News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[TM] Centrul Istoric

Started by Chagall, October 14, 2012, 01:28:27 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Time-and-Space

evident trebuie conservat/pastrat sitularheologic din piata rosie (fosta libertatii) si probabil si sf gheorghe unde e amfitreatul din scuar.

la peisajism au picat repetenti cum rar se mai vede in alte locuri. in strainate ma refer. 

au un supervizor italian si pare ca sunt atenti la detalii. va fi fain centrul cand e gata. numa ca toti sunt cu fundul in masina si betoneaza restul orasului.

pe savoya au frecat menta incredibil. au sanse sa termine restul probabil.


NordKapp

Piața Unirii când e planificat sa fie gata?

istvan78

Quote from: calins on March 06, 2015, 08:09:03 AM
Din pacate aici tin sa te contrazic. Sunt zi de zi in zona centrala si s-a lucrat mai tot timpul.

Pai e (sau ar fi) foarte bine daca poti sa ma contrazici.
Doar ca si tu continui imediat cu:

Quote from: calins on March 06, 2015, 08:09:03 AM
Din pacate ritmul este unul foarte "romanesc"... Principala problema este ca nu au oameni destui angajati. Aceeasi oameni (pe unii chiar am ajuns sa ii cunosc personal) ii vezi peste tot in zona centrala, de la Tribunal, in piata Unirii, Libertatii, etc. Sunt zile in care forfotesc intr-o anumita zona, apoi 2-3 zile e liniste, se muta altundeva. Incearca asa sa nu lase nici un colt neatacat, cred ca nu vor sa fie vizibila lipsa personalului. Momentan au inceput pavajele in zona Tribunalului, in vreo 4-5 locatii distincte si se tot muta dintr-un loc intr-altul

Stiu de acum 5-6 ani de la cineva din domeniu ca era problema mare cu lipsa de oameni calificati pentru a aseza borduri si pavaje de toate felurile.
Lucrari pe bani UE ai voie sa faci doar cu oamen icalificati, si exista in UE calificare speciala pentru aceasta munca de pavaje si borduri.
La momentul respectiv perosana imi spunea ca cateva zeci de persoane erau trimise in Germania la instruire, tot pe fonduri UE.

Oricum ar fi, ce se vede cu ochiul liber, progresul pe perioada iernii a fost absolut minim, si m-as bucura sa fiu contrazis. In ritmul asta, nicio sansa sa se termine anul asta toata zona istorica... :(

Goldmund

Putina reclama...nevinovata:
"VIDEO Care este locul din România unde ajung cei mai mulţi turişti străini? Un tânăr a venit tocmai din Texas"
http://www.one.ro/lifestyle/timp-liber/video-care-este-locul-din-romania-unde-ajung-cei-mai-multi-turisti-straini-un-tanar-a-venit-tocmai-din-texas-14661972

Articol scris aiurea, dar care "descopera" arhitectura din Romania, un oras splendid.

istvan78

Mda, mai mult "wishful thinking" in momentul de fata. Nu pot sa nu constat ca santierul din centrul vechi se misca agonizant de incet. Impardonabil, in privinta tuturor celor responsabili.

Chiar si in Libertatii, care e "aproape gata" de un an, parca vara asta nu s-a mai miscat o piatra. Si chiar nu mai e mult de facut. Din ce aud inca n-au reusit sa decida nici cum se vor planta cei cca. 50 arbori, prevazuti inca din proiectul initial (!!!), dar cumva "uitati" de executant si prmarie pana a facut opinia publica scandal. Aceasta plantare se va putea face in toamna, dar daca nu sunt pregatiti, vor pierde ocazia...

Orasul a pierdut potential imens vara asta din cauza starii precare a centrului, si mai tem ca primavara viitoare ne va gasi tot in santier. :((

Ionut

Quote from: calins on March 07, 2015, 08:39:31 PM
Revin sapt viitoare cu mai multe poze

N-am mai primit poze. :ohno:
Poate mai faceti si voi cate-o tura pentru fotografii, mi-e dor de Timisoara.

savagedanyro

Reabilitarea centrului istoric - stadiu lucrari - tur pe bicicleta realizat de twowheelsonelens

http://www.youtube.com/v/nNzHw7Ii-o0
TIMISOARA 2021 !

gmtro

Se replantează pomii (care nu trebuiau tăiaţi) în piaţa Libertăţii...

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


iuli

O tampenie din punctul meu de vedere!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MNU

Tampenie e faptul ca nu i-au pus de la inceput ca in proiect. Chiar eu l-am intrebat pe primar cum va justifica la UE faptul ca nu au respectat proiectul. Mi-a spus ca nu isi permite nimeni sa schimbe un proiect pe banii UE... si in scurt timp a schimbat "macazul" dar public a spus ca "vor fi cca 50 de copaci, nu 100 cum doresc unii. Vad ca au ramas 30. In descrierea proiectului se specifica explicit ca se vor pastra copacii sanatosi si se vor planta in plus cativa. Vizibil si pe plansele din proiect.

iuli

E doar parerea mea, dar imi place mai mult piata aerisita de copaci. Cine plange dupa copaci si umbra le poate gasi din abundenta in parcuri, si Timisoara nu duce lipsa de asa ceva. De exemplu Aradul nu are niciun parc, exceptand faleza Muresului.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MNU

Foarte bine :) , inseamna ca te poti duce mai des la Arad ca sa nu fii deranjat de pomii plantati acum in Piata Libertatii... sau poti ocoli zona, pur si simplu.

iuli

Hoooo... e doar un punct de vedere, nu fi asa de grumpy! ;) Ii respect pe cei care vor pomi, si poate va arata bine si cu ei. Oricum cu pomii vechi arata groaznic!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog