[TM] Pasajul Michelangelo

Started by Chagall, October 17, 2012, 09:47:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Mai au mult de lucru.  :(

Ai informatii legate de deschidere?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Doar informatiile pe care le lecturam prin presa.

------------------------------------------------------------------

Atentie mare in zona Michelangelo. Doua MCV-uri vaneaza soferii care depasesc viteza legala (sensul dinspre Bastion, inspre Judetean).

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Chagall

Gasiti poze realizate de Doppler aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

Mai un pic pana la finalizare. Se zvoneste ca la inaugurare va fi prezent si Iohannis.

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

rudolf.s

Excelent! Pe cand se anunta deschiderea?

ciprebbe

Parca pe 16 decembrie a anuntat ca e la Tm. Probabil pe atunci se deschide, nu?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rudolf.s

Deci de Craciun ne plimbam prin pasaj? :) Ar fi furmos...

Pelbartus

Slabe sanse, tocmai a anuntat primarul ca foarte probabil nu se deschide inainte de Craciun. Vremea a fost foarte nefavorabila in ultima saptamana.

rudolf.s

Robu: E posibil sa nu dam in folosinta pasajul Michelangelo pana la Craciun



QuoteVremea din ultimele zile taie din speranţele primarului Nicolae Robu, care afirma, recent, că pasajul Michelangelo ar putea fi dat în folosinţă până la Crăciun. Edilul-şef al Timişoarei susţine în continuare că lucrarea ar putea fi gata în câteva zile, dar asta şi dacă vremea o va permite.


Întrebat de reporterul www.tion.ro dacă mai crede că pasajul Michelangelo va fi dat în folosinţă până la Crăciun, Robu a răspuns: ,,De vreo zece zile sau de când vremea este cumplită de-a dreptul s-a lucrat în permanenţă şi în aceste condiţii, dar evident că nu s-a putut lucra cu acelaşi spor ca şi în condiţii meteo favorabile. V-am spus de la început că sunt anumite operaţii tehnologice care nu pot fi făcute în orice condiţii de temperatură şi umiditate şi, prin urmare, nu vă pot spune astăzi dacă va fi posibil să dăm în folosinţă partea subterană până la Crăciun. Noi facem tot posibilul, dar la asemenea lucrări eşti meteodependent".
Primarul Timişoarei a precizat că şi dacă pasajul Michelangelo nu va fi dat în folosinţă până la Crăciun, timişorenii nu ar trebui să fie nemulţumiţi, deoarece ritmul în care s-a lucrat a fost unul foarte bun, lucrarea fiind ,,extrem de complexă".
,,A trecut un an şi opt luni de când am început această lucrare extrem de complexă, extrem de grea şi nu cred că poate fi cineva nemulţumit de ritmul în care s-a lucrat. Va fi ceva foarte frumos, însă ţinând seama de cât de ploios a fost anul 2014 şi cât de capricioasă e vremea acum, e posibil să nu dăm în folosinţă lucrarea până la Crăciun", a mai spus Robu.
Primarul a mai spus că se duce în continuare zilnic pe acest şantier. Ultima dată a fost chiar în noaptea de joi spre vineri, la ora 1, şi a observat că ar mai trebui făcute hidroizolaţia pasajului şi turnarea asfaltului, însă aceste lucrări nu pot fi realizate la temperaturi scăzute.
,,Deci zilele rămase până la Crăciun ar fi suficiente să putem termina. Dar nu poţi face hidroizolaţie şi nu poţi să torni asfaltul pe care îl folosim la temperaturi mai scăzute", a concluzionat Robu.
Recent, primarul Nicolae Robu afirma că dacă pasajul Michelangelo nu va fi dat în folosinţă până la Crăciun, atunci, cel mai probabil, acest lucru se va întâmpla abia în primăvara anului viitor.


Sursa:
http://www.tion.ro/robu-e-posibil-sa-nu-dam-in-folosinta-pasajul-michelangelo-pana-la-craciun/1486787

chr

Nu-mi place ca au pus semafoare fara timer.
Este extrem de util si nu cred ca e o avere, nu stiu de ce nu se pune la toate semafoarele noi.

MHN

Am remarcat ca de vreo 2 ani incoace s-au rarit extraoptiunile (printre care si cronometrele) la semafoarele noi instalate.
Posibil sa fie si din cauza asta: Punct final în 2015 la controversatul contract al semnalizării rutiere din Timişoara?

MNU

Teoretic, daca este sistem inteligent, adica adaptiv, nu poti stii dinainte cat o sa dureze o faza. Unul adaptiv asa cum am vazut in Olanda, trece pe rosu imediat ce nu mai are masini la intrarea din directia activa. La "saturatie", adica masini continuu din toate directiile, merge cu temporizari, dar si acestea sunt variabile.

mirceatm

Astazi se pare ca se va inaugura pasajul  :)
Este si ziua primarului Robu si tot staful de la PNL e la Timisoara.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe