News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centrul Istoric

Started by Chagall, October 14, 2012, 01:28:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pelbartus

Quote from: Harry on March 15, 2014, 12:17:12 PM
Sunt total de acord ca dale de beton nu au ce cauta in centrul vechi. Eu ma intrebam daca la origini, in perioada interbelica era piatra cubica sau dale din piatra naturala. In poza pusa de mine mai sus ce se vede e pavajul din anii 30 care era din dale din dale de piatra naturala mai lungi si mai late decat piatra cubica clasica. Am apucat sa merg pe el inainte sa fie scos si pot sa zic ca e mult mai placut la mers decat piatra cubica.

A fost dintotdeauna cu piatra cubica (sfarsitul sec XIX), adusa de la o cariera nu departe de Timisoara. Desi in 1895 in Timisoara se folosea deja asfaltul.

Cateva strazi din cartiere adiacente zonei centrale istorice inca mai sunt cu piatra cubica, insa pe unele dintre ele s-a asternut direct asfalt in ultimii ani. 

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Variante de pavaj in teste pentru refacerea centrului istoric.







Mai multe poze si informatii gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Harry

Hmm eu personal as merge pe granit pentru partea carosabila si klinker rosu (preferabil parca ar fi fost un  caramiziu inchis, rosul ala pare prea intens) pentru trotuare.

Chagall

Nu neaparat. Cel de la Szeged arata chiar bine.  :)


Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Harry

hmm sa sti ca iti dau dreptate arata f bine in Szeged

MHN

Chiar ca arata bine solutia din Szeged. Zici ca a fost realizata acum o luna.

Chagall

Mai exact cu 14 ani in urma.  :lol:
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

Dupa ce am postat aici, am citit pe ratt.ro ca reabilitarea a avut loc prin anul 2000.
Nu-mi vine sa cred ce "proaspat" arata locul dupa atatia ani!
Cred ca la Szeged ploua mai mult :)

dr4qul4

Ce puturosi ungurii astia, in 14 ani nu au mai schimbat si ei nici o teava/cablu de curent.

:lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Chagall

Reabilitarea centrului istoric - stadiul lucrarilor

















Mai multe poze si informatii gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

Piata Libertatii





Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

Piata Unirii in reabilitare





The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

Au aparut primele terase cu palmieri prin centru.  :bash:




The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

O mica precizare: cu doua mesaje mai sus, imaginile cu lucrarile de reabilitare sunt din Piata Libertatii!