News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[TM] Centrul Istoric

Started by Chagall, October 14, 2012, 01:28:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

cineva

Strazile acum in lucru devin pietonale?

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

#78








The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

Pe strada Merci, combinatia de culori ale pavajelor nu arata prea bine.





Si strada Eugen de Savoia este pregatita pentru pavare.





Bucati din istorie care incurca constructorul.

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

#81
Piata Libertatii - luna Ianuarie 2015:

Quote
Mai multe imagini pe forumul RATT, by Florin.B

NordKapp

De ce au tăiat toți pomii din piață și s-a renunțat la spațiul verde?

MHN

Habar n-am. Ar trebui sa intrebam pe cineva apropiat proiectului.
Daca nu gasim, pot ruga pe cineva de la un ziar local sa-l intrebe direct pe primar. Sau o poate face chiar radutm, dupa ce citeste topicul :)

Totusi, in deplasarile mele prin afara tarii, am vazut multe piete si spatii publice in zonele istorice - fara copaci, desi recunosc ca nu le sunt neaparat fan.

Harry


NordKapp

Pentru cineva care nu a cunoscut zona înainte, poate.
Monumentul Sf. Maria a rămas parca izolat, fără admirația celor ce se odihneau pe banca la umbra, într-o zi torida de vară.

savagedanyro

Discutia asta se prelungeste la nesfarsit inclusiv pe forumurile locale.

Tot timpul vor exista 2 tabere : cei care sunt deranjati de taiatul pomilor versus cei care doresc ca acele cladiri istorice din aceasta piata sa fie puse in valoare de lipsa acelor arbori.

Un consens nu va fi niciodata intre aceste 2 tabere. Eu personal agreez aceasta solutie gasita.
TIMISOARA 2021 !

iuli

Si eu agreez noua solutie. Arata mult mai curata si luminoasa. Acele alei care nu aveau niciun design, acei pomi strambi si urati, trotuare pline de mizerie de la pomi si pasari. Asa pare mai mare si pune in valoare cladiri de care multi timisoreni nici nu stiau ca exista acum sunt la vedere.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Pelbartus

Quote from: NordKapp on February 04, 2015, 05:18:03 PM
Pentru cineva care nu a cunoscut zona înainte, poate.
Monumentul Sf. Maria a rămas parca izolat, fără admirația celor ce se odihneau pe banca la umbra, într-o zi torida de vară.

Serios? Nu se putea numi odihna daca stateai pe bancile alea. Mizerie, miros urat, boschetari, porumbei, etc. Stiu ce zic, de multe ori am vrut sa stau acolo jos si am fost nevoit sa plec dupa cateva minute. Era o zona moarta.

NordKapp

Poate în ultimul timp, că nu era îngrijită. Dar pe la sfârșitul anilor 90 începutul 2000, alta era treaba. Eu m-am mutat din Timișoara prin 2005.