News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MNU

Pe Calea Buziasului, azi dimineata, s-au apucat timid de sensul giratoriu cu strada Siemens. De dimineata era decopertat pe partea stanga cum intri in oras, iar dupa amiaza un echipaj al politiei rutiere se "ocupa" de masinile parcate pe partea dreapta (pe trotuarul adiacent liniei de tramvai), incercand, probabil, sa elibereze zona.

MNU

Pe strada Siemens incepe sa se distinga sensul giratoriu dinspre Continental...



Dupa forma bordurii imi dau seama ca proiectantul nu s-a gandit ca prin el vor circula camioane sau autobuze. Nu vad cum se va putea incadra un camion in sens venind dinspre Calea Buziasului. Iar la Conti chiar vin destule camioane zilnic... fara a lua in calcul Expes-ul 2 care foloseste si autobuzele articulate.


istvan78

@MNU, fix la asta ma gandeam si eu ieri cand imi faceam plimbarea de digestie. ;)

Eu sper ca au avut un pic de minte si rondoul giratoriului nu va fi cu bordura inalta ci ceva de genul pavaj putin ridicat si vopsit, a.i. soferii de turisme sa-l ocoleasca dupa regula giratiei, dar camioanele sa poata calca rondoul cu rotile remorcii, respectand doar "protocolul" giratiei dar sa nu fie constransi de geometria lui, strict.

istvan78

Mi-am pus degeaba speranta in mintea cea de pe urma a romanului...
Azi au inceput sa aseze bordura (inalta!) pe muchia rondoului. E limpede ca nu se va putea trece cu camionul pe acolo.

Suntem totusi in popor defect... cum  :rant: sa bagi atatia bani si sa faci un lucru numa' pe jumatate bun??  :ohno:

MNU

Eu cred altceva... probabil meseria de baza a celui ce a proiectat intersectia este de croitor, tamplar sau altceva si proiecteaza drumuri in timpul liber. Altfel, nu are logica... cum naiba si tu si eu am observat imediat problema iar persoana in cauza, nu. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nici pe croitori sau tamplarii... poate fi doctor sau altceva.

MNU

Se circula deviat pentru constructia sensului giratoriu de pe Calea Buziasului. Nu stiu de cand au inceput pentru ca am fost plecat o saptamana, cer e ca ieri deja se circula pe devierea temporara. Acum se lucreaza pe partea dreapta in directia Buzias.

MNU


MNU

Incredibil cat de greu se trezesc autoritatile la noi. De cca 5 ani de zile tot pomenesc de aceasta ruta alternativa, am si trimis propunere la CJT si... nimic. Iata ca a aparut o raza de speranta... numai sa nu fie din disperare dupa voturi.

O ruta de luat in calcul, pe viitor, pentru a evita aglomeratia de pe Calea Lugojului

Quote,,Primii pași, dar consistenți, în crearea unei alternative pentru descongestionarea traficului spre ieșirea spre Lugoj: folosirea podului construit în Ghiroda. În ultimele săptămâni, străzile Iosif Vulcan, Rudolf Walter și Canalul Bega au beneficiat de ample lucrări de reabilitare a carosabilului. Este primul tronson și cel mai mare de pe teritoriul Timișoarei în încercarea de a deschide această rută alternativă spre ieșirea către Lugoj. Partenerii noștri din Ghiroda au de asemenea în proiectare porțiunea de drum aferentă comunei Ghiroda și marcată pe hartă", a explicat viceprimarul Dan Diaconu.

Edilul spune că, până în septembrie, va mai fi modernizată o porţiune de drum pe teritoriul municipiului, după care sunt necesare investiţii pe raza comunei Ghiroda.

iuli

De ce ar fi preferabila aceasta noua ruta?

Ruta A - https://goo.gl/maps/5ApPj - 4,2 km

Ruta B - https://goo.gl/maps/d2n8k - 6,6 km

In plus pe ruta B treci pe langa case si ai doua S-uri destul de stranse si cu cedari de prioritate care iti incetinesc mersul, ca sa nu vorbim de consum. Pe varianta A poti prinde doar 3 semafoare. Primul la intersectia cu Uzinei, al doilea la Modern si al treilea cu Orastie. Primul e sincronizat cu cel de dinainte, al doilea ai verde intermitent si la al treilea stai maxim 30 de secunde si apoi ai drum drept cu 2 benzi pe sens cu limita de 70.

Singura problema posibil sa apara doar daca vrei sa intri in Timisoara si stai la Modern destul de mult. Dar tot vei sta cand vei ajunge la intersectia Iosif Vulcan cu Andrei Saguna ca va fi trafic continuu pe ambele sensuri.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MNU

Lucrez in Calea Buziasului si am multi colegi din Arad sau comunele de pe DN6 care abia asteapta aceasta varianta. Pentru ei, din Calea Buziasului pana la DN6 in Ghiroda nu este  nici un semafor la care ar trebui sa astepte, pe varianta propusa. Diferenta la distanta poate dezavantajeaza a doua varianta, dar consumul scos pe acolo, venind pe la Azur, o va face atractiva.

LE: orice alternativa noua care va scoate cateva masini din traficul de pe variantele actuale, e un castig. Asa cred eu ca trebuie sa se puna problema.

iuli

OK, inteleg ceea ce spui tu. Posibil sa fie avantajoasa pentru unii, dar din punctul meu de vedere nu vad niciun ajutor. Oricum e binevenita reabilitarea drumurilor.

Totusi rezolvarea problemelor majore de trafic din Timisoara e centura, nu diferite inele si stradute intorocheate. Din pacate centura nu va fi realizata in urmatorii vreo 6 ani cel putin :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

chr

Timisoara are in prezent o retea de tip stea, cu puncte pe care nu le poti evita, cum e giratoriul de la AEM.
Trebuie inele, si deacord, prioritatea 0 e inelul exterior, centura, care ar scoate traficul greu din oras.
Podul cel nou peste Bega de la Ghiroda este cam inutil deocamdata, insa daca s-ar face o legatura cu Mosnita Noua, ar fi aur curat.

MNU

Quote from: iuli on August 14, 2015, 10:36:41 PM
... Din pacate centura nu va fi realizata in urmatorii vreo 6 ani cel putin :(

Si atunci ar trebui sa se insiste pe inelul 4 plus aceste legaturi alternative.

PS. Acum cca 1 an, s-a asfaltat o varianta de legatura intre Dumbravita (inainte de Kaufland) si Aradului (Selgros-Decatlon). O alta legatura "intortocheata". Azi, dar si imediat dupa realizarea ei, traficul pe acolo era/este consistent. Multi aleg sa nu mai stea blocati in trafic pe Calea Lipovei si aleg varianta. Pentru unii dintre cei care doresc sa ajunga catre Becicherec, Sacalaz sau mai departe, e chiar de recomandat.

istvan78

Cica s-a lansat licitatia pentru executie la largirea pasajului Jiul. Pe fonduri proprii ale orasului. Urmeaza si Popa Sapca, in paralel.
Ce ziceti, deschidem un topic dedicat? Am senzatia ca vom avea destul de discutat despre aceste doua lucrari "inrudite"...

iuli

De acord. Sa il inceapa cineva cu o mica descriere a proiectului, daca exista asa ceva.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog