[TM] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Timisoara

Started by radutm, October 10, 2012, 09:25:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

In sfarsit o veste buna. Prea mult s-a amanat de catre Primaria Mosnita Noua. Ei o tot tineau cu tramvaiul, dar oamenii impinsi de niste consilieri blocau aprobarea linei de tramvai.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ciobby

Quote from: colinb73 on February 04, 2016, 07:09:57 PM
Quote from: Ciobby on February 03, 2016, 03:39:11 PM
Atâta timp cât nu ai un flux constant de pietoni care să traverseze, a pune semafoare la trecerile de pietoni e pur și simplu greșit. Eviți ca o mașină să stea după un pieton (fără semafor), dar ai 10 mașini care stau în fața unei treceri de pietoni nefolosite (cu semafor, dar la culoarea roșie). Spre exemplu, prezența unui semafor la trecerea de pietoni de pe Aleea Ripensia, în dreptul căminului 19 e o idee bună. Acolo aduni pietoni și le dai drumul la toți odată. În schimb, un semafor pe Take Ionescu la o trecere de pietoni care e folosită din an în paști e pur și simplu greșit.

In primul rand managementul traficului e facut de: https://www.swarco.com/romania-ro/Stiri-si-Evenimente/Noutati/Arhiva/SWARCO-CASTIGA-PROIECTUL-TIMISOARA
Par destul de experimentati: https://www.swarco.com/sts-en/Products-Services/Urban-Traffic-Management.

Ini nici un caz nu cred ca va fi un simplu semafor de pietoni pus pe un timp setat.

Poate fi semafor ca si pe Aradului cu buton pt pietoni sau poate fi detectat traficul de masini si in functie de acesta sa lucreze semaforum pt pietoni.

http://www.tion.ro/vom-avea-cel-mai-performant-sistem-de-trafic-management-din-europa-dar-am-uitat-ceva/1631807

Pe scurt, Consiliul Local a votat ieri suplimentarea bugetului pentru proiect cu vreo 6 milioane de lei (peste cele 20 inițiale) pentru "cheltuieli neprevăzute" de genul cablurilor de date care să permită funcționarea camerelor. Aștept să mi se repete că firma este una deosebit de competentă, dar a uitat de cablurile de date (în valoare de vreo 30% din suma inițial licitată) și și-a adus aminte de ele nu imediat după ce s-au apucat(?!?) de proiect ci la 9 luni după depășirea termenului inițial de finalizare a lucrării. Aștept.

iuli

Nu firma a uitat ci cel care a pregatit caietul de sarcini pentru licitatie.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ciobby

Și nimeni nu și-a dat seama decât la 9 luni DUPĂ momentul în care proiectul FINALIZAT ȘI FUNCȚIONAL trebuia predat.

Presupunerea firmei cum că datele vor fi transmise de porumbei călători arată un profesionalism deosebit și țin pe această cale să le mulțumesc pentru serviciile publice pe care le-au adus comunității.

iuli

Daca citesti acest forum cu atentie ai sa observi ca sistemul acesta deficitar de proceduri creeaza aceste situatii in toate domeniile.

Si ca sa fiu mai concret: daca tu imi ceri sa iti montez semafoare in 10 intersectii si in caietul de sarcini specifici exact unde trebuie sa fie semafoarele, cum sa functioneze, ce forma sa aibe, etc. dar uiti sa scrii ca vrei sa ai si curent la ele. Pai eu asa ti le fac pentru ca asa mi-ai cerut. Nu am voie sa fac altceva sau altcumva! Consultantul si beneficiarul (in cazul asta tu) trebuie sa sesizezi ca e aiurea. Eu ti-am facut exact ce mi-ai cerut!

Concluzia? Trebuie sa cauti vina in alta parte, in cazul asta la consultant sau la cel care a creat caietul de sarcini pentru licitatie.

Nu incerc sa iau apararea constructorului, nu am niciun interes, dar hai sa fim putini mai rationali si sa privim in detaliu si sa analizam mai bine inainte de a trage o concluzie.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Pelbartus

Se spune ca partea cu fibra optica nu era eligibila pe fonduri europene, astfel ca nu a fost inclusa in proiect. Intrebarea este de ce abia acum, in ceasul al 12-lea, s-au trezit sa organizeze licitatia?! Si nu cu 6 luni in urma.

Ciobby

^^
Eu fac project management în privat. Dacă eu ratez așa ceva într-un caiet de sarcini, constructorul îmi spune. Punct.

Dar există o metodă simplă de a evita asemenea situații și anume redactezi un document (unde lucrez eu, acesta se numește "Scope Description") în care explici ce vrei să faci folosind ceea ce cumperi (în speță, transmiterea live a imaginilor captate de camerele video instalate în intersecții către centrul de comandă, coordonarea semafoarelor ș.a.m.d.) și acest document e parte integrantă a caietului de sarcini. Constructorul n-a ținut cont că îi trebuie cabluri și nu merg camerele? E treaba lui.
Astfel, e irelevant dacă eu i-am spus să tragă cabluri sau nu. El trebuie să facă sistemul să funcționeze. E treaba lui pentru că este specializarea lui.

Cât despre cheltuielile neeligibile, nici o cheltuială nu e eligibilă în acest moment pentru că s-a depășit termenul (cu toate amânările oferite de UE) exercițiului bugetar 2007 - 2013 la data de 31 decembrie 2015. Nici semafoarele nu sunt eligibile în acest moment.

Cuneo

Bulevardele Rebreanu si Bulbuca intra in santier. Reabilitarea costa 850.000 de euro

Atenție, șoferi! Vi se pregătesc noi șantiere, pe bulevardele Liviu Rebreanu și Iosif Bulbuca. Conducerea primăriei a decis că ar fi cazul să repare gropile, fisurile și denivelările de pe cele două bulevarde, așa că a propus alocarea a 850.000 de euro, din care 115.000 ar urma să fie recuperați de la firma care a reabilitat inițial cele două artere.


http://www.tion.ro/bulevardele-rebreanu-si-bulbuca-intra-in-santier-reabilitarea-costa-850-000-de-euro/1636204

iuli

Stie careva in ce stadiu e largirea caii Martirilor?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Pelbartus

Am trecut eu acum cateva zile pe acolo si se lucreaza doar la utilitati, adica inlocuire canalizare, tevi de apa, cabluri, etc. Pe partea dreapta cum iesi din oras, au scos dalele de pe trotuar si cam atat.

iuli

Se lucreaza pe strazile adiacente la infrastructura. Se schimba canalizarea si alte utilitati.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Radarul de la pasajul Michelangelo

https://www.youtube.com/v/KD6UfNh9p0E

PS Sper sa functioneze camerele si sa poata da amenzi pe baza lor! Astfel nu mai vad bizoni ca ala de la 00:31!!!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Time-and-Space

Nu cred ca emite automat amenzi catre proprietarul masinii ci doar comunica viteza de deplasare.

iuli

Am zis eu ca emite amenzi?! :) E doar informativ deocamdata. Oricum inca se afla in perioada de calibrare.

Se spera ca prin toamna sa obtina si omologarile si sa poate fi emise si amenzi. Desi am un feeling ca romanii se vor certa cu radarul decat sa apase pe frana :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Drumul de legatura dintre Remetea Mare - Bucovat - Mosnita Veche - Mosnita Noua - Urseni - Timisoara

https://www.youtube.com/v/6f4PbgQGghQ

Ruta: https://goo.gl/maps/KvtX17QQ3UN2

Deja drumul incepe sa aibe probleme cu denivelari pe partile laterale, lasari ale fundatiei.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog