Valea Oltului, Calimanesti si Manastirea Cozia 7 Octombrie 2012

Started by user201, October 11, 2012, 09:45:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Până se mai lămuresc lucrurile cu autostrăzile pe la noi, vă prezint un mic foto reportaj de la Mănăstirea Cozia și de pe Valea Oltului.

Inițial vroiam să ajungem la Bojoreni, la Muzeul Satului Vâlcean, dar era închis. Prin urmare n-am întors spre mănăstire, trcând prin Călimănești.



Un centru de conferințe făcut cu bani europeni:


Mănăstirea însăși:








Locul de veci al domintorului Mircea cel Bătrân(conform cuiva de la bac de acum câțiva ani e îngropat împreună cu umbra sa :lol:)





user201

Mai multe poze de la mănăstrie. fiind duminică era foarte aglomerat. Am văzut chiar și celebrii turiști japonezi.






Se putea ieși din mănăstire și se putea merge pe malul Oltului:





user201

În continuare câteva poze de pe valea Oltului, drumul spre Sibiu. Mă impresionează faptul că șoseaua este la un moment dat efectiv pe deasupra Oltului. sunt curios unde s-ar putea face acolo autostradă:

















Pe alocuri au apărut și petece în asfalt, dar drumul era bun pentru un 1x1:



Văzând imaginea mă gândeam că poate au început în secret lucrările la A1 pe acest sector și noi nu știm nimic :lol::



Turnul Spart( bănuiesc că era un vechi turn din evul mediu ce delimita Transilvania de Valhia):




Drumul continuă:


Foarte multe tiruri pe aici. Am văzut și parcări speciale, ceea ce pe valea Prahovei parcă nu am văzut:




După cum arată clădirea mă găndesc că era un post de graniță Austro-Ungar, dar nu sunt sigur:













Ionut

Vai cum va arata autostrada pe-aici... dar ce investitie va fi. :) Tunel-viaduct, clar, pe multi km. Multumim de poze! Cum ti s-a parut drumul? La fel de aglomerat precum il stiu? Cred ca are niste valori de trafic ceva mai mici pentru ca lumea a prins gustul si variantei pe sud, prin Craiova-Severin-Lugoj dupa reabilitarea zonei Defileului Dunarii (Orsova-Severin) si dupa ce s-au terminat centurile oraselor mari pe sud (Lugoj, Caransebes, DTS).

Sau lumea nu stie si e la fel de aglomerat? :lol:

user201

Quote from: Ionut on October 12, 2012, 09:25:12 AM
Vai cum va arata autostrada pe-aici... dar ce investitie va fi. :) Tunel-viaduct, clar, pe multi km. Multumim de poze! Cum ti s-a parut drumul? La fel de aglomerat precum il stiu? Cred ca are niste valori de trafic ceva mai mici pentru ca lumea a prins gustul si variantei pe sud, prin Craiova-Severin-Lugoj dupa reabilitarea zonei Defileului Dunarii (Orsova-Severin) si dupa ce s-au terminat centurile oraselor mari pe sud (Lugoj, Caransebes, DTS).

Sau lumea nu stie si e la fel de aglomerat? :lol:

În general era destul de aglomerat, mai ales tiruri. Nici eu nu am mai fost demult pe acolo, dar părea un drum specializat în tiruri, dacă pot să spun așa. Într-o poză se și vede o parcare plină de camioane și nu era singura. Mă gândesc că lipsa acelor de păr și panta relativ lină le trage pe acolo. A avut loc și un accident în acea zi, dar spre norocul nostru, la câteva ore după ce am plecat.

Autostrada pe acolo mă gândesc că va fi făcut prin crestele munților, ceva de genul Sofia-Yablanitsa, dar pot doar să bănuiesc. Am văzut pe forum că ar exista deja planuri și schițe și pentru acea secțiune din A1.

MRS

@user201
Pe Valea Prahovei - DN1- TIR-urile nu au voie sa circule (cu unele exceptii), de aceea nu ai vazut..
Prin Valea Oltului - DN7 - este Drumul pentru camioane... Majoritatea camioanelor ce inainteaza spre Transilvania si de aici mai departe trec pe acest drum...
Turnul Spart sau Halberturm este un turn cu foarte multe legende in spate: unele au mentionat dacii ca si constructori, altii au mentionat romanii. A fost folosit ca punct vamal pentru o perioada de timp.

@Ionut: DN7 este la fel de aglomerat cum il stii...

:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

niculaae

Ooof, ai fost la Calimanesit si n-ai vizitat Cascada Lotrisor? Poate mergi la anul, dar bine echipat, sa ca urci si sa intri in tunel

user201

@niculaae Poate fi o idee pentru 2014. Doream să mergem doar de-a lungul DN7 pentru a vedea defileul Oltului.
@Mrs Mersi de info, deși foarte întârziat.