[TM] Ce-am mai vazut din mers in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 10:56:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rocklee

ce se va face acolo in loc la halele elba ...

Harry

 cartier rezidential, cu blocuri de locuinte, mall, piscine, terenuri de sport. proprietar italian

B.Robert

Ai o sursa pentru asta?
Eu stiam ca aveau un astfel de proiect prin 2012, dar au renuntat intre timp iar acum demoleaza tot si curata terenul ca sa-l poata vinde (fiind inca detinut de ELBA).

Harry

Nu e o sursa recenta, in seara asta am auzit ca ar fi scos la vanzare pt 24 mil de euro

B.Robert

Aha. Da, pentru atat e scos de catre ELBA. Sa vedem daca cumpara cineva si ce vor sa faca, mi se pare cam mult.
Ar fi fain un cartier rezidential nou, sa fie putin igienizata zona, poate si cu ajutorul primariei. Se vorbea la un moment dat si de refacerea podului din fata ELBA.

Dominik

Mi se pare loc ocupat degeaba si de fabrica de tigari...si acolo se poate construi ceva.
You're in Steelers Country

Cuneo

Quote from: Dominik on November 30, 2017, 03:56:10 AM
Mi se pare loc ocupat degeaba si de fabrica de tigari...si acolo se poate construi ceva.

Fabrica de Tigarete din Iosefin se transforma in centru cultural


http://www.tion.ro/fabrica-de-tigarete-din-iosefin-se-transforma-in-centru-cultural/1895974

Dominik

Nu stiam, pare interesant conceptul, sa vedem ce iese la final.
You're in Steelers Country

TibiV

Pe vremurii "Carpatii" de Timisoara erau printre cele mai bune....
Nu ca alea de Sf.Gheorghe, dar pe aproape... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

B.Robert

Fatada Palatului Administrativ intra in reabilitare.

Lucrările de reabilitare sunt gata de start și, cel mai probabil, până la finalul acestei săptămâni se va da ordinul de începere și fațada va intra în șantier. Fondurile pentru reabilitare provin din bugetul CJ Timiș, iar valoarea lucrărilor, care se vor întinde pe doi ani, ajunge la aproximativ 7,8 milioane lei plus TVA.

,,Am semnat contractul în valoare de 7,8 milioane de lei, plus TVA, cu Constructim. În aceste zile se va preda amplasamentul, urmând să dăm și ordinul de începere al lucrărilor. Termenul de execuție este de doi ani. Va fi reabilitată fațada Palatului Administrativ, cu amenajări, cu tâmplărie, geamuri, iluminat arhitectural. Fațada va avea o culoare mai deschisă, va fi o fațadă primitoare, așa cum de fapt este consiliul județean față de cetățenii din Timiș", a spus Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș.
http://www.tion.ro/fatada-palatului-administrativ-intra-in-reabilitare-presedintele-cj-timis-va-fi-o-fatada-primitoare/1968598

Noroc ca e vorba de casa lor, altfel cred ca avea soarta castelului Huniade.

Cladirea ORL e aproape gata, o sa pun niste poze dupa ce dau jos schela. Arata muult mai bine, dar ar trebui refacute pe exterior si cladirile de langa.

La palatul postei nicio miscare. Are schela pusa pe partea dinspre BNR - Statia STPT de anul trecut, dar nu am observat muncitori prin zona.

horyatm

Are cineva informații dacă aici se va deschide un Mega Image?

Ar fi foarte interesant, fiindcă în vest nu există asemenea magazine.

Stadiu lucrări:



Locație:

https://goo.gl/maps/aRmQZj4vrho

elphax

as am auzit la un moment dat ca va fi Mega. Este chiar langa kaufland :)
:)

in plus se mai zice ca se face un Mega si in Bega Business Centre ( electromotor)

Harry

Din auzit ar fi vorba de primul concept store mega image din afara axei de retail Buc-Ct

iuli

Daca va fi MegaImage sunt curios cum au obtinut autorizatiile pentru ca nu au deloc loc de parcare.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

elphax

cat de mare ar trebui sa fie parcarea? la NovaTim langa stadion sau la AEM cum era?
pot sa faca cateva locuri in fata si inca cateva in curte