[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radutm

QuoteAn nou, promisiuni vechi: Consiliul Județean extinde la 4 benzi drumurile spre Giroc și Moșnița
TIMIȘ. Administrația județeană are un nou termen pentru realizarea proiectului de extindere la patru benzi de circulație a șoselei care leagă Timișoara de comuna Giroc. Promisiuni în acest sens există de câțiva ani, însă liderul Consiliului Județean Timiș, Titu Bojin, a dat, luni, asigurări că lucrarea va fi executată anul acesta. Proiectul a fost demarat de predecesorul său, Constantin Ostaficiuc.

Consiliul Județean Timiș va contracta o firmă care să repare drumul de la ieșirea din Timișoara până în comuna Giroc și să-l extindă la patru benzi. Lucrarea va fi achitată din bugetul CJT. Rămâne de văzut care va fi costul investiției. În 2012, lărgirea la 4 benzi a DJ 595 Giroc – Timişoara, pe o lungime de 2,3 km, era estimată la 5 milioane de lei.

De asemenea, Consiliul Județean are în vedere și extinderea la 4 benzi a drumului care leagă Timișoara de comuna Moșnița Nouă.

Avem discuții avansate pentru Moșnița, există investitori interesați. Acolo, Primăria Timișoara va trebui să-și dea acordul pentru extinderea tramvaiului la Moșnița și mutarea depoului de pe Take Ionescu pe Calea Buziașului, a spus, luni, președintele CJT, Titu Bojin.

Sursa: http://oradetimis.oradestiri.ro/an-nou-promisiuni-vechi-consiliul-jude%C8%9Bean-extinde-la-4-benzi-drumurile-spre-giroc-%C8%99i-mo%C8%99ni%C8%9Ba/actualitate/2013/01/28/
cont inchis

iuli

De Giroc (pe surse) se pare ca sunt sanse foarte mari sa se realizeze anul asta, dar despre Mosnita ma indoiesc ca anul asta sau anul urmator.
Daca mai am vesti fiti siguri ca am sa va anunt primii.::)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Nu gasesc niciunde exact care sunt capetii acestei largiri spre Giroc.
E cineva care stie limitele acestei largiri ?

Multumesc
TIMISOARA 2021 !

Pelbartus

Eu stiam ca pana aproape de bariera CF. Deci LIDL -> CF, desi pare un pic ciudat pentru ca o parte din acest drum apartine sigur Primariei, nu Cj-ului.

MHN

Nu m-am uitat la detaliile de executie din caietul de sarcini de la actiunea de selctie din toamna 2012, insa prin 2011 presa informa ca lucrarea de largire la 4 benzi vizeaza sectiunea de drum de 2.3 Km cuprinsa intre Primaria Giroc si limita Timisoarei.
Daca aceste detalii au fost mentinute, inseamna ca nu se modifica (inca) portiunea dintre Maldini si Lidl.

LE: am verificat ieri seara - deci de la Primaria din Giroc pana la indicatorul de intrare in TM sunt 2,3 Km (exact cat scria presa ca va fi portiunea reabilitata).

iuli

Citat de la Robu de pe FB:

QuoteCU CE M-AM ÎNTORS DE LA BUCUREŞTI sau TIMIŞOARA PE LOCUL I PE ŢARĂ!

Marţi, 29.01.2012, am fost la Bucureşti pe de o parte pt. a obţine finanţare de la bugetul statului pt. câteva dintre proiectele noastre, pe de altă parte pt. a semna contractele de finanţare de la Uniunea Europeană a 3 proiecte ale Timişoarei. Ceea ce am obţinut este, pe de o parte, reiterarea promisiunii că două dintre proiectele Timişoarei -un nou corp de clădire (parter plus 6 etaje) la Spitalul de Copii şi Bazinul de Înot Olimpic- vor beneficia în acest an de finanţare de la bugetul de stat chiar dacă ele nu apar de sine stătător în Legea bugetului pe 2013, iar pe de altă parte, aprobarea a 5 dintre proiectele Timișoarei depuse pt. finanțare din fonduri europene. Cele 5 proiecte, în valoare totală de cca 100 milioane lei, sunt:
1. Reabilitare linie de tramvai și zone adiacente pe str. Ștefan cel Mare
2. Reabilitare str. Văcărescu, zona fostei hale a Pieţei Josefin, aflată în curs de demolare
3. Managementul computerizat al traficului şi asigurarea securităţii în oraş prin supraveghere video pseudogeneralizată
4. Dezvoltare reţea de staţii de autobuz şi troleibuz şi realizare standuri de închiriere de biciclete în sistem self-service în aceste staţii sau în imediata vecinătate a lor, inclusiv achiziţie a 300 biciclete
5. Extindere linie de troleibuz până la Dumbrăviţa

Cele 5 proiecte totalizează cca o treime din toţi banii alocaţi pe proiecte europene în întreaga ţară, în această etapă. Deci, POT AFIRMA CLAR CĂ M-AM ÎNTORS CU DESAGA PLINĂ. Cine nu vrea să vadă asta, n-are decât. Timişorenii vor vedea în curând oraşul în şantier şi avansul lucrărilor în alt ritm decât cel cu care au fost obişnuiţi şi ne vor judeca, şi pe mine, ca om care m-am angajat să fac pt. ei lucruri PE TEREN, nu pe hârtie şi pe cei ce şi-au făcut un modus vivendi din abordarea negativă a orice.

:wtf:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

Quote from: iuli on January 28, 2013, 03:42:39 PM
De Giroc (pe surse) se pare ca sunt sanse foarte mari sa se realizeze anul asta, dar despre Mosnita ma indoiesc ca anul asta sau anul urmator.
Daca mai am vesti fiti siguri ca am sa va anunt primii.::)
Problema mare in acest moment este gatuirea care se produce pe Calea Martirilor de la intersectia cu Rebreanu pana la intersectia cu Lidia, incepand de aici:

Pe acel segment sunt doua probleme: banda 1 este ocupata de masini parcate si cum zona este rezidentiala, cu multe treceri de pietoni aglomerate. Logic ar fi ca dublarea caii Girocului sa se fie completata cu o modernizare a Martirilor, fie in sensul latirii, fie interzicerii stationarii (cu implicatia ca trebuie oferita o alternativa rezidentilor).
cont inchis

Chagall

QuoteCele 5 proiecte totalizează cca o treime din toţi banii alocaţi pe proiecte europene în întreaga ţară, în această etapă. Deci, POT AFIRMA CLAR CĂ M-AM ÎNTORS CU DESAGA PLINĂ. Cine nu vrea să vadă asta, n-are decât.
In schimb, de la bugetul de stat, de unde se ia grosul, Timisoara nu a primit nimic.  :(
Cele 5 proiecte sunt putine si de mica anvergura, si au fost pregatite de fosta administratie.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

savagedanyro

#38
Am vazut azi o stire :

http://stirileprotv.ro/stiri/timis/un-tanar-de-18-ani-a-creat-o-aplicatie-care-vine-in-ajutorul-turistilor-aflati-in-timisoara-video.html

Tanarul elev are multa ambitie si incearca ceva care este foarte interesant...dar fiind elev ar avea nevoie de ajutor.Momentan nu am prea multe informatii, l-am contactat pe facebook sa vedem care sunt problemele aparute.

As vrea sa aflu parerea voastra despre proiect si in masura in care am putea sa il ajutam, cu sfaturi sau altceva sa incercam sa o facem.

Pentru a nu crea dezbateri inutile va anunt de la inceput ca nu am nici un interes ascuns , doar curiozitatea relativ la acest proiect. Poate fi ceva extraordinar pentru oras in conditiile in care portalul promis nu prea functioneaza.


Daniel
TIMISOARA 2021 !

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

iuli

Exista o aplicatie pe android care iti arata timpii de pe GPS-ul mijloacelor in comun si traseele lor. Eu o am si e foarte utila ca sa stiu in cat timp pot ajunge in statie si ce autobuz, troleibuz sau tramvai pot lua.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

o am . e foarte buna...eu o folosesc foarte rar pentru ca beneficiez de masina de firma...

In alta ordine de idei au lansat apl;icatia STAR TAXI si in Timisoara. si merge f bine !!!
TIMISOARA 2021 !

iuli

Nici eu nu folosesc foarte des aplicatia RATT ca si eu mai mult cu masina de firma, dar cand mai ies cu baietii prin oras la o bere e super utila.
Am instalat si Star Taxi dar nu stiu prea multe detalii despre ei, adica de la ce companii de taxi fac comanda?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

savagedanyro

Nu tine de o companie anume din cate stiu eu. e o aplicatie care ii ajuta si pe taximetristi sa gaseasca curse. In momentul in care vrei sa faci comnda poti alege taxiul care vrei, iti apare tariful.
TIMISOARA 2021 !