News:

.

Main Menu

Prin Croația

Started by user201, October 14, 2012, 03:16:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

În sfârșit harta promisă cu ruta pe care au fost marcate punctele din excursie unde sunt făcute poze.


Unde:
A= Hévíz, Hungary
B= Čakovec, Croatia
C= Varaždin, Croatia
D= Zagreb, Croatia
E= Plitvička Jezera, Croatia
F= Trakošćan, Croatia

Pentru că tot suntem pe un forum dedicat mersului cu mașina, aș dori să vă spun pentru început că în Croația pe drumurile naționale străinii nu plătesc vignetă, însă toate autostrăzile, mai puțin o porțiune de lângă Zagreb, sunt cu taxă la kilometru, deși nu sunt prețuri foarte mari.

Scriu asta, pentru că inițial citisem pe undeva , înainte de a merge noi acolo, că se plătește autostrada doar de la Zagreb la Split. Realitatea este diferită.

Am mers în Croația exclusiv prin Ungaria, deoarece de la Mako încolo era doar autostradă până la granița cu Croația și și de acolo până la Zagreb. În plus se plătea doar vigneta maghiară și știam că autostrăzile lor sunt ok.

P.S. De la 1 Iulie 2013 Croația va fi membră UE.

Primul oraș în care am mers a fost în nordul Croației, Varazdin. Este un oraș relativ mic, dar cochet, având cel mai bine păstrat complex urban medieval din Croația continentală, conform descrierii lor. Câteva imagini cu orașul vechi și fortăreața









user201

Inițial fusese construit ca și cetate de apărare împotriva atacurilor otomane, dar apoi s-a dezvoltat încet-încet, transformându-se într-un oraș de provincie Habsburgic:










user201

De aici am mers la castelul Trakoscan, situat în apropierea graniței cu Slovenia( cam 6 km până în Slovenia ). Castelul era situat pe marginea unui lac natural care era frumos, dar nu se putea compara cu cele de la Plitivice.

















user201

Ca un fapt divers, deși nu apar în imagini, intrarea castelului este locul cu cele mai multe șopârle, la propriu, pe care l-am văzut până acum.



Peisaje de pe terasa castelului:






user201

În drum spre lacurile de la Plitivice, am trecut prin Karlovac, unde am văzut din exterior castelul Dubovac. Se părea că e transformat în restaurant și hotel sau era renovat complet.





Două zile la lacurile Plitvice.
Biletul permitea atât accesul la lacuri, cât și plimbarea de un număr nelimitat de ori cu vaporașele și trenulețele ce te duceau dintr-un loc în altul.










O cursă rowing vs boat engine :lol:




user201

Drumul spre locul de unde e făcută prima poză de mai jos:



Imagini spectaculoase cu lacurile:

















user201






Nelipsiții turiști asiatici:



Câteodată drumul era efectiv pe deasupra apei. cred că munca de întreținere este enormă având în vedere combinația lemn+ apă:





Pecuitul era interzis:


user201

Și în final imagini din Zagreb, un oraș frumos și îngrijit, dar în care cred că mai e de lucru, mai ales de vopsit:













Pe când și la noi așa?





user201

Imagini din orașul vechi, cu ceva biserici și un turn de veghe:


















user201



În încheiere câteva imagini de la grădina botanică:












user201

În drum spre Croația am ajuns și prin Heviz, o frumoasă localitate situată în apropierea lacului Balaton, dar având propriul lac termal:

















MHN

Multumim pentru reportaj/jurnal.
Poti sa postezi in primul post o harta cu traseul parcurs si mai ales tarile prin care ai trecut?

user201

O să încerc să pun și o hartă, dar s-ar putea să fie mai complicat.

Spre Croația am fost doar prin Ungaria, trecând pe la Nădlac și mergând tot timpul pe autostradă de la Mako încolo, de-a lungul M5,M0 și M7 și apoi pe autostrada croată până la Karlovac via Zagreb. După aceea pe un DN croat ce trece prin Slunj până la Plitvice.
Varazdin și Cakovec sunt două orășele pitorești din N-V. Croației și sunt aproape de autostradă. Mersul prin Ungaria îmi pare cea mai bună variantă chiar dacă ești din Timișoara sau Banat, mai ales acum cu A1. Plătești doar vigneta maghiară și în Croația se plătește autostrada la km. Pentru DN-uri este gratis. Am întrebat asta special la și ni s-a confirmat.

În N., spre Trakoscan am mers aproape exclusiv pe autostradă din Zagreb, cam până la 6km de granița cu Slovenia și la ultima ieșire înainte de Slovenia am mers spre castel.

Legat de timp, am făcut din Zagreb până la granița cu România circa 6 ore cu una- două opriri, circulând relaxați și ziua. De la graniță încolo...2 ore numai până în Arad că am revenit o dată cu "Italienii" și am prins o barieră la Pecica. Totuși legat de asta trebuie să admir disciplina oamenilor din coloană care nu se băgau pe contrasens sau în depășiri aiurea, și nu sunt ironic aici.

MHN

Nu e graba cu harta. Cand ai timp.
Ar fi util pentru cei care inca nu au facut traseul insa ar fi interesati pe viitor, plus ca ar da bine si la imaginea thread-ului :)

Eu am fost de mai multe ori pe relatia Timisoara-Belgrad-Zagreb-Rijeka-'Istria' iar daca nu ar fi gatuirea din Belgrad, traseul prin Serbia ar fi optim, dupa parerea mea.

user201

Pentru ce am vizitat noi în Nord-Estul Croației mi-a părut mai comodă varianta prin Ungaria, dar și Belgrad cred că e ok, deși am auzit că sunt ceva mai severi la trecerea din Serbia în Croația.

O să încerc să fac și o hartă.