[TM] Ce-am mai vazut din mers in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 10:56:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Nici nu le vei vedea! Cred ca scopul lor este turistic si se vor "plimba" pe viitoarele strazi exclusiv pietonale din centru. Asa este cam peste tot in centrele vechi din alte orase. Chiar mi-a placut ideea din Cracovia unde exista zeci de astfel de masinute, numai ca acolo sunt private.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry

#76
De cateva luni avem si noi in Constanta 3 astfel de autobuze. ele circula in parcul tabacarie pe ruta unui fost trenulet de agrement. Sunt foarte simpatice.


doryan93

Faţada Gării de Nord din Timişoara, împreună cu sala de aşteptare a porţii feroviare de intrare în oraş, intră în reabilitare. Deja s-au pus schelele şi muncitorii au trecut la lucru pe interior, iar din 25 august vor începe lucrările la exterior.
Sursa

radutm

Astazi la Dumbravita se montau firele pentru viitorul troleibuz:




Se turnau si platformele pentru statii, insa nu am putut sa le pozez.
cont inchis

iuli

Au cam avansat cu catenarele. Weekendul trecut de abia erau puse firele de izolatie.

Cam pe unde au sa fie statiile? De fapt, poate le fac eu poze in weekend.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

Una era amplasata in fata parcului central, peste drum de primarie. Platforma mi s-a parut destul de ciudata, mica si fara rampa de acces pentru persoanele cu handicap. Merita pozate...eu eram la volan si nu am am putut.
cont inchis

Lvs_tm

Horror cum arata cu stalpii astia desi..si prost gandita.
Inainte de toate, trebuia largita la un 2x2..

udar

nu se doreste largire la 2x2 in Dumbravita(primaria)
iar montarea acestor stalpi arata urat ca sunt prea desi daca erau mai rar nu arata ca un tunel  >:(

radutm

Proiectul firobusului este exact opusul a ceea ce se dorea la Timisoara. Nu numai ca impiedica largirea la 4 benzi dar firobusul va incurca si mai mult traficul.  Dar, pe plan local va fi benefica legarea la reteaua de transport in comun a orasului. Intr-un fel Primaria a actionat in interes local, desi cam meschin. Locuitorii se opun transformarii drumului intr-o artera de mari dimensiuni care duce la autostrada, mai ales ca trece prin centrul comunei, pe langa parc, scoala, perturba linistea si taie practic in doua comuna. Deja se intampla, daramite daca s-ar transforma in 4 benzi. Din punctul asta de vedere au si ei dreptatea lor. Doar ca drumul Lipovei este mai vechi decat comuna si trebuia facuta o planificare din timp pentru a nu se ajunge aici. Acum ajungem sa platim pentru lipsa de viziune din anii 90-inceput de 2000...

cont inchis

iuli

Statiile de firobuz din Dumbravita:

Ultima din linie de langa cimitir, chiar inainte de sensul giratoriu unde va intoarce



Ca sa comparati "marimea" peronului de beton!!!



Se lucra la montarea firelor de la sensul unde vor intoarce firobuzele



Statia de la primarie





Vor mai fi inca doua statii pana la Kaufland, inclusiv. La Kaufland vor face o insula in drum pentru oprire, deja s-au spart trotuarele.

PS: Cum e corect, firobus sau troleibus? Care e diferenta?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry

firobus e doar un regionalism. din ce stiu nu exista nici o diferenta.

ashbird

de fapt corect este Filobus  si vine din italiana :P dar noi l-am romanizat :D
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

udar

A inceput o noua lucrare in Dumbravita langa sensul giratoriu de pe centura Timisoarei peste drum de benzinaria gazprom si lukoil .....
Sa fie o noua benzinarie !? ::)

TRANSBALKAN461

Poze 27 Septembrie 2014,Padurea Verde,Timisoara;stie cineva care va fi rolul acestei sosele ce se amenajeaza prin padure?