DN67C "Transalpina" Bengești-Rânca-Sebeș

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:24:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

marius_ar

Lipsa de subiecte pentru stiri: din cate stiu nu a fost vreodata deschisa oficial. Amenzile se puteau da si pana acum.

AlexIP

Am remarcat (și la observația unor turiști străini) că pe A1 sunt încă tăiate indicatoarele cu Transalpina în zona Săliște, oare o să rămână așa până se deschide oficial drumul? Că pe respectivii i-au indus în eroare indicatoarele și n-au mai intrat, deși o aveau în plan după ce au văzut video-ul de la Evo și aveau mașini cu gardă decentă. 1-0 pentru turismul mioritic.

Quote from: iuli on June 24, 2014, 11:38:20 AM
PS: Ignorati agramatii jurnalisti. Se scrie corect PARAPETE nu PARAPETI. E scuzabil la unii dintre noi, dar astia se astepta sa fi terminat o facultate de jurnalism unde gramatica e materie de baza!

Hai să nu fim mitici. Unii care n-au crescut în București și au prins cuvântul venit pe filieră germană și nu franceză au învățat că se zice un parapet doi parapeți nu parapete și o pancardă două pancarde, nu placarde sau pancarte. Tot așa cum se zice "problemele de pe Transalpina" și nu "Problemele Transalpinei", din bunul obicei de a păstra numele proprii nemodificate. Mai lipsește să-mi explice cineva că e corect indicatorul cu Castelul Corvineștilor, că-l chema Corvinescu pe nenea și nu Corvin.

Ionut

Povestea cu Transalpina e o furtuna intr-un pahar cu apa facuta de o presa plictisita pe timp de vara.
Cat despre parapete, va rog folositi dexonline (unde nu exista "parapeti") si discutati in Parcare.

rebel

Potrivit CNADNR, închiderea sectorului de drum este semnalizata corespunzător la km 34+500 în dreptul localităţii Rânca (judeţul Gorj), la km 59+800, la intersectie cu DN 7A km – Obarsia Lotrului şi la km 61+160, la intersecţie DN 67C cu DN 7A.

"Transalpina este un drum nesigur, constructorul a intrat în insolvenţă şi o serie de lucrări nu au fost finalizate, nu sunt montaţi parapeţi de protecţie. Sunt probleme mai sus de Obârşia Lotrului, între podeţul Ştefan peste râul Lotru şi staţiunea Rânca", declară Mircea Lera, şeful Serviciului Judeţean Salvamont Vâlcea, citat de Adevărul.

"Drumul este închis circulaţiei publice în acest moment şi este semnalizat corespunzător. Potrivit legii, şoferii care nu respectă indicatoarele rutiere riscă între 6 şi 8 puncte de amendă", a declarat subinspectorul Alina Teodorescu, purtător de cuvânt IPJ Vâlcea.

Transalpina străbate judeţele Alba, Gorj şi Vâlcea, iar în punctul cel mai înalt de la Rânca – Vârful Păpuşa, şoseaua atinge cota de 2145 de metri, depăşind cu peste 100 de metri Transfăgărăşanul.

macar mai explicit degat digi24

http://www.ziarulunirea.ro/transalpina-ramane-inchisa-soferii-care-se-aventureaza-pe-dn67c-risca-amenzi-de-sute-de-lei-272908.html

MNU

La naiba... am parcurs drumul sambata trecuta, dinspre Sebes catre Novaci, si nu-mi amintesc decat de indicatorul cu: "Inchis circulatiei publice pe timpul iernii" (sau ceva de genul asta) plasat la intersectia cu DN7A langa Obarsia Lotrului.

adiarc

acum este un reportaj pe Pro Tv , despre bataia de joc la adresa Transalpina
poate mediatizarea pe un post cu mare audienta , va creea suficienta presiune ...si se vor urgenta lucrurile.. >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

carutasul

Daca in loc de panoul ala pe care oricum nu-l respecta nimeni puneau o taxa de zece lei, era terminat pana acum :)


adiarc

hmmm...asta inseamna ca acest drum va fii gata peste cativa ani buni...vor dura 2-3 ani , numai procesele
Florin74 , care este parerea ta ?Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


iuli

^^^
Din contra chiar:

CNADNR nu își asumă deschiderea oficială a șoselei Transalpina

QuotePrefectul de Vâlcea susține că drumul este circulabil și că șoferii care vor intra pe Transalpina nu vor fi amendați.

Mai mult, Dumitru Cornoiu a precizat într-un comunicat de presă că au existat discuții cu șeful CNADNR și că punctele periculoase pentru circulație vor fi semnalizate astfel încât șoferii să nu întâmpine probleme.

Ca să facă dovada că drumul nu este periculos, șefa agențiilor de turism din țară și președintele Consiliului Județean Gorj au mers cu mașina pe tronsonul închis.

De cealaltă parte, CNADNR susține că drumul este periculos pentru șoferi și că nu își poate asuma deschiderea oficială a șoselei întrucât aparține firmei constructoare, aflată acum în insolvență.

Tronsonul Rânca-Sebeș este în șantier, deoarece lucrările nu au fost terminate.

Sursa: Digi24

Deci nu, nu e deschisa oficial!!! Nu poate hotari un prefect ce sa faca CNADR cu proprietatea lor!!! Si in plus o alta aberatie a prefectului, cica nu se dau amenzi. Dar cine dadea amenzi? Prefectura?! Nu, politia rutiera! Prefectul nu are nicio autoritate asupra politiei asa ca sa isi ia vorbele electorale si sa si le bage undeva (in punga ca sa le asculte mai tarziu)!

CNADR nu isi asuma aceasta deschidere din motive foarte simple. Daca un bezmetic care se crede cine stie ce erou (si sunt destui!) o ia la vale in ditamai prapastia? Nu cred ca cineva chiar vrea sa fie in pielea celor de la CNADR si sa plateasca despagubiri.

Aaaa, ca politia si alte autoritati inchid din ochi si nu dau amenda si nu pun bariere asta e altceva, dar sa conduci pe Transalpina o faci pe propria raspundere. Si nu, nu e atat de periculos daca esti cu bun simt la volan si esti cu ochii in patru si la sosea nu numai la peisaje.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nirolf

Poate fi periculos, în zona cea mai înaltă am prins ceață în luna iulie cu vizibilitate <10m. În condițiile astea am văzut 2-3 idioți care mergeau fără nicio lumină aprinsă!

iuli

Ii inteleg pe prefect si pe duduia aia de la ceva asociatie de turism care incearca sa ridice spaima unora de a merge in zona si sa creasca numarul turistilor, dar macar nu spune aberatii!

Si da, exista destui care cred ca Transalpina e muma padurii din cauza multor titluri de can-can din presa. Chiar saptamana trecuta incercam sa conving un om ca se poate traversa linistit atata timp cat conduci in limitele bunului simt. Mi-au trebuit vreo 30 de minute sa fie oarecum convins ca am dreptate desi e posibil sa imi fi dat dreptate doar ca sa tac din gura  :lol:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

#103
oficial nu este deschisa dar neoficial se poate circula.

Prefectul stie el ce zice cand spune ca nu se dau amenzi: Politistii de pe Transalpina nu sunt chiar de la Rutiera.
De 1 Mai cand am urcat pe jos pana sus, am mers cu masina pana la pietrele care blocau drumul (la iesirea din Ranca). Imediat ce ne-am dat jos din masini a a aparut o masina de politie, de teren, cu vinci in fata> probabil au venit sa se asigure ca nu dam pietrele la o parte.
Sincer, nu stiu de cine apartin acei politisti, dar banuiesc ca de primaria Novaci sau poate chiar sunt un fel de rangeri montani si apartin de Consiliul Judetean. Probabil acelasi lucru se intampla si in partea dinspre Alba.

Nu stiu care este acum statutul drumului. Pe harti apare ca DN, dar inainte de modernizare apartinea de CJ (drum forestier). A fost trecut la CNADNR, predat catre Romstrade si abandonat! Incurcatura mare. Atat de mare incat orice amenda poate fi contestata cu succes.


COmunicatul CNADNR este doar pozitia oficiala, prin care ei se pun la adapost de eventualele procese. La fel se intampla si pe Transfagarasan. Exista semn de inchis 9 luni pe an, dar nu inchid portile la tunel.

Esti la munte, la peste 2000 m, asa ca ceata poate aparea imediat si un parapet nu te ajuta daca intri in el cu cu 50 km/h.
Oricum drumul e perfect circulabil, dar cu mare atentie si cu viteza adaptata, ca doar nu mergem la raliu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Exact ce ziceam si eu. Drumul e circulabil dar nu e deschis oficial. Asa ca daca pici intr-un hau e treaba ta si nu poti cere sa fie tras nimeni la raspundere pentru ca din punct de vedere legal tu nu prea aveai ce cauta pe acolo. Momentan toti inchid ochii si o lasa asa in dulcele stil romanesc, pana cand se va intampla o catastrofa si atunci toata "presa" va sari ca si vulturii pe cine apuca.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog