[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MNU

Continental are cei mai multi angajati in zona, e adevarat... dar strada de legatura si sensul giratoriu respectiv ajuta si la descongestionarea traficului in zona Caii Buziasului. De asemenea mai sunt acolo: InterOptik, Schaeffer SSI, Elbromplast si Saguaro Technology (care tocmai si-au ridicat noul sediu). Vechiul drum era deja depasit de valorile de trafic. Ar ajuta foarte mult daca s-ar realiza si portiunea de inel IV pana la Strada Industriei (catre Calea Mosnitei). O mare parte din trafic s-ar muta pe acolo.

MHN

QuoteNu dati jos cablurile, le taiem!

Timișorenii ar putea rămâne fără curent electric, Internet și cablu TV, după ce primăria va tăia cablurile aeriene ale furnizorilor de astfel de servicii. Nu va fi o practică generalizată, dar, acolo unde legea permite, se va recurge la această soluție drastică. Primarul Nicolae Robu crede că doar astfel operatorii vor înțelege să respecte o hotărâre de CL din 2009, care prevedea îngroparea, până în 2012, a tuturor ,,firelor".

[...]
debanat.ro

MNU

Si uite cum un anume furnizor de servicii de comunicatii a facut cea mai inteligenta miscare prin instalarea de tubulatura pentru reteaua de comunicatii. Totusi, nu pot sa nu remarc sincronizarea perfecta intre furnizorul de servicii de comunicatii si Primar.

Din discutii cu cei care lucreaza la constructia infrastructurii, am inteles ca intentia este ca aceasta  sa preia cablurile tuturor... contra cost, bineinteles. :)

istvan78

Si ce-ar fi rau in asta?

Si mai bine ar fi fost ca municipalitatea sa dezvolte (chiar pe fonduri europene) o retea completa de conducte pentru cabluri iar apoi sa forteze operatorii sa-si aseze firele acolo, contra unei taxe suficiente pentru intretinerea retelei.
Dar daca administratia nu a avut capacitatea de a organiza un astfel de proiect (visand intre timp la metrou si cale ferata subterana  :lol:), cineva a facut-o.

MNU

Nu am zis ca e rau. E super ca vom scapa de cabluri atarnate... mai ales de cele nefolosite care inca atarna si nu le mai da nimeni jos.

Doar remarcam coincidenta momentului cand a ales Primarul sa devina mai vocal. De ce nu a facut-o mai demult?

MHN

Cred ca am mai scris: sunt doua proiecte separate de retele subterane. Are si primaria o retea scurta, prin zona centrala.

iuli

Eu îi felicit pentru că au văzut oportunitatea și au valorificat-o. În plus e o investiție.  Puțini alții investesc și mai ales mă refer la multi naționale care pe lângă că au tarife mari nici nu reinvestesc profitul.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MNU

Strada Siemens, ieri 14.04:







Scuze de calitate... telefonul nu poate mai mult.

MNU


Vlad94

Quote from: istvan78 on March 05, 2015, 11:19:46 AM
Si ideea cu DJ595D e foarte buna. Pacat ca in momentul de fata sectorul Giroc-Urseni nu e nici macar la stadiu de piatra. E doar o urma de tractor pe pamant si vreo doua podete.

Ce stiti de sectorul Mosnita Noua-Bucovat? Au inceput ceva lucrari deja? Mie mi-ar fi util uneori.
Am circulat de 1 Mai pe el.Drumul este pietruit si cred că se va asfalta anul acesta.Drumul este bun,adică suficient cât să circul cu Făbiuța mea cu
40-50km/h.Prefer și eu varianta asta decât aglomerația din oraș

MNU

^^
In plus, se pare ca exista asigurata finantare si pentru legatura directa Timisoara (Calea Mosnitei) - Mosnita Veche (DC 97)...

Vin bani de la Guvern pentru drumuri, apa si canalizare in Timis

QuotePrintre lucrările unde se vor aloca bani din această sumă se numără modernizarea DC 97 Moşniţa Veche – Timişoara şi extinderea reţelei de alimentare cu apă Moşniţa Nouă şi Moşniţa Veche.

LE: Ca o parere personala, drumul ar putea fi o varianta de acces mai facil la A1 (in directia Bucuresti) pentru cei din Sudul si Sud-Estul Timisoarei.

MHN

Nu mere fix aici, dar nu fac un alt topic pentru asta:

QuoteLa Timisoara a inceput taierea cablurilor de pe stalpi! UVT, prima victima

Lupta primarului Nicolae Robu cu operatorii care nu-și îngroapă cablurile a făcut primele victime. Chiar în ziua în care a fost inaugurat pasajul Michelangelo (LdV), Universitatea de Vest și o parte din căminele din Complexul Studențesc au rămas fără Internet. Asta, după ce cablul unui operator care nu s-a conformat solicitării municipalității a fost tăiat.

[...]
debanat.ro

yetiman

Cu toate neplacerile create, sunt totusi situatii in care regulile trebuie impuse "cu forta".
Si ce bine arata o strada fara cabluri atarnand cu sutele intre stalpi.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

MNU


istvan78

Zice presa locala ca s-a lansat licitatie pentru proiectarea unui nou pod peste Bega, in continuarea strazii Jiul, cu "aterizare" in splaiul T. Vladimirescu.
Termenul de depunere a ofertelor este 10 Iunie.