facut acest drum. Si eu am fost surprins cand am vazut ca e asfaltat si am zis ca ma aventurez pe el. Drumul este destul de ingust, cu multe hibe, dar e foarte decent fata de ce a fost si in mod clar este foarte util pentru localnici. Se vede ca nu e proiectat pentru gabarit ridicat, dar a fost deja abuzat de masini grele, mai ales ca in zona se construieste foarte mult si mai exista si un fel de groapa de gunoi pentru moloz. Asa ca impresia mea e ca sustine trafic peste capacitatea lui. Dar nici asfaltul nu era de calitate. Sa nu dam cu pietre, totusi, ca o primarie de comuna, fie ea si una bogata, nu prea are bani pentru asfaltarea a km intregi de drumuri, la un standard ca de drum judetean...
cont inchis

iuli

In mod normal un drum comunal are restrictie prin lege impotriva masinilor grele. Eu am circulat pe drumul acela la cateva zile dupa inaugurare, si era impecabil cu exceptia unui cap de pod. Nu am mai facut poze pentru ca acel prim reportaj facut de mine nu a starnit interes si am zis ca nu are rost sa plictisesc lumea.

Unele detalii va pot eu da despre acel drum. A fost facut integral din banii primariei Mosnita Noua. A fost intarziat vreo 4 luni termenul din cauza ca primarul refuza receptia din cauza unor straturi de asfalt neconforme. Luna trecuta s-a rezolvat si cu penalizarea in privinta intarzierii termenuli asa ca primaria s-a ales cu un plus consistent la bugetul local.

Eu cand am circulat nu am vazut absolut nicio urma de gaura sau de asfalt prost. Acele urme, din cate vad eu, par sa fie acea zgura de pe marginea caii de rulare adusa pe asfalt iar rotile masinilor care au circulat pe acolo au lasat urmele de trafic. Daca am sa imi mai fac timp sa mai ajung prin zona si sunteti chiar curiosi mai fac niste poze.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

igorashu

In ultimele doua poze in care apar urmele se vede clar ca e nisip umed :)

radutm

Inca un drum din periferia Timisoarei a fost renovat recent, udneva la sfarsitul anului trecut. Este un drum de legatura intre Giarmata - Vii si drumul catre Aeroport. Practic a fost construit de la zero.

Harta cu traseul:


In prima poza se vede intersectia cu drumul spre Aeroport:


In departare este satul Giarmata-Vii, iar pe partea dreapta, magazinul JUMBO, ex-Real3:




Capatul dinspre Giarmata-Vii si intrarea in sat:


cont inchis

iuli

Incearca sa mergi mai departe spre Timisoara pe langa Padurea Verde. Ultima data am fost prin toamna si munceau de nebuni. Nu stiu cum stau cu timpul sa ajung eu pe acolo sa vad lucrarea finalizata.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mariansb

#52
In weekendul trecut am fost pe DC68, in judetul Alba, drum care se desprinde din DN74, trecand prin Ampoita-Lunca Ampoitei-Lunca Metesului.
Din urma cu vreo 2 ani s-a asfaltat integral pana la iesirea din Lunca Metesului.
Imaginile sunt din directia Lunca Metesului-Ampoita

[/URL]











[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Venind dinspre Lunca Metesului, in Lunca Ampoitei am luat-o la stanga pe un drum in stare buna, pietruit, urcand pe o vale , vreo 2km, iar de unde s-a infundat drumul am ajuns destul de rapid pe culmi, pentru o panorama a zonei.

[/URL]













[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

#55
Stiti cumva in ce stare este DC116 dinte satele Zolt si Luncanii de Sus, din jud. Timis?
O sa fiu in weekend la Valea lui Liman si as trece pe la lacul Surduc fara sa o mai iau prin drumul national.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

NordKapp

Dacă nu s-a făcut ceva în ultimi ani, pe acel drum nu se poate trece

Vlad94

Salutare.Are cineva vesti noi in legatura cu drumul comunal mosnita veche-bucovat din judetl timis?Au inceput lucrarile?

radutm

Da, au inceput, au nivelat si pietruit.
cont inchis

MNU

Dar ala nu e judetean? Parca DJ59(litera)... si pleaca din Mosnita Noua, din centru si merge pana in Bucovat.

Drum comunal este cel ce leaga Timisoara (Calea Mosnitei) de Mosnita Veche si se preconizeaza a fi asfaltat.