DN67C "Transalpina" Bengești-Rânca-Sebeș

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:24:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BoGDaN

Quote from: Ionut on June 05, 2012, 07:49:27 PM
QuoteMinistrul Transporturilor a anunţat când va fi terminată Transalpina

Ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă la Alba Iulia, că DN 67 C, cunoscut şi sub denumirea de "Transalpina", va fi finalizat până în luna septembrie a acestui an, investiţia fiind realizată în proporţie de 81,5 la sută.

sursa: Gandul

Nu vreau sa fiu negativistul forumului dar am trecut acum cateva zile de la valea sebesului la ranca si inapoi, si vreau sa va spun ca sunt unele portiuni neasfaltate, altele proaspat asfaltate si care au gropi iar termenul mi se pare total irealist daca vor sa dea in folosinta drumul complet terminat pentru ca lispesc parapetii mai peste tot, iar un unele zone au spart asfaltul sa introduca tuburi de beton pentru scurgerea apei de pe versanti

ciprebbe

Pai chichita la acest drum e ca de la 1 octombrie se inchide total pana in mai anul viitor ( cum e cazul transfagarasanului de la 1 noiembrie). Azi a fost un reportaj la Pro Tv despre acest drum iar din imagini se vedea clar ca nu e gata si nici prea curand nu o sa fie.
Ce mi s-a parut interesant au fost o gramada de turisti straini care abordau Transalpina cu bicicleta, fiind impresionati de "verdele " de la noi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

isotech_ro

Quote from: ciprebbe on February 22, 2013, 10:30:23 AM
Inspectorii Curţii de Conturi susţin că Transalpina a fost construită ilegal

"petarde" marca Haznaua3 ... astazi este congresul unui partid aflat la putere, iar unul din opozantii pre-"adormitului" kakarau trebuie decimati

davyl

Sper sa nu le treaca prin cap sa inchida drumul ala... chiar ilegal facut. S-ar pierde mult... Ranca tinde sa devina o super statiune montana, chiar si iarna, la schi (sau mai ales iarna).

ciprebbe

Novaci - Ranca nu au cum sa inchida , exact pe argumentul tau- statiune montana in plina dezvoltare (cam haotica)
Ranca-Obarsia Lotrului   never-ever nu va fi deschis iarna la ce conditii atmosferice sunt acolo, insa vara e un drum excelent care atrage mii de turisti.
Obarsia Lotrului- Lac Oasa e iara o portiune inchisa iarna si sincer as vrea sa o vad deschisa (si iarna) putand lega 2 noi domanii skiabile( Sureanu si Transalpina).
Lac Oasa- Sebes e deschis tot timpul anului.
Ca e legal ca e ilegal nu cred ca au sanse sa inchida asa ceva.
Acum cu Iordache dupa gratii au prins curaj si verifica la sange orice contract Romstrade( acu el e cap de afis, deci omul negru). Daca s-ar merge mai departe cu controalele la nivel national  s-ar dezgropa multe ilegalitati.
Dupa mine se da astfel un exemplu pt cei care s-au gandit sa nu mai cotizeze, unde trebuie, si li se arata ce poate sa li se intample.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

:chill: nu vor inchide nimic. Se vor face doar demersuri de reintrare in legalitate sau/si vor amenda pe cei care au aprobat/construit/etc. soseaua.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Asta speram si noi ca sa va intampla, iuli. Insa nu stii niciodata pana nu va fi deschis oficial acel drum.

Eu am fost acolo de doua ori, in doi ani diferiti si de fiecare data n-am incetat sa ma minunez de frumusetea peisajului. Nu mai vorbesc ca a conduce pe acolo, e adrenalina curata! :) N-am avut senzatiile alea nici pe Transfagarasan! :)

iuli

Quote from: davyl on February 22, 2013, 03:57:18 PM
Eu am fost acolo de doua ori, in doi ani diferiti si de fiecare data n-am incetat sa ma minunez de frumusetea peisajului. Nu mai vorbesc ca a conduce pe acolo, e adrenalina curata! :) N-am avut senzatiile alea nici pe Transfagarasan! :)

+1
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

#24
Pana una-alta, realitatile de azi, 22 februarie 2013 pe Transalpina:

Traficul rutier pe DN 67 C, către staţiunea Rânca din judeţul Gorj, a fost închis, vineri la prânz, de angajaţii Drumurilor Naţionale, din cauza viscolului puternic, informează Mediafax.

Potrivit şefului Secţiei Drumurilor Naţionale din Gorj, Ion Tudor, circulaţia a fost închisă pe DN 67 C, între Novaci şi Rânca, în urma viscolului, iar la faţa locului intervin drumarii cu utilaje de deszăpezire.

Sursa: http://www.antena3.ro/romania/traficul-rutier-pe-dn-67-c-catre-statiunea-ranca-inchis-din-cauza-viscolului-204358.html

P.S. Daca e seful de la Gorj acolo in statiune, neaparat lucrurile trebuie sa mearga snur... :D

NordKapp

Pun cateva poze de pe DN 67C din perioada cand inca nu era asfaltat.   :vroomvroom:


davyl

Absolut superbe poze! Nu cred ca o sa zic niciodata ca prin zona aia o sa trec numai o data! De fiecare data, zona aia are alt farmec. E un drum pur si simplu spectaculos!

Multumim NordKapp! :)

ciprebbe

#27
Mai 2013 dinspre Sebes spre Obarsie

http://www.youtube.com/v/HajhceKthjg

No comment!


Obarsie spre Ranca
http://www.youtube.com/v/Ea6r_NyqtV8

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

OMG, nu imi imaginam ca e zapada pe-acolo in halul asta. Si eu care voiam sa ajung pe-acolo... trebuie sa-mi pun anvelopele de iarna? :D

BoGDaN

#29
Ionut saptamana trecuta, marti pe Transfagarasan imediat cum cobori spre Sibiu.